היועמ"ש הורה לסגור התיק נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד

מנדלבליט קבע כי הראיות בתיק נגד דוד בעניין "התנהלותה הבעייתית" כפרקליטת מחוז לא מגבשות סיכוי סביר להרשעתה בפלילים. האישום נגדה בגין שיבוש הליכי משפט עדיין מתנהל בבית המשפט

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סגר היום (שלישי) את התיק נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד בנוגע להתנהלותה כפרקליטת מחוז. מנדלבליט קבע כי חומר הראיות בתיק לא מגבש סיכוי סביר להרשעה בעבירה פלילית וכי גם אם היו ראיות לעבירת מרמה והפרת אמונים, על עבירה זו חלה התיישנות. יש לציין כי כתב האישום נגד דוד בגין שיבוש הליכי משפט עדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים.

החקירה בעניין התנהלותה של דוד במהלך תקופתה בפרקליטות החלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין מצא ביוני 2015 כי חומר הראיות שנאסף במסגרת חקירת פרשת רונאל פישר, מצדיק בדיקה של חשדות לביצוע עבירות טוהר מידות מצדה. במרכז החקירה בעניין זה עמדו מתנות שקיבלה דוד מעורך הדין פישר, בהם שני עטים של "מונט בלאן" בשווי 2,500 שקלים, שעון בשווי אלפי שקלים ועציצים ופרחים בשווי אלפי שקלים גם כן.

רות דוד בבית המשפט, ביוני שנה שעברהצילום: אמיל סלמן

מהחקירה עלה עוד כי דוד קיבלה לאחר סיום כהונתה, ככל הנראה במהלך מסיבת הפרישה שלה, צעיף ותיק של לואי ויטון ושעון יקר ערך ממקורבו של פישר. במקביל, עלה כי דוד לא הדירה עצמה בין השנים 2006-2004, בעת ששימשה כפרקליטת מחוז, מטיפול בתיקים בהם טיפל פישר.

בשנים מאוחרות יותר בין 2006 ועד סיום כהונתה ב-2010 לא איתר צוות החקירה תיקים שבהם ייצג פישר, אשר דוד היתה מעורבת בטיפול בהם. היועץ קבע בעניין זה כי תשאול של פרקליטים ובחינת התיקים "לא העלה אינדיקציה כלשהי לקבלת החלטות מוטות או לא סבירות בעקבות התערבות של רות דוד".

היועץ ציין כי בעניין זה נבחן התיק של שוקי משעול, שלא נמצא כי התקבלה בו החלטה מוטה או שהיתה השפעה זרה על ההחלטה להגישו. בהחלטתו מציין היועמ"ש כי פרקליט המדינה שי ניצן והמשנה ליועץ לעניינים פליליים רז נזרי סברו כי לא ניתן להעמיד לדין פלילי את רות דוד בגין עבירת שוחד, וכי עבירת המרמה והפרת האמונים התיישנה, ולא ניתן לבסס בה תשתית ראייתית מספקת המלמדת על מעשה העולה כדי עבירה פלילית.

עוד נכתב בהחלטה על סגירת התיק כי ניצן ונזרי סברו שלמרות שנמצא שדוד היתה מעורבת במספר קטן של תיקים בהם ייצג פישר במשך שנתיים, "לא ברור מחומר הראיות אם בתקופה זו - שהיתה תקופת תחילת הקשר החברי בין רות דוד לרונאל פישר - כבר שררה בין השניים חברות ברמה כזו שבגינן דוד היתה צריכה להימנע להתערב בתיקים בהם ייצג".

בעניין זה נכתב כי לא ניתן היה לדעת מתי בדיוק ניתנו המתנות לדוד, אך כי "הראיות מצביעות על כך שהן ניתנו בשנים המאוחרות של כהונתה - תקופה בה דוד כבר הדירה עצמה ממעורבות בתיקים בהם פישר ייצג". בחוות הדעת כותב מנדלבליט כי וינשטיין החליט לאמץ את עמדתם של פרקליט המדינה ושל המשנה שלו לעניינים פליליים, וכי לאחר שבחן את הדברים, גם הוא סבור כי אין מקום לשנות את החלטת קודמו. 

מנדלבליט הוסיף וציין בהחלטה על סגירת התיק כי "התנהלותה של רות דוד כפי שהתגלתה בחקירה היא בעייתית ואינה עולה בקנה אחד עם נורמות ההתנהגות המצופות מפרקליט בפרקליטות המדינה, לא כל שכן בדרגה כה בכירה". עם זאת, סייג מנדלבליט וכתב: "עוסקים אנו במשפט פלילי, שמושכלת יסוד שלו היא כי לצורך העמדה לדין פלילי על חומר חקירה לבסס סיכוי סביר להרשעה וכי על התביעה להוכיח במשפט את אשר טעון הוכחה".

דוד שימשה כפרקליטת מחוז תל אביב (פלילי) בין השנים 2010-2002, ולאחר פרישתה עברה למשרדו של עורך הדין פישר. במסגרת התיק בעניינו הגישה נגדה בחודש מאי 2015 המחלקה לחקירות שוטרים כתב אישום בגין שיבוש מהלכי משפט, שעדיין מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים.

בסביבתו של רונאל פישר אמרו היום, שההחלטה לסגור את התיק אחרי בדיקה של גורמים רבים, "לא היתה מפתיעה כלל וכלל, משום שהניסיון להעניק ליחסיו עם רות דוד אופי פלילי היה תוצאה של התלהמות ושקרים, שהתנפצו בחקירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ