מנהלת פעוטון בעלת עבר פלילי חשודה בטלטול תינוק בן 4 חודשים

הפעוט מאושפז מאז יום שני במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ. האשה, בת 53 מהמרכז, הורשעה יחד עם אמה ב-2004 בתקיפת בת חמש לה שימשו כמשפחת אומנה. מעצרה הוארך עד יום ראשון

לי ירון
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
עידו אפרתי

פעוט בן ארבעה חודשים מאושפז במצב קשה בבית החולים שניידר בפתח תקוה, לאחר שעל פי החשד טולטל בפעוטון במרכז הארץ. בית משפט השלום בפתח תקווה האריך הבוקר (חמישי) עד יום ראשון את מעצרה של מנהלת הפעוטון, בת 53 שהורשעה בעבר בתקיפת ילדה שהיתה באחריותה. בחקירתה ציינה המטפלת כי הפעוט בכה ללא הפסקה, ובשל כך טלטלה אותו, אך הכחישה כי היה בכוונתה לפגוע בו. גם אמה בת ה-80 של החשודה נעצרה ושוחררה למעצר בית.

במשטרת מחוז שרון אמרו כי הפעוט הגיע ביום שני לבית החולים שניידר, שם עורר מצבו הרפואי חשד לנזק. כעת הוא מאושפז מורדם ומונשם במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים. מנהל היחידה, ד"ר אלחנן נחום, ציין כי הפעוט סובל מדימום מוחי והרופאים מנסים לברר מהי הסיבה לכך. "הוא עבר סדרת בדיקות שמעלות חשד שייתכן שהדבר נגרם עקב נזק גופני, אבל אנחנו כרגע רק בתחילת תהליך הבירור", אמר ד"ר נחום.

בשנת 2004 הורשעו המטפלת ואמה בתקיפת ילדה בת חמש אשר שימשו לה כמשפחת אומנה. בכתב אישום שהוגש נגדן ב-2002, נטען שהכו שנה קודם לכן את הילדה במספר הזדמנויות באמצעות מקל, וכי המטפלת הטיחה את ראשה באסלה, דחפה אותה בחוזקה ודרכה על ראשה. לאחר שהודו במיוחס להן והורשעו כחלק מהסדר טיעון ב-2004, נגזרו על השתיים 18 חודשי מאסר על תנאי. על המטפלת נגזרו בנוסף 400 שעות עבודה לתועלת הציבור.

כיום החוק מתיר לכל אדם, גם בעל עבר פלילי, לפתוח עסק פרטי לטיפול בפעוטות. מעונות אלו אינם מפוקחים על ידי משרד הכלכלה, ועל פי הערכות כ-300 אלף ילדים בגילאי 3-0 שוהים בהם.

בין השנים 2015-2009 נפתחו לתשעה מטפלים תיקים בחשד לאלימות כלפי קטין, לאחר שכבר נחקרו בעבר - גם אז בהיותם מטפלים - בגין חשדות דומים. כך עולה מנתוני משטרה שהגיעו לידי "הארץ". מהנתונים עולה עוד כי 500 ילדים מתחת לגיל שש עברו באותן שנים תקיפות בגני ילדים, מועדוניות וצהרונים על ידי מבוגרים האחראים עליהם, אך ב-93% מהמקרים לא הוגשו כתבי אישום. במקרים רבים התיקים נגד המטפלים נסגרים בשל חוסר בראיות, כך למשל, בין השנים 2011-2009 כ-80% מהתיקים נסגרו מסיבה זו.

נתוני המשטרה הועברו לח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), בתגובה לשאילתה בנושא. ח"כ שמולי הגיש לאחרונה הצעת חוק שנועדה להציב מצלמות בגני ילדים פרטיים ובכך למנוע סגירת תיקים בהיעדר ראיות מספקות להעמדה לדין. "במסגרות הפרטיות הכל פרוץ, אין פיקוח והפעוטות פשוט מופקרים לידי המתעללים", אמר ח"כ שמולי. "המדינה חייבת להרחיב את ההגנה על הקטינים במסגרות הפרטיות, והדרך לשם עוברת באימוץ הצעת החוק המחייבת בהן התקנת מצלמות".

לדברי מנכ"ל המועצה לשלום הילד יצחק קדמן, כבר למעלה מעשור שהכנסת והממשלה מכשילים את קבלת החוק לפיקוח ורישוי על המסגרות לגיל הרך. "המוסדות האלה מתנהלים ללא פיקוח ורישוי, וכל אחד, גם מי שהורשע בעבירות נגד ילדים, יכול להפעיל מסגרות 'לטיפול' בגיל הרך וההפקרות ממשיכה לחגוג", אמר קדמן.

להערכת המועצה, אלפי תינוקות נפגעים מדי שנה בישראל כתוצאה מטלטול, וקרוב לוודאי שעשרות מהם מתים. קדמן קרא להבטיח כי הורים טריים יעברו הדרכה על מניעת טלטול במחלקות היולדות בבתי החולים ברחבי הארץ, והוסיף כי "במקביל יש גם לחייב כל מטפלת במעון לעבור הכשרה בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ