חוות דעת פסיכיאטרית: הנאשם המרכזי ברצח מוחמד אבו חדיר אחראי למעשיו

חוות הדעת בעניינו של יוסף חיים בן דוד הוגשה לבית המשפט, שקבע בעבר כי גרם למותו של הנער, אך נמנע מלפסוק בנוגע לאחריותו הפלילית בשל ספקות לגבי כשירותו לעמוד לדין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנאשם המרכזי ברצח, יוסף חיים בן דוד, בבית המשפט לפני כחודשיים

התפתחות משמעותית בתיק הרצח של הנער מוחמד אבו חדיר: חוות דעת פסיכיאטרית שהתבררה בבית המשפט המחוזי בירושלים בימים האחרונים מפריכה את טענת הנאשם המרכזי, יוסף חיים בן דוד, כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין וקובעת כי הוא אחראי למעשיו. בעוד שני הקטינים המעורבים במקרה כבר הורשעו בנובמבר האחרון ברציחתו של אבו חדיר בקיץ 2014, בית המשפט נמנע מלפסוק בנוגע לאחריותו של בן דוד למעשים. השופטים קבעו כי בן דוד אכן ביצע את הפעולות שהביאו למותו של אבו חדיר, אך השהו את הקביעה בנוגע לאחריותו הפלילית.

אבו חדירצילום: רויטרס

שאלת כשירותו של בן דוד לעמוד לדין עמדה על הפרק מרגע מעצרו. בן דוד, שניהל חנות משקפיים באזור שכונת מאה שערים, טופל בידי פסיכיאטרים קודם לרצח, ואולם התביעה דחתה את טענותיו כי הוא לא נושא באחריות למעשיו ואינו כשיר לעמוד לדין. בן דוד נשפט, יחד עם שני הקטינים הקשורים אליו, אבל פרקליטו סירב לאפשר לו להעיד לכל אורך המשפט בנימוק שלא ניתן לתקשר עמו.

במהלך המשפט עלה להעיד פסיכיאטר שקבע כי בן דוד אינו נושא באחריות למעשיו, ונחקר גם על ידי התובע עו"ד אורי קורב. מיד לאחר החקירה הוגשה חוות הדעת החלופית, עליה חתום הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים, ד"ר יעקב צ'רניאס. היא הוגשה באישור בית המשפט ימים אחדים לפני מתן הכרעת הדין, ועל כן זו לא התייחסה אליה. דבר הגשת חוות הדעת פורסם לראשונה בחדשות ערוץ 2.

ל"הארץ" נודע כי חוות הדעת החדשה מתבססת על בדיקה של שלושה פסיכיאטרים: ד"ר איגור ברש, ד"ר אליזבטה יובל-וצלר, וד"ר אחיקם אולמר. אלה קבעו כי בן דוד מבין היטב את טיב המעשים המיוחסים לו ואת ההליך המתנהל נגדו. עוד קבעו הפסיכיאטרים, כי על אף העובדה שהוא מטופל בתרופות פסיכיאטריות, בן דוד אינו שרוי במצב פסיכוטי ואינו זקוק לאשפוז. את טענותיו מתחילת חקירתו הם כינו "התחזות". בעוד כחודש צפוי ד"ר צ'רניאס להעיד בבית המשפט.

על שני הקטינים, שהורשעו ברצח וטענו כי בן דוד היה היוזם והגורם הדומיננטי מאחוריו, נגזרו החודש מאסר עולם ועל השני 21 שנות מאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ