פרקליטת המתלוננת נגד בוכריס: התביעה הצבאית מסרה לנו שהוא שיקר בפוליגרף

לדברי עורכת הדין, מרשתה נמצאה דוברת אמת בבדיקה. היא הדגישה כי התביעה עדכנה אותה בשיחת טלפון במידע בעקבות פרסומים בתקשורת. סניגורו של בוכריס: מתקשים להאמין שהדברים צוטטו במדויק מפי גורם מוסמך

גילי כהן
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תא"ל אופק בוכריס ביציאה מביתו, בשבוע שעבר
תא"ל אופק בוכריס ביציאה מביתו, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו
גילי כהן
עמוס הראל

פרקליטתה של המתלוננת הראשית כנגד תא"ל אופק בוכריס, חיילת לשעבר ששירתה תחת פיקודו של הקצין בעת שהיה מפקד חטיבת גולני, אמרה הערב (שלישי) ל"הארץ" כי בשיחה טלפונית עם התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון זגגי-פנחס, נמסר לה כי בעוד שהחיילת נמצאה דוברת אמת בבדיקת הפוליגרף שנערכה לה, בוכריס נמצא דובר שקר.

לדברי עו"ד אביטל בן-נון, המייצגת את החיילת יחד עם עו"ד ליאת בהר-כהן, השתיים לא קיבלו עד היום עדכונים מהפרקליטות הצבאית בפרטי חקירת מצ"ח בפרשה. אולם, בעקבות פרסומים סותרים ששודרו הערב בערוצי הטלוויזיה באשר לפוליגרף, עדכנה אותה התובעת בשיחת טלפון בפרטים הללו. לטענת עו"ד בן-נון, נמסר לה גם שתא"ל בוכריס יודע על ממצאי בדיקת הפוליגרף שלו, שנערכה לפני כשבוע, ואף עומת עם ממצאיה.

הסניגור הצבאי הראשי אל"מ אשר הלפרין, המייצג את תא"ל בוכריס, מסר הערב כי "בתקשורת מתפרסמים קטעי מידע, בחלקם מסולפים ומגמתיים, או מבוססים על ציטוטים שאנו מתקשים להאמין כי צוטטו במדויק מפי גורם מוסמך. כפי שחזרנו ואמרנו, אנו מנועים מלהתייחס בשלב רגיש זה לפרטי החקירה, ללא יוצא מן הכלל, על מנת שלא לפגוע בה. למרות הקושי שבדבר, אנו מציעים לכל המעורבים לנהוג בדרך זו".

המתלוננת, חיילת ששירתה תחת פיקודו של בוכריס לפני כארבע שנים, נבדקה בבדיקת פוליגרף לפני כעשרה ימים. היא לא נדרשה לחקירה נוספת בעקבות בדיקה זו. תא"ל בוכריס זומן לחקירה שלישית במצ"ח, אחרי בדיקת הפוליגרף שנערכה לו. לטענת עו"ד בן-נון, "התביעה לא התכוונה להוציא את המידע הזה לפני העימות בין השניים, אך הם עדכנו אותנו בתוצאות האמיתיות של הפוליגרף: שהיא דוברת אמת, ובוכריס דובר שקר". מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי היחידה "לא מתייחסת לפרטי החקירה".

בבדיקת הפוליגרף נשאל בוכריס כמה שאלות לגבי מעשים מיניים ספציפיים המיוחסים לו, ועורכי הבדיקה גיבשו את מסקנותיהם עבור כל אחת מהתשובות שסיפק. לכן, ייתכן שהקביעה שלטענת עו"ד בן-נון נמסרה לה מהתביעה הצבאית, נוגעת לאחת מבין השאלות, ולא לכלל השאלות שהפנו לבוכריס החוקרים.

התקדמות החקירה בעניינו של בוכריס, החשוד בשורת עבירות מין חמורות ובהן אונס, עשויה להוביל בסבירות גבוהה להגשת כתב אישום נגדו בבית דין צבאי. זו ההערכה המתחזקת לאחר קרוב לשלושה שבועות של חקירה בפרשה. החיילת הגישה נגדו בסוף החודש שעבר תלונה למצ"ח, בטענה לשורת מעשי אונס ועבירות מיניות נוספות כלפיה. בשלב מאוחר יותר פנתה אשה נוספת, ששירתה כקצינה בחטיבה, והתלוננה על הטרדה מינית מצדו של הקצין הבכיר.

בשבוע שעבר החליט הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, לבטל את מינויו המיועד של בוכריס לראש חטיבת המבצעים במטה הכללי, תפקיד שאליו אמור היה הקצין להיכנס בתחילת החודש הנוכחי. איזנקוט גם קבע כי השעייתו של בוכריס תוארך בשלושים יום, כדי לאפשר את המשך החקירה. בכירים בצה"ל הדגישו על רקע ההחלטות, כי הן אינן מעידות על הערכת הצבא באשר לאשמתו של בוכריס, אלא רק על התארכות החקירה, שבשל חומרת החשדות וטיבם מחייבת בירור ארוך יותר.

הקושי העיקרי בחקירה נובע מהעובדה שמדובר במקרה של גרסה כנגד גרסה: החיילת הראשונה הציגה תלונה מפורטת, אך בוכריס מכחיש אותה מכל וכל. אולם, בשנים האחרונות נוקטת הפרקליטות הצבאית מדיניות, שלפיה גם במקרים בהם מדובר בגרסה כנגד גרסה בפרשת מין חמורה, ובלא ראיה תומכת מובהקת מצד המתלוננת לחיזוק טענותיה, די בכך שהפרקליטות מייחסת לנפגעת רמת אמינות גבוהה כדי להגיש כתב אישום - וזאת במטרה להותיר את בירור האמת הסופי בידי בית הדין הצבאי.

במקרה הנוכחי, הטיעון של המתלוננת הראשונה מקבל תימוכין לכאורה בראיה נוספת שהציגה בפני החוקרים - התיק הפסיכולוגי שלה, שכולל עדות מוקדמת יותר שלה (זמן רב יחסית לפני הגשת התלונה למצ"ח), ובו טענותיה כנגד תא"ל בוכריס. נראה גם שהפרקליטות מייחסת למתלוננת הראשונה רמת אמינות גבוהה. בנוסף, קיימת התלונה של הקצינה לשעבר, שלגביה סבורים החוקרים כי ייתכן שניתן יהיה לקבל לה אימות נוסף. בתקופה הקרובה צפויים חוקרי מצ"ח לעמת, בנפרד, בין בוכריס לבין שתי המתלוננות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ