בניגוד להחלטת מח"ש, ערבי שנורה בידי שוטר יפוצה בחצי מיליון שקלים

האיש שהה בבית אחותו בנצרת כשנורה דרך החלון על ידי כוח משטרה ששהה בשכונה. במשטרה טענו כי האיש עמד להשליך בקבוק תבערה, אולם השופט קבע כי עדותו של השוטר מלאת סתירות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בעכו פסק השבוע פיצויים על סך כחצי מיליון שקלים לערבי מהצפון, בגין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה מירי של שוטר לעברו לפני כעשר שנים. ההחלטה התקבלה למרות שהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) סגרה את התיק נגד השוטר בנימוק לחוסר אשמה.

האירוע התרחש בנובמבר 2005 כאשר התובע, ששמו לא פורסם, שהה בבית אחותו בשכונת אל-פאחורה בנצרת, כשלפתע נורתה לעברו, דרך אחד מהחלונות, אש חיה על ידי שוטר. בכתב התביעה נאמר כי האיש נפצע קשה בראשו ובפניו וכי נגרמה לו נכות לצמיתות. עוד נכתב כי יום לפני הירי פרצה קטטה אלימה בין שתי משפחות שכנות ובמהלכה נדקר למוות בחור צעיר וכן נפצעו כמה אנשים נוספים. הסיבה לנוכחות הכוח המשטרתי בשכונה היתה לשם הפרדה בין המשפחות.

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד מוחמד בכר, נאמר כי במהלך הלוויית הנרצח בקטטה חש התובע בעייפות והחליט לפרוש למנוחה קצרה בבית אחותו, סמוך לסוכת האבלים. אז נורתה לעברו האש החיה. המדינה דחתה את הטענות, הכחישה את נסיבות האירוע ואת אחריותה לפציעתו של התובע. לטענתה, האיש סיכן חיי שוטרים ונפצע כשעמד להשליך מבעד לחלון בקבוק תבערה לעבר שני שוטרים שעמדו מתחת לבית. "השוטרים היו נתונים בסכנה מוחשית והאמינו באופן סביר כי הם בסכנה שכזו. פעולות השוטר נעשו להגנה מפני פגיעה בחיים, בגוף או ברכוש, ולא חרגו ממידת הסבירות". נכתב.

במהלך הדיונים בתיק שמע בית המשפט עדים רבים, כולל השוטר שירה לעבר התובע והמפקדים במקום. השופט ג'מיל נסאר קבע בפסק הדין כי בעדותו של השוטר היו סתירות לאור הממצאים והעדויות שנאספו בזירה. בין השאר לא נמצאו טביעות אצבע של התובע על בקבוק התבערה שהמשטרה טענה שאותר בזירה והיו  סתירות בין עדותו של השוטר בבית המשפט לבין עדותו במח"ש. עוד ציין כי קיבל את החלטתו למרות שהשוטר קיבל בתום חקירת מח"ש בפברואר 2006 הודעה על סגירת התיק נגדו בנימוק של אי אשמה.

ממשרד המשפטים נמסר: "המלצה לערעור נשקלת בימים אלה. עיון בפסק הדין מלמד שבית המשפט דחה את גרסת התובע בשורה של עניינים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ