המבקר בודק איך העבירו אנשי השר אריאל מיליונים מהפריפריה לעמותות של מקורבים

גורמים שנחשפו לטיוטת הדו"ח המבקר טוענים כי היא מכילה ממצאים חמורים. בין היתר נבדק כיצד חבר מרכז תקומה הציג את עצמו כיועץ השר אף שמעולם לא הועסק במשרדו של אריאל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים209
חיים לוינסון

מבקר המדינה גיבש בחודשים האחרונים טיוטת דו"ח חריפה על אנשיו של שר החקלאות . לדברי מקורות שנחשפו לטיוטה, המבקר בודק בין היתר כיצד מקורבים לשר הציגו עצמם כיועציו אף שלא נשאו בכל תפקיד רשמי, והביאו להעברת עשרות מיליוני שקלים, שהיו מיועדים לחיזוק הפריפריה, של הציונות הדתית. בחלק מאותם גרעינים אף שימשו אותם אנשים או מקורבים להם כבעלי תפקידים. 

הטיוטה עוסקת בתקופת כהונת הממשלה הקודמת, אז כיהן אריאל כשר השיכון. המבקר בדק את הדרך שבה גובשה ויושמה החלטת הממשלה מספטמבר 2013, שלפיה יוקצו 110 מיליון שקלים מכמה משרדי ממשלה לחיזוק הפריפריה. בפועל, 51 מיליון שקלים מתקציב ההחלטה הופנו דרך לגרעינים תורניים, ועוד שמונה מיליונים הועברו לגרעינים דרך אגף שיקום שכונות במשרד השיכון. בעקבות ישיבה של ועדת ביקורת המדינה ותלונות שהתקבלו, מבקר המדינה החל בבדיקת העניין. 

אריאל בסיור בגוש עציון, לפני כחודשיים
אריאל בסיור בגוש עציון, לפני כחודשייםצילום: גיל כהן מגן

לאחרונה הופצה לכמה משרדי ממשלה טיוטת דו"ח בת 48 עמודים. בטיוטה, לפי מקורות שראו אותה, נבדק כיצד עקפו לכאורה מקורבי אריאל את החלטת הממשלה ואת הדרגים המקצועיים, כדי להעביר את הכסף לעמותות המקורבות אליהם. גורם המכיר את הטיוטה ציין כי מבקר המדינה רואה בפרשה זו דוגמה לדרך שבה שתדלנים דוחקים את רגלי הפקידות המקצועית לטובת אינטרסים זרים.

ל"הארץ" נודע כי המבקר בדק כיצד גובשה החלטת הממשלה, ועוד כמה סוגיות ממוקדות יותר: איך נקבע אילו יישובים ייחשבו פריפריה; מדוע הוקם צוות היגוי ליישום ההחלטה רק 13 חודשים לאחר שהתקבלה, ואחרי שמשרד השיכון כבר העביר את הכסף לחטיבה להתיישבות. עוד נבדק מדוע מודר הדרג המקצועי במשרד השיכון מתהליך קביעת הקריטריונים, ואיזה תהליכי בקרה נעשו בחטיבה להתיישבות.

בין היתר נבדקה התנהלות יועציו של שר השיכון דאז אריאל. כך, למשל, המבקר בדק כיצד עקף יועץ השר ישראל מלאכי את הדרג המקצועי במשרד וקבע בעצמו קריטריונים לחלוקת הכסף; כיצד המשיך מלאכי לעסוק בנושא גם לאחר שעזב את המשרד; וכיצד אישר העברת כספים לעמותה שניהל אותה ארבע שנים קודם לכן. 

לגברי גורמים שנחשפו לטיוטה, פרק נוסף מוקדש לאריאל דורפמן, חבר מרכז תקומה שהציג את עצמו כיועץ השר אף שמעולם לא הועסק בשום תפקיד פנימי או חיצוני במשרד השיכון. המבקר בדק מדוע ישב דורפמן בישיבות מקצועיות כנציג השר, וכיצד הועברו מיליוני שקלים לשורת עמותות שניהלו דורפמן ושותפיו. המבקר בודק גם את תפקידו של מקורב נוסף לאריאל, מנכ"ל ישיבת הסדר שמפעילה גרעין תורני אשר הציג עצמו כיועץ של השר וניהל פגישות מקצועיות בנושא.

עניין נוסף שנבחן על ידי המבקר הוא כיצד החלטת ממשלה לחלוקת כסף לפריפריה היטיבה לבסוף עם מרכז הארץ. נבדק כיצד הועברה מחצית מתקציב ההחלטה ליישובים חזקים; כיצד לחצו יועצי השר להוציא קריטריון לחלוקה שהיטיב עם הפריפריה; מדוע תקצבה החטיבה להתיישבות עמותות ברעננה, שאותן סירב משרד השיכון לתקצב, ומדוע מתוקצבים בתל אביב שישה גרעינים תורניים — כולל בשכונה חזקה כמו רמת אביב.

לאחר קבלת ההתייחסות מכל הגורמים המקצועיים, צפוי מבקר המדינה להחליט אם להעביר את החומר לטיפול המשטרה, או לפרסמו כדו"ח מבקר. 

אריאל שכר את שירותיו של עורך הדין אלי זוהר כדי לגבש את תשובתו לטיוטה. מטעמו של השר אריאל נמסר כי "הופנו על ידי מבקר המדינה מספר שאלות בנושא, ומבדיקה מעמיקה עולה שלא נעשתה שום עבירה על כללי המינהל התקין, ובוודאי לא עבירה פלילית".

ישראל מלאכי מסר בתגובה כי "העניין נמצא עדיין בבדיקה של מבקר המדינה ולכן, לצערי, איני יכול להתייחס לדברים באופן פרטני. עם זאת ולמען הסר ספק, אבקש להבהיר כי כל פעולותיי היו בהתאם לחוק ולא נפל כל דופי בהתנהלותי". אריאל דורפמן לא השיב לפניית "הארץ" בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ