ראש מח"ש: אין לנו כיום תלונות על הטרדה מינית במשטרה - ולא כי התופעה נעלמה

אורי כרמל רמז בדיון בכנסת כי אמירתו של המפכ"ל נגד תלונות אנונימיות הרתיעה שוטרות. אלשיך הבהיר כי פניות לא מזוהות שמעלות חשד פלילי כן יטופלו

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפכ"ל בדיון בוועדה לקידום מעמד האשה, היום
יניב קובוביץ

ראש המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) אורי כרמל יצא הבוקר (שלישי) נגד המפכ"ל רוני אלשיך וטען כי מאז האמירה נגד מכתבים אנונימיים לא מגיעות למח"ש תלונות על הטרדה מינית. "אני לא יודע מה המשמעות שאין לנו תלונות כרגע, אבל זה לא כי התופעה נעלמה. צריך לבדוק שלא מדובר ב'שקט מלאכותי'", אמר כרמל ורמז לכך שאמירתו של אלשיך הפחידה והרתיעה את השוטרות מלהתלונן. עוד אמר כרמל כי "היכולת של שוטרת להתמודד עם תוצאה של תלונה שלה מול גורם בכיר ממנה בהיררכיה היא בלתי אפשרית, לכן התלונות האנונימיות היו הדרך היחידה לפצח את האירועים".

במהלך דיון בוועדה לקידום מעמד האישה ולשווין מגדרי בנושא הטרדות מיניות במשטרה המפכ"ל התייחס לביקורת על הצהרתו כי תלונות אנונימיות לא ייבדקו והבהיר כי כל תלונה אנונימית שתיראה כפלילית תעבור למח"ש.

ראש מח"ש, אורי כרמל (מימין), בדיון בכנסת היוםצילום: אמיל סלמן

עם זאת, המשיך המפכ"ל לעמוד מאחורי החלטתו ואמר כי "אנחנו צריכים לקבל צל"ש על ההחלטה שלנו". אלשיך הסביר את ההחלטה שלא לבדוק תלונות אנונימיות ואמר שמכיוון שיש חובת דיווח על שוטרים אין בהן צורך. "שוטר שראה הטרדה מינית ולא ידווח עליה יענש". לדבריו, המשטרה לא תטפל בתלונות אנונימיות מכיוון שהיא רוצה לטפל בתופעת תלונות השווא, ומכיוון שיש חובת דיווח.

המפכ"ל אמר בדיון כי "למדתי שיש במשטרה נוהג של חיסול חשבונות. זה נוגע לזמנים לקראת קידום וזו תופעה חולנית. זה מפריע לארגון ונתפס כדבר בלתי סביר. המכתבים האנונימיים זה משהו שחייבים לטפל בו". אלשיך הבהיר כי ישנו הבדל בין מה שחוקרת המשטרה לבין מה שמח"ש מחליטה לחקור. "מה שפלילי יוצא למח"ש ויש הבחנה ברורה. מח"ש אינה משטרת ישראל וגם המפכ"ל לא קובע מדיניות במח"ש". אלשיך הוסיף כי "הטרדה מינית היא עבירה פלילית, ולכן זה יעבור למח"ש".

עוד אמר המפכ"ל בדיון כי כאשר שוטרת פונה בתוך הארגון בתלונה על הטרדה מינית היא מקבלת תמיכה מהמשטרה, אך אמר כי "יכול להיות מצב שיוגש כתב אישום והוא יישאר בתפקידו. אני לא יכול לזרוק כל אחד מתחת לגלגלי האוטובוס, יש פה אדם שעומדת לו חזקת החפות".

על המקרה של ניצב רוני ריטמן, שנחשד בהטרדה מינית ואלשיך החליט להחזירו לתפקידו כמפקד להב 433, אמר: "במקרה הזה שאני מקבל חוות דעת שהמקרה לא מגיע לפלילים ויש בעיה בחומר הראיות ועברו הרבה שנים. קיבלתי החלטה שאני עומד מאחוריה". עוד אמר אלשיך בנושא כי "אני מזכיר לכולם שהחקירה נגד רוני ריטמן החלה בגלל בדיקה פנימית (נגד השוטרת שהתלוננה, י"ק)".

לפני כשלושה שבועות התבטא המפכ"ל בכנס לרגל יום האשה ואמר כי המשטרה תפסיק לטפל במכתבים אנונימיים שמעלים חשד לעבירות שביצעו שוטרים. במח"ש יצאו נגד הצהרת המפכ"ל וקראו לשוטרות ולשוטרים שנפלו קורבן או היו עדים לעבירות מין להגיש תלונות גם באופן אנונימי. "מח"ש מוסמכת לחקור תלונות המגלות חשד לביצוע עבירה פלילית על ידי שוטר, גם כאשר הן מגיעות ממקור לא מזוהה", נמסר אז מהמחלקה בהודעה חריגה. "כל תלונה שמגיעה למח"ש תיבחן ותיבדק כמקובל, כפי שנעשה עד היום".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מגדרי, ח"כ עאידה תומא סלימאן, אמרה בדיון: "להצהרות של המפכ"ל יש השפעה גדולה ולא סתם אנחנו שומעות על ירידה בכמות התלונות בחודש האחרון. המשטרה מחוייבת לטפל בכל תלונה על הטרדות מיניות כפי שהיא מטפלת בכל תלונה על פשע אחר. מדאיג שהצהרות כאלה יוצאות דווקא ממי שעומד בראש הגוף שתפקידו לחקור ולהגן על המתלוננות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ