נשיאת העליון נאור: ביקורת הממשלה על ביהמ"ש "לא ראויה להישמע במדינה דמוקרטית"

הנשיאה מרים נאור התייחסה לביקורת שמתחו ראש הממשלה והשרים על ביטול מתווה הגז, ואמרה כי הדברים "היו בוטים הן בסגנון והן בתוכן" וכי "אינם מתאימים למדינה המכבדת את שלטון החוק"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים80
שרון פולבר

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור אמרה היום (שלישי) כי ביקורת הממשלה על בית המשפט העליון אינה לגיטימית. בדבריה בטקס חנוכת היכל בית משפט השלום החדש בבית שמש התייחסה הנשיאה לביקורת החריפה שמתחו ראש הממשלה ושריהּ על .

"בימים אלה נשמעים קולות בוטים וקשים כנגד בית המשפט העליון ושופטיו, בעקבות פסק דין שניתן. הדברים היו בוטים הן בסגנון והן בתוכן", אמרה נאור. "כפי שציינתי בהזדמנויות רבות, ביקורת עניינית על פסיקה היא לגיטימית, אך יש להצטער על כך שלחלק מהדברים ששמענו אין קשר לפסיקה, וחלק מהדברים נאמרו אפילו בטרם נקרא פסק הדין, או אפילו תקצירו. נשמעו דברים שלא ראוי היה להשמיעם. חלק מהדברים שנשמעו, גם מטעם גורמים ברשות המבצעת וברשות המחוקקת, אינם מתאימים למדינה יהודית ודמוקרטית המכבדת את שלטון החוק ואת עצמאות הרשות השופטת. בית המשפט ימשיך בדרכו בלא מורא ובלי משוא פנים", הוסיפה.

הנשיאה נאור, בשנה שעברה
הנשיאה נאור, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

ביום ראשון החליט בג"ץ לבטל את מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז. זאת בשל פסקת היציבות השנויה במחלוקת, שנקבע כי היא אינה חוקית. בתגובה להחלטה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "החלטת בג"ץ מאיימת קשות על פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל". לדבריו, "ישראל נתפסת כמדינה עם התערבות משפטית מוגזמת שקשה לעשות בה עסקים. בוודאי שלאיש אין מה לחגוג על כך שהגז עלול להישאר במעמקי הים ושמאות מיליארדי שקלים לא יגיעו לאזרחי ישראל. נחפש דרכים אחרות להתגבר על הנזק הקשה שנגרם לכלכלת ישראל בעקבות פסיקה תמוהה זו".

שרת המשפטים, איילת שקד, וטענה כי "ביטול סעיף היציבות מהווה התערבות בוטה ומיותרת בהחלטת הממשלה, ופוגע פגיעה קשה בכלכלת ישראל". לדבריה, "לא ייתכן שלממשלה יש את האחריות לכלכלתה ושגשוגה של המדינה, אך היא נותרת ללא הסמכות הנדרשת לפעול. בלתי אפשרי לעבוד כך במדינה מתוקנת. על מי שנושא באחריות ומתן הדין והחשבון לקבל לידיו גם את הסמכות".

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, פירסם תגובה חריפה להכרעת העליון, בה כתב כי "מדובר בהחלטה אומללה" ו"בלתי סבירה". לדבריו, "עם כל הכבוד לבית המשפט העליון, לעניות דעתי, התערבות מסוג זה בהחלטות הממשלה והכנסת לא היתה מתרחשת בדמוקרטיות מערביות אחרות. זו החלטה שהשלכותיה השליליות על פיתוח משק הגז, על הביטחון האנרגטי, על כלכלת ישראל, ועל אובדן ההכנסות למדינת ישראל ואזרחיה, עלולות להיות קשות ביותר - ואולי אף בלתי הפיכות (...) העובדה ששישה חודשים לאחר , וכמה שבועות לאחר התנעת התהליך לפיתוח לווייתן, בית המשפט העליון מחליט להחזיר אותנו לאחור, היא בעיני בלתי סבירה", אמר שר האנרגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ