שכני הנרצחת בבאר שבע: היא לא זכתה לאבטחה למרות האיומים על חייה

אמה סיפרה כי בתה היא שביקשה לצאת מהתוכנית להגנת עדים ולשוב למשפחתה בארץ, והעריכה כי חתנה לא אחראי לרצח: "היא לא עשתה לו כלום"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

גרושתו של העבריין שנרצחה שלשום בבאר שבע לא אובטחה על ידי המשטרה על אף איומים רבים מצד בעלה לשעבר, כך לדברי שכני הנרצחת. "מעולם לא ראינו פה משטרה, רק היא וילדיה היו פה", אמר אחד השכנים של הנרצחת, ושכן אחר הוסיף כי היא עברה להתגורר במקום בחודשים האחרונים ומאז לא נראתה מלווה בידי כוח משטרתי. שכנה נוספת סיפרה כי מעולם לא הבחינה כי גורמים כלשהם ליוו את האשה, למרות היחסים הקרובים ביניהן.

העבריין, הנמצא במעצר בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירות אלימות במשפחה, המשיך לאיים על הנרצחת מתוך כותלי הכלא. בכתב האישום שהוגש באוקטובר מתוארת מסכת ארוכה של איומים מפורשים מצדו לפגיעה בה. שלושת המקרים המתוארים באישום התרחשו בספטמבר אשתקד — "צברנו חומר עלייך, אנחנו נוציא לך את הילדים מהבית עד שאני אשתחרר וכשאני אשתחרר, הם יהפכו ליתומים. אני ארצח אותך, אני אשחט אותך", אמר לה באחד מהמקרים. במקרה אחר, הוא איים כי יפגע בילדים של עבריינים אחרים, על מנת שאלו יפגעו בה או בילדיה כנקמה.

זירת הרצח בבאר שבע, שלשום
זירת הרצח בבאר שבע, שלשוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בעלה לשעבר של הנרצחת מוחזק בכלא בדרום הארץ בהפרדה מוחלטת מיתר הכלואים. כמו כן, לדברי גורם בשב"ס, לאחר שאשתו לשעבר נרצחה הוא הוכנס לתא מיוחד למניעת התאבדויות. העבריין הביע בפני עורך דינו רצון לצאת להלוויית רעייתו לשעבר, אשר גופתה נשלחה בינתיים לנתיחה במכון לרפואה משפטית.

לצד האיומים מצד בעלה לשעבר, זהות הנרצחת והעובדה שהיתה אשתו של עד מדינה מעלים אפשרות שגורמים בעולם התחתון ביקשו לפגוע בה. הבעל העיד בעבר נגד ראש ארגון פשע באזור הדרום, והוא והנרצחת הוכנסו לתוכנית להגנת עדים ושהו כמה שנים בחו"ל. מסיבה שאינה ידועה, הם נפלטו מהתוכנית ושבו להתגורר בחצי השנה האחרונה בבאר שבע. מעיריית באר שבע נמסר כי המשפחה טופלה באגף הרווחה בעיר.

הוצאת עדי מדינה מתוכנית ההגנה יכולה להתבצע בהסכמת המעורבים או בלעדיה מסיבות שונות, בהן אי־עמידה של בני הזוג בתנאי התוכנית, רצונם לצאת ממנה או הפחתת האיום על חייהם. במשרד לביטחון הפנים סירבו למסור את סיבת יציאת הזוג מהתוכנית, אולם אמה של הנרצחת אמרה אתמול כי בתה הביעה רצון לשוב להיות קרובה למשפחתה בארץ. האם אמרה עוד לחדשות 2 כי "אני לא חושבת שהוא (בעלה לשעבר) היה פוגע בה. כי מה היא עשתה לו? היא לא עשתה לו כלום".

בבלוג שפרסם העבריין בשנת 2008, הוא סיפר על חייו בעולם הפשע, על הפיכתו לעד מדינה ועל יחסיו המעורערים עם העבריין הבכיר נגדו העיד. "מצד אחד כל חיי רציתי להיות בעולם הזה, וידעתי שאם אחליט לחצות קווים אדומים ולשתף פעולה עם המשטרה כדי להציל את חיי אשתי והילדים לא אוכל עוד לעולם לחזור לעולם הזה. המחשבה שאשתי וילדיי ייפגעו גורמת לי להיגעל מעולם הפשע שכל כך נמשכתי אליו", כתב והוסיף כי היחסים עם העבריין הבכיר נגדו העיד הידרדרו כיוון שהאחרון חשד שהוא חבר לארגון פשיעה יריב. "הבנתי שהוא שילם כסף לאנשים כדי שיפגעו באשתי ובילדים שלי בזמן שאני בבית סוהר", הוסיף.

מהמשטרה נמסר כי "מטבע הדברים, גם בחלוף שנים מתום ההליכים הרלוונטיים, אנו מנועים מלהתייחס לפרטים בנוגע להיותו של אדם זה או אחר מאוים ולאמצעי ההגנה שננקטו בעניינו באם נדרשו כאלה. נבקש להבהיר כי משטרת ישראל פועלת באופן מקצועי, מוקפד וסדור בכל הנוגע לעדים בשורה ארוכה מאוד של תיקי חקירה שהיא מנהלת מדי שנה, זאת תוך קיום הערכות מצב מעת לעת והתאמת מענה כנדרש וכך גם נעשה במקרה זה. לעניין עדי מדינה, מבלי להתייחס למקרה ספציפי, משטרת ישראל פועלת בסוגיה זו באופן מוקפד ומקצועי ותוך שיתוף פעולה עם הרשות להגנה על עדים ואין בכוונתנו לפרט מעבר לכך. מיותר לציין כי הוגש כתב אישום נגד בעלה של הקורבן בעקבות עבירות אלימות קודמות על הקורבן שבוצעו לכאורה על ידו והוא נמצא במעצר עד תום ההליכים, כך שהטענה על חוסר טיפול ומענה של המשטרה לאלימות כלפיה אינה עולה בקנה אחד עם עובדת היותו מאחורי סורג ובריח לאורך זמן".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ