אלשיך: תלונות אנונימיות על הטרדות לא יטופלו עוד; מח"ש: נטפל בכל תלונה

המפכ"ל אמר בכנס ליום האשה כי "המכתבים האנונימיים יצרו תרבות של חיסול חשבונות". במחלקה מיהרו לקרוא למי שנודע להם על עבירות של שוטרים להתלונן, גם בעילום שם

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במחלקה לחקירות שוטרים ובמשטרה יצאו היום (ראשון) נגד הצהרתו של המפכ"ל רוני אלשיך, שלפיה מעתה לא יטופלו עוד תלונות אנונימיות של שוטרות על הטרדות מיניות. במח"ש קראו הערב לשוטרות ולשוטרים שנפלו קורבן או היו עדים לעבירות מין להגיש תלונות גם באופן אנונימי. "מח"ש מוסמכת לחקור תלונות המגלות חשד לביצוע עבירה פלילית על ידי שוטר, גם כאשר הן מגיעות ממקור לא מזוהה", נמסר מהמחלקה בהודעה חריגה. "כל תלונה שמגיעה למח"ש תיבחן ותיבדק כמקובל, כפי שנעשה עד היום".

על דבריו של אלשיך, שנאמרו בכנס לרגל יום האשה, דווח בחדשות ערוץ 2. "המכתבים האנונימיים הפכו לתרבות של חיסול חשבונות במשטרה ולכן מעתה המשטרה לא תטפל עוד במכתבים אנונימיים שמעלים חשד לעבירות שביצעו שוטרים", אמר אלשיך בפתח דבריו באירוע במכללה לשוטרים בבית שמש. "בארגון שבו חלה חובת דיווח על שוטרים, אין שום צורך במכתבים אנונימיים". המפכ"ל עלה לנאום לאחר נאומה של תת-ניצב יעל אידלמן, היועצת שלו לענייני נשים, שהתמקדה בדבריה במעמד האשה בארגון, לרבות חוסר הסובלנות להטרדות מיניות.

אלשיך בכנסת, בחודש שעבר

אלשיך כבר התייחס לנושא בשיחות סגורות לאחר שהחליט להחזיר לתפקידו את מפקד להב 433, ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית. "אני לא צריך להקריב אותו למולך", אמר אלשיך בעניין ריטמן, בהתייחסו למח"ש ולתקשורת. החלטת אלשיך עוררה תרעומת במח"ש ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין, שם סברו כי ריטמן לא יוכל עוד לכהן בתפקיד והמליצו להעבירו לתפקיד מחוץ לאגף החקירות.

בתוך המשטרה נתפסת האמירה של אלשיך כהתקפה בוטה על שוטרות ששלחו מכתבי תלונה על פגיעות מיניות ושוטרים שהעבירו באופן אנונימי מידע על עבירות שהגיעו לידיעתם. לדברי קצין במשטרה, הדברים עשויים לגרום למי שהיו עדים לעבירה להימנע מדיווח. "שוטר או שוטרת שקיבלו מידע על הטרדה מינית או עבירה אחרת, אפילו משמעתית, לא ידווחו עליה באופן גלוי", אמר הקצין. "אם השוטרת לא מוכנה להתלונן, למה שאני אבוא עכשיו ואציף את הבעיה? השוטרת שנפגעה יכולה לטעון מהחשש שלא היה ולא נברא".

פרשיות ההטרדה המינית האחרונות במשטרה מאירות את התבטאותו של אלשיך באור בעייתי, משום שרבות מהן החלו במכתב אנונימי שגובה בראיות לאחר חקירה במח"ש. כך בפרשת ניצב בדימוס ניסו שחם, שהסתיימה בכתב אישום חמור, וכך במקרים של הניצבים חגי דותן וקובי כהן ושוטרים נוספים, שהודחו, שהוגשו נגדם כתבי אישום או שהורשעו בהליכים משמעתיים.

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, מסרה בתגובה לדברי אלשיך: "חיסול החשבונות שאלשיך מדבר עליו מופנה רוב הזמן למתלוננות ולא לשוטרים. המשטרה הוא ארגון שבו ברור שאם מישהי מתלוננת כולם מיד יודעים, וההשלכות בהתאם. אחרי מצעד הניצבים שהועזבו מהמשטרה בגלל עבירות מין ראוי שהמשטרה תתמקד במניעת העבירות האלה ולא בהצרת צעדי הנפגעות שחשופות לתגובות קשות ויש להן יש לא מעט להפסיד כשהן יוצאות נגד קולגה או מפקד". 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) הודיעה כי תפנה לשר לביטחון הפנים בנושא. "האמירה של המפכ"ל מגבה באופן חד-משמעי את המטרידים וסותמת את פיהן של המתלוננות", טענה. "נראה שהמפכ"ל החליט להילחם בנשות משטרת ישראל במקום לעקור מהשורש את מגפת ההטרדות המיניות, שהפכה לסימן ההיכר המזוהה ביותר עם הגוף שהוא מפקד עליו. בכוונתי לפנות לשר לביטחון הפנים בשאילתה דחופה בנושא ואני קוראת לאלשיך לחזור בו מאמירתו האומללה".

דובר המשטרה מסר בתגובה כי "משטרת ישראל פועלת במישורים שונים להגברת הדיווחים על עבירות ולחיזוק המתלוננות, ביניהם טיוב תהליכי המבדקים לשוטרים שיש בהם לחשוף אי-דיווח וסקרים לאיתור תרבות בעייתית ביחידות ספציפיות. החלטות מח"ש בנוגע לטיפול בתלונות וחקירתן הן עצמאיות ואינן תלויות בטיפול המשטרתי. מדיניות המפכ"ל והמסר שהועבר לשוטרים בדבר חשיבות הדיווח על עבירה בזמן אמת, הוכיחו עצמם ומיגרו את תופעת 'חיסול החשבונות האנונימי' שלא אחת פגעה במתלוננות עצמן. מדיניות זו נועדה דווקא לחזק את המתלוננות ואת החוששים מפני דיווח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ