נציבות המדינה בוחנת אפשרות להעמיד את רות דוד לדין משמעתי

מהנציבות פנו ללשכת היועץ המשפטי לממשלה וביקשו את חומרי החקירה כדי לבחון אפיקי טיפול, בהם הליך משמעתי, שמבסגרתו תיבחן האפשרות להעמידה לדין בגין עבירת התנהגות שאינה הולמת

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בנציבות שירות המדינה בוחנים אפשרות להעמיד לדין משמעתי את רות דוד בגין עבירות שביצעה לכאורה במהלך כהונתה כפרקליטת מחוז תל אביב. לדברי גורמים המעורים בעניין, במסגרת הבחינה פנו בנציבות ללשכת היועץ המשפטי לממשלה וביקשו את חומרי החקירה בתיק, בכדי לבחון את אפיקי הטיפול האפשריים בדין המשמעתי. ככל הנראה מתכוון ראש אגף המשמעת בנציבות, עו"ד אסף רוזנברג, לעשות שימוש בסעיף לפיו ניתן להחיל הליך משמעתי על עובד מדינה לאחר שפרש, אם התובענה מוגשת בתוך שנתיים מיום הפרישה או בתוך שנה מיום סיום חקירת המשטרה או הדיון הפלילי.

מכיוון כפרקליטת מחוז נסגר רק לפני שבועיים, לפי סעיף זה אין התיישנות בדין המשמעתי וניתן להגיש נגדה תובענה באישור נציב שירות המדינה או היועת המשפטי לממשלה. בהליך משמעתי תיבחן האפשרות להעמידה לדין בגין עבירת התנהגות שאינה הולמת, כאשר הרשעתה תאפשר בין היתר לשלול ממנה זכויות פנסיה.

רות דוד בבית המשפט המחוזי בירושלים, ביוני האחרון
רות דוד בבית המשפט המחוזי בירושלים, ביוני האחרון צילום: ליאור מזרחי

בתחילת החודש מצא מנדלבליט כי חומר הראיות לא מגבש סיכוי סביר להרשעה בעבירה פלילית, וכי גם אם היו ראיות לעבירת מרמה והפרת אמונים, על עבירה זו חלה התיישנות. החקירה בעניין התנהלות דוד במהלך תקופתה בפרקליטות החלה לאחר שהיועץ המשפטי הקודם יהודה ויינשטיין מצא בחודש יוני 2015 כי חומר הראיות שנאסף במסגרת חקירת פרשת מצדיק בדיקה של חשדות לביצוע עבירות טוהר מידות מצידה. 

במרכז החקירה עמדו מתנות שקיבלה דוד מפישר, בהם שני עטי "מונט בלאן" בשווי 2,500 שקלים, שעון בשווי אלפי שקלים ועוד מתנות. בנוסף עלה כי דוד קיבלה לאחר סיום כהונתה צעיף ותיק של לואי ויטון ושעון יקר ערך מדוד ביטון, מקורבו של פישר. במקביל, עלה כי בעת ששימשה דוד כפרקליטת מחוז בין השנים 2006-2004, לא הדירה עצמה מטיפול בתיקים בהם ייצג פישר. בין 2006 ועד סיום כהונתה ב-2010 לא איתר צוות החקירה תיקים בהם היו מערובים פישר ודוד. 

היועץ קבע בעניין זה כי תשאול פרקליטים ובחינת התיקים "לא העלה אינדיקציה כלשהי לקבלת החלטות מוטות או לא סבירות בעקבות התערבות של רות דוד". בהחלטתו ציין היועץ כי גם פרקליט המדינה שי ניצן וגם המשנה ליועץ לעניינים פליליים רז נזרי, סברו כי לא ניתן להעמיד לדין פלילי את דוד בגין עבירת שוחד, וכי עבירת המרמה והפרת האמונים התיישנה. עוד נכתב בהחלטה על סגירת התיק, כי ניצן ונזרי סברו שלמרות שנמצא שדוד היתה מעורבת במספר קטן של תיקים בהם ייצג פישר במשך שנתיים, "לא ברור האם בתקופה זו כבר שררה בין השניים חברות שבגינה דוד היתה צריכה להמנע להתערב בתיקים בהם ייצג". 

בעניין זה נכתב כי לא ניתן היה לדעת מתי בדיוק ניתנו המתנות לדוד, אך כי  "הראיות מצביעות על כך שהמתנות ניתנו בשנים המאוחרות של כהונתה, תקופה בה כבר דודכבר הדירה עצמה ממעורבות בתיקים בהם פישר ייצג".  בחוות הדעת כותב מנדלבליט כי ויינשטיין החליט לאמץ את עמדתם של פרקליט המדינה ושל המשנה שלו לעניינים פליליים, וכי מנדלבליט אף הוא לאחר שבחן את הדברים סבור כי אין מקום לשנות את החלטתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ