בוטל כתב האישום נגד מנכ"ל ארגון רבנים לזכויות אדם בגין הפרעה לשוטר

הרב אריק אשרמן נעצר יחד עם עוד שמונה בני אדם ב-2014 לאחר שעל פי החשד סירבו להתפנות ממסגד בכפר אל-עראקיב שבנגב. המשטרה הגישה כתב אישום נגדו בלבד, אך לבסוף חזרה בה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית משפט השלום בבאר שבע ביטל את כתב האישום נגד מנכ"ל ארגון רבנים לזכויות אדם, הרב אריק אשרמן. זאת לאחר שמחלקת התביעות של המשטרה חזרה בה מהאישומים נגדו בגין הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו בשל מעורבותו בהתנגדות לפינוי הכפר הלא מוכר הסמוך לרהט.

ביוני 2014 כוחות גדולים של משטרה הגיעו לכפר הבדואי ו שהוקמו סמוך לבית קברות במקום. זאת, לאחר שבית משפט השלום ברמלה דחה את ערעור התושבים נגד הפינוי. בתגובה, תושבי הכפר ופעילים חברתיים הסתגרו במסגד שהוקם בתחום בית הקברות.

הרב אשרמן
הרב אשרמןצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי כתב האישום שהוגש נגד אשרמן בספטמבר 2014, הוא נשכב על רצפת המסגד וסירב להתפנות. הוא פונה בכוח על ידי המשטרה ונעצר יחד עם שמונה בני אדם נוספים. תחילה הוא נחקר בחשד לאחיזת מקרקעין בכח, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו והסגת גבול, אך כתב האישום היה מצומצם יותר. בחקירתו הכחיש אשרמן כי נקט באלימות נגד שוטרים ואף סיפר כי הוכה על ידם. "בעטו בי, נתנו לי מכה ללסת, יש לי כאבים בצלעות ואני רואה שיש לי חבלות בידיים ובזרועות", סיפר אז. 

בתום החקירה החליטה המשטרה להגיש כתב אישום נגד אשרמן בלבד. עורך דינו, שחאדה אבן ברי, טען כי המשטרה פועלת תוך אכיפה בררנית. "מתוך כל השבעה שנחקרו על אותם נסיבות, רק נגד מרשי הגישו כתב אישום, את השאר שחררו מיד, או שהוחלט לא להגיש בעניינם כתב אישום", אמר. אבן ברי ואשרמן דחו לאורך הדרך הצעות לפנות להליך גישור ואף דחו הצעות מהמשטרה להגיע להסדר.

הריסת המבנים בכפר אל-עראקיב, ב-2014
הריסת המבנים בכפר אל-עראקיב, ב-2014צילום: אילן אסייג

ב-28 בפברואר ביקש אבן ברי מבית המשפט להורות למשטרה לספק לו את חומרי החקירה של העצורים הנוספים מאותו יום, שנחקרו על אותם סעיפים. השופט ד"ר יובל ליברדו נעתר לבקשה והורה למשטרה להעביר את חומרי החקירה בתוך שבועיים. עוד בטרם קיבל אבן ברי את החומרים, יחידת התביעות של מרחב נגב הגישה בקשה לבית המשפט לבטל את כתב האישום נגד אשרמן.

בשיחה עם "הארץ" אמר אתמול אשרמן כי "למשטרה לא היה שום דבר, שום צילומים, שום דבר שמוכיח כל עבירה. לכן הם הגיעו למסקנה שמוטב להם לוותר על זה". לדבריו, "אני לא יודע אם המשטרה נקטה נגדי באכיפה בררנית, אבל העובדה היא שמי שנחשד בחשדות כמוני שוחרר או שהוחלט לא להגיש נגדו כתב אישום. הדבר החשוב באמת בסיפור הזה זה העוול שנעשה לתושבי אל-עראקיב שבתיהם נהרסים פעם אחר פעם".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "נגד הנאשם הוגש כתב אישום בגין הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לאחר שסירב להתפנות ממקרקעין אשר ניתן לגביהם צו שיפוטי להריסה.
לאחר הגשת כתב האישום ולאור חלוף הזמן והיעדר הסתבכויות נוספות של הנאשם בפלילים הוחלט לגנוז את התיק נגדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ