הותר לפרסום: אריה דרעי הוא אחד משני הפוליטיקאים הבכירים החשודים בפלילים

היועמ"ש אישר בדיקה של החשדות נגד שר הפנים אריה דרעי, שהתעוררו לפני כמה חודשים. לידי "הארץ" הגיעו פרטי חשדות נגד פוליטיקאי בכיר נוסף. דרעי: עומד לרשות כל גורמי החקירה ואענה על כל שאלה שאדרש

גידי וייץ
יניב קובוביץ
שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים אריה דרעי בדרך לישיבת ממשלה, בינואר
גידי וייץ
יניב קובוביץ
שרון פולבר

שר הפנים אריה דרעי הוא אחד משני הפוליטיקאים הבכירים החשודים בפלילים. כך הותר הלילה (רביעי) לפרסום. באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נפתחה בדיקה בעניין הנדל"ן הנמצא ברשותו של דרעי ומשפחתו, אולם בשלב זה לא נפתחה חקירה פלילית נגדו. על כל פרטי הבדיקה והחשדות נגד השר הוטל צו איסור פרסום.

דרעי כתב הלילה בחשבון הטוויטר שלו: "פניתי הערב ליועמ"ש ודרשתי להסיר את צו איסור הפרסום ככל שהוא נוגע אלי. הודעתי כי אני עומד לרשות כל גורמי החקירה ואענה על כל שאלה שאדרש". למשפחת דרעי יש בית נופש במושב ספסופה בגליל ולכל בניו של דרעי יש דירות בבעלותם. 

אמש פורסם כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בודקת בחודשים האחרונים חשדות לפלילים הנוגעים לשני פוליטיקאים בכירים בשתי פרשות שונות. כתב ערוץ 2 עמית סגל דיווח אמש על אחת משתי הפרשות שמונחות לפתחה של המשטרה ושבמרכזה עומד אחד הפוליטיקאים. ל"הארץ" הגיע מידע על פרשה נוספת שנבדקת ביאח"ה, העוסקת בחשדות נגד דמות מפתח במערכת הפוליטית.

מדובר בשתי פרשות שונות שנמצאות בשלבים ראשוניים בלבד, כך שבשלב זה קשה להעריך אם יבשילו לכתב אישום. בינתיים, איש מהפוליטיקאים לא זומן לחקירה באזהרה. הפרשה העוסקת בדרעי מטופלת על ידי המשטרה זה כמה חודשים ונמצאת בשלב מתקדם יותר מהפרשה שפרטיה הגיעו לידי "הארץ", שבה נבדקו בין השאר חשדות ראשוניים למימון פעילות פוליטית בידי בעלי אינטרס.

אם אחת הפרשות תהפוך לחקירה גלויה ותבשיל לכדי העמדה לדין של אחד משני הפוליטיקאים, יהיו לכך השלכות לא מבוטלות על המערכת הפוליטית. יש לציין כי שתי הפרשות החלו להיבדק לאחר הבחירות לכנסת שהתקיימו במארס אשתקד.

הטיפול בשתי הפרשות הרגישות יהיה מבחן ראשון לשלושה בכירים במערכת אכיפת החוק: מנדלבליט, שדווח על הפרשה המרכזית מבין השתיים; מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך; ומי שנבחר להחליף את ערן קמין בתפקיד מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, כורש ברנור.

בימים אלה דן בג"ץ בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינוי של דרעי לשר הפנים. בינואר האחרון קבע פרקליט המדינה שי ניצן כי מינויו של השר בלתי אפשרי מבחינה משפטית וכי יש לפסול אותו. עמדתו של ניצן מנוגדת לעמדתו של מנדלבליט, שטען כי המינוי אינו נוגד את הדין.

בספטמבר האחרון נשאל דרעי בראיון למוסף "הארץ": "איך אדם שאוהב את החיים הטובים, שלכל תשעת ילדיו יש דירות, שהקים לאחרונה בית נופש משפחתי במושב ספסופה ושעם חבריו בעבר נמנים אנשים עשירים מאוד, מבקש להנהיג את השקופים? האם אין בכך משהו ציני?". על כך ענה השר: "אוקיי, תשמע, אני גאה ברוך השם, שיש לי פרנסה, יש לי בית ולילדים שלי יש בית. ברוך השם. אני יודע שהיו מצפים לראות אותנו באופן טבעי במצב של חלק גדול, לצערי הרב, של האנשים שאני מייצג. אבל אני שמח שאני לא נמצא שם וזה לא מוריד כהוא זה מהדאגה שלי. זו השאיפה שלי — שגם אנשים אחרים יצאו משם".

בהמשך נשאל דרעי: "ובכל זאת, תסביר איך הגעת לזה שלכל ילד שלך יש בית? איך יש לך בית נופש במושב ספסופה בגליל שנבנה רק לאחרונה? איך זה קורה? הלא רוב חייך היית בחיים הציבוריים". על כך ענה השר: "נו, אז מה? סליחה, בוא, בוא, עם כל הכבוד. כל רכושי שקוף, גלוי, עשיתי מה שעשיתי, יש תקופות שבהן לא הייתי בפוליטיקה".

בהמשך אמר דרעי: "טוב, אז אתה רוצה שעכשיו אני אתן לך פירוט? בבקשה, תרשום. קניתי דירה ברחוב הקבלן ב-225,000 דולר עם מאה ומשהו אלף דולר משכנתה. ברחוב הקבלן ב–10–20 שנה האחרונות זה שילש וריבע את עצמו ולכן יש לי דירה ששווה ארבעה מיליון שקל. התשובה מתקבלת? יפה מאוד. הילדים שלי, ברוך השם, התחתנו, וקיבלו מהצד השני. אני עזרתי להם, ההורים שלי עזרו להם, הם לקחו משכנתאות וברוך השם קנו דירות. יופי? חלק קנו, חלק לא קנו, חלק בדרך לקנות, חלק עם משכנתאות וכל הדברים האלה.

"ואת הבית בספסופה, יופי, אתה עכשיו רוצה לשמוע? הבית בספסופה, האמא שלי, שתהיה בריאה עד 120, מהירושה שלה, חלק היא קנתה, חלק אחי מומו (עו"ד שלמה דרעי, ג"ו) שם, חלק אני שמתי. אני לא רוצה שהילדים שלי יירשו אותי אחרי שאני אמות. שנהנה עכשיו ממה שיש. ובנינו בית שכולו, תאמין לי, בספסופה הגדולה, אתה מבין? שקרקע אתה מקבל כמעט בחינם, בשלושה מיליון שקל ביחד. זה לא שהלכתי ובניתי בית בקיסריה — ואני אין לי שום דבר גם נגד זה — ששם הקרקע לבד עולה לך שני מיליון דולר. ולא בנינו 700 או 1,000 מטר. בנינו בית נחמד, שאמור לשמש את כל המשפחה הגדולה, בעזרת השם. על הבית ברחוב הקבלן לקחתי משכנתה של מיליון וחצי שקל בשביל שנוכל לעזור לבנות את הבית בספסופה".

דרעי הושעה בתחילת שנות ה-90 מכהונתו כשר במשרד הפנים, בעקבות אישומים שנטל שוחד בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים. בהמשך הורשע, נשלח לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002 לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון שבהרשעתו הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את העונש. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ