שנתיים מאסר נגזרו על מחבר מסמך הקורא לטרור נגד נוצרים ומוסלמים

משה אורבך, בן 24 מבני ברק, נעצר במהלך חקירת הצתת כנסיית הלחם והדגים. במסמך שחיבר, "מלכות הזדון", הוא מדריך יהודים כיצד להקים חוליות טרור, להצית כלי רכב ולבצע מעשי אלימות נוספים נגד בני דתות אחרות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אורבך בבית משפט השלום בראשון לציון, ביולי אשתקד
משה אורבך בבית משפט השלום בראשון לציון, ביולי אשתקדצילום: תומר אפלבאום

בית משפט השלום ברחובות גזר היום (חמישי) שנתיים מאסר בפועל וחצי שנת מאסר על תנאי על משה אורבך, פעיל ימין בן 24 מבני ברק, שחיבר את מסמך "מלכות הזדון". אורבך הורשע לפני חודש בהמרדה, החזקת פרסום הקורא לאלימות והחזקת פרסום גזעני.

המסמך התגלה ביולי, במהלך חקירת הצתת כנסיית הלחם והדגים, ובו מעודד אורבך לבצע מעשי אלימות וטרור כלפי בני דתות אחרות. המסמך חובר במטרה להפיצו ל"קהל יעד" יהודי, ולהדריך את קהל יעד זה בביצוע העבירות. בין היתר, מדריך המסמך כיצד להקים חוליות טרור יהודי, להצית כלי רכב, כנסיות ומסגדים. במסמך אף תואר תרחיש של הצתת בית על יושביו. כתב האישום נגד אורבך הוגש יום לפני הצתת הבית בכפר דומא.

השופט מנחם מזרחי כתב בגזר הדין כי "אופיו החריף של המסמך, שכל כולו הסתה לאלימות... הוא בעל פוטנציאל הרסני אם יגיע לאוזניים קשובות וללב חפץ של אלימות". עוד כתב השופט: "יש להטיל על הנאשם ענישה בעלת משמעות אשר תמחיש את חומרת מעשיו, תרתיע אותו ואת הרבים מפני פעילות דומה, תבהיר לו כי בתי המשפט לא יקלו ראש במעשים שבכוחם לפגוע או לערער את המרקם העדין של האוכלוסייה במדינת ישראל". עם זאת, הקל השופט מעט בעונש בהתחשב בכך שלאורבך אין עבר פלילי.

אורבך, שיוצג על ידי עו"ד יצחק בם, הכחיש את המיוחס לו. הוא טען כי לא הוא יצר את המסמך וכי אין בו המרדה והוא לא התכוון כלל לפרסמו. השופט מזרחי קבע בהכרעת הדין בדצמבר, על בסיס הדו"חות של חוקרים שניתחו את המידע במחשבו של אורבך, הוא חיבר את המסמך וערך אותו שלושים פעמים במשך ארבעה חודשים.

באשר לעדותו של אורבך קבע השופט כי היא "חמקמקה, מתפתלת ומיתממת... הנאשם ביקש להציג מצב דברים מופרז ומלאכותי שלפיו הוא חי יחד עם חבריו בלא גבולות של קניין, ובהיעדר שליטה מזערית. הוא אינו יודע מה נעשה ברכושו ומי ביצע שימוש במחשב הפרטי שלו". בנוגע לתכנים כתב השופט כי "המסמך אינו כולל הבעת דעות שניתן לטעות לגביהן כי הן מצויות במתחם הזכות החוקתית לחופש הביטוי. המסמך כולל מרשם ברור, הנחיה אופרטיבית, מפורטת, צעד אחר צעד, כיצד יש לבצע מעשים אלימים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ