היועמ"ש פסל את עצמו מעיסוק בבקשת קצב לשחרור מוקדם מהכלא

אביחי מנדלבליט הודיע כי לא יעסוק בנושא בשל היכרות מוקדמת עם הנשיא לשעבר. את עמדת המדינה, שתוצג בפני ועדת השחרורים בסוף החודש, יגבש בשבוע הבא פרקליט המדינה שי ניצן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היועמ"ש מנדלבליט (משמאל) עם היועמ"ש הקודם וינשטיין ושרת המשפטים שקד, בינואר
היועמ"ש מנדלבליט (משמאל) עם היועמ"ש הקודם וינשטיין ושרת המשפטים שקד, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע הערב (חמישי) כי לא יעסוק בגיבוש עמדת המדינה באשר לשחרורו המוקדם של נשיא המדינה לשעבר משה קצב. זאת, בשל היכרות מוקדמת איתו.

אתמול השתתף מנדלבליט בישיבה בנושא יחד עם פרקליט המדינה, שי ניצן, וגורמי מקצוע אחרים בפרקליטות. בישיבה הוחלט כי המדינה תגבש את עמדתה בשבוע הבא. מכיוון שמנדלבליט החליט שלא לעסוק בנושא, ניצן הוא שיעשה זאת. עמדת המדינה תוצג בפני ועדת השחרורים ב-27 במארס.

בדיונים המתנהלים בימים אלה בפרקליטות נלקחת בחשבון העובדה שהנשיא לשעבר לא הביע חרטה ולא לקח אחריות על המעשים בהם הורשע - אונס, מעשה מגונה, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט.  

ביום שני אמרה שרת המשפטים שקד כי היא אינה מתכוונת להתערב בהחלטת ועדת השחרורים, אך הדגישה כי הודאה וחרטה אינן מהוות קריטריון לשחרור מוקדם, אם כי נשקלות על ידי הוועדה במסגרת יכולת השיקום של כל אסיר. שקד גם התייחסה לדיווחים לפיהם היא תתמוך במתן חנינה לקצב וציינה כי "אישית, מעולם לא נדרשתי לדון בעניינו של קצב ומעולם לא פתחתי את התיק ולא עיינתי בעובדות".

בסביבתו של הנשיא ראובן ריבלין אמרו כי שקד העלתה בפניו את סוגיית החנינה לפני כמה שבועות, אך אמרו כי הוא הבהיר לה שהוא ממתין להחלטת הוועדה. שקד הכחישה את הדברים וטענה כי "השרה והנשיא נפגשו בטקס מינוי שופטים כשם שנפגשו פעמים רבות. השניים לא דנו בנושא מכיוון שהנושא עומד ותלוי בפני וועדת השחרורים". 

גורם בכיר במשרד המשפטים אמר ל"הארץ" כי יהיה קשה מאוד לחון את קצב אם ועדת השחרורים תדחה את בקשתו לשחרור מוקדם. בוועדת השחרורים פנו, בהתאם לחוק, לנפגעות מן העבירות שביצע קצב. הן רשאיות להביע את עמדתן לגבי ניכוי שליש מעונשו. המתלוננת המרכזית, א', הביעה התנגדות לשחרור וכתבה במכתב שפורסם בערוץ 10 כי "הצדק - הרשעתו וכניסתו לכלא של מי שפגע והרס את חייהן של נשים רבות - הועיל לי, הכניס שקט לחיי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ