אבטחה הוצמדה לשופט המחוזי צבי גורפינקל לקראת גזר הדין של "הסנדק הישראלי"

השופט צפוי למסור מחרתיים את גזר הדין בעניינו של איתן חייא, שהורשע בקשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים והלבנת הון. זהו גזר הדין האחרון שימסור גורפינקל, שיפרוש לאחר מכן מכס השיפוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט צבי גורפינקל, ב-2013

המשטרה החליטה להגביר את האבטחה סביב שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל, לקראת גזר הדין בעניינו של העבריין איתן חייא. ההחלטה לא ניתנה בשל איומים קונקרטיים על חיי השופט, אלא בעקבות הערכת מצב שביצעה המשטרה ועל מנת להימנע מלקיחת סיכונים לקראת ההחלטה ביום חמישי בבוקר. זהו גזר הדין האחרון של השופט גורפינקל, שיפרוש לאחר מכן מכס השיפוט.

חייא הורשע בדצמבר האחרון בשורת עבירות ב-11 כתבי אישום שונים, בהן עבירות קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים ועבירות הלבנת הון. עם זאת, הוא זוכה מסחיטה באיומים של שניים מעדי המדינה בתיק והשופט מתח ביקורת על התנהלות גורמי אכיפת החוק בעניינם. 

איתן חייא בבית משפט השלום בתל אביב, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

בהכרעת הדין ציין השופט גורפינקל, כי לחייא, שהתהדר בתואר "ראש הכנופייה הישראלית בניו יורק", יש "מוניטין שיש בו להטיל מורא על אחרים". השופט קבע עוד כי "החשש מפני חייא עובר כחוט השני בעדותם של הנסחטים. במספר מקרים קורבנות העבירה נמנעו משיתוף פעולה עם המשטרה תוך הבעת חשש כן ואמיתי לחייהם. לא אחת העידו כי לאחר שנודע להם על מעשים אותם ביצע חייא בעבר, חשו פחד." 

כתב האישום בפרשה, שכונתה במשטרה "שותף סמוי", גולל כיצד חייא פעל יחד עם נאשמים נוספים כדי לסחוט אנשי עסקים בהם בעלי אולם שמחות, מסעדנים וקבלנים. לפי האישומים, חייא נתן לחלק מקורבנותיו הלוואות, אך המשיך לגבות מהם כספים גם לאחר שאלו כוסו. במקרים אחרים היה נכנס כשותף בעסק באמצעות מקורביו, ואז דורש באיומים להגדיל את רווחיו. בנוסף הוא הורשע בהלבנת הון של מיליוני שקלים ובאי דיווח על הכנסותיו. 

חייא הוא יעד של המשטרה כבר שנים רבות. בעבר היה ידוע כמי שפועל יחד עם ארגון הפשיעה של עמיר מולנר, אולם בשנים האחרונות החל לפי החשד לעבוד באופן עצמאי. כשהיה קטין הורשע חייא ברצח ולאחר שריצה את עונשו עזב את הארץ. בשנות ה-80 היה חלק מכנופיות הישראלים בניו יורק, ושם ריצה עונש מאסר בגין עבירות סמים. בשנת 2004 חזר לישראל והתגורר בתל אביב.

לאחר ההרשעה אמר הפרקליט שניהל את התיק, גיא רוסו,  כי "בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות והרשיע את איתן חייא ושותפיו בחלק הארי של כתב האישום... בהרשעתו, קיבל בית המשפט את עמדתנו לפיה יש להעביר מסר חד וברור נגד מציאות בה מבוצעות עבירות סחיטה ואלימות כלפי אנשים תמימים. רשויות החוק, הפרקליטות, המשטרה - ימ"ר ת"א ויחידת יהלום של רשות המסים, ימשיכו להיאבק בתופעה הפסולה הזו בכל האמצעים העומדים לרשותן. גם במקום בו קורבנות העבירה משותקים מפחד ולכן לא מתלוננים במשטרה, המדינה תעמיד את העבריינים לדין ולא תאפשר להם לקצור את פירותיהם מהמעשים שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ