אריה דרעי קורא לזרז את הבדיקה בעניינו "כדי להסיר את הספקות"

אמש הותר לפרסום כי שר הפנים אריה דרעי חשוד בפלילים, אך צו איסור פרסום הוטל על כל פרטי הבדיקה והחשדות נגדו. לידי "הארץ" הגיעו פרטי חשדות נגד פוליטיקאי בכיר נוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה דרעי, הבוקר

שר הפנים אריה דרעי התייחס הבוקר (רביעי) לפרסומים אמש לפיהם הוא חשוד בפלילים. דרעי אמר במסיבת עיתונאים בירושלים כי הוא שמח על התנהלותו של היועץ המשפטי לממשלה, וביקש לפעול כמה שיותר מהר כדי לבצע את הבדיקה בעניינו.

>> עדכון: יצחק הרצוג הוא הפוליטיקאי השני שנגדו מתנהלת בדיקה משטרתית

"בקשתי היא לזרז ולעשות מה שיותר מהר כדי להסיר את הספקות", אמר דרעי. "אני וכל מי שקשור אליי מוכנים לענות, לעזור, לתת להם לעשות את עבודתם - רק קצת ללחוץ על הגז כדי שנוכל לעשות את זה יותר מהר. אני ממשיך לעבוד כרגע וממשיך בעבודה". השר התייחס לעצם הפרסום אתמול בעניינו ואמר כי הוא "הפתיע אותי לגמרי".

אשת השר יפה דרעי התייחסה הבוקר לפרשה ואמרה: "עברנו את פרעה, עברנו את המן, אנחנו עכשיו נמצאים בחודש מצוין". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מסר בתגובה לפרסומים: "דרעי לא היה צריך לחזור לכהן כשר לאחר שהורשע בשחיתות. אדם מושחת, שתחב ידיו לקופה הציבורית ופגע באמון האזרחים לא ראוי שימשיך לשרת את הציבור לעולם".

בתוך כך, פנתה היום התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ בבקשה להורות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעדכן את ההרכב שדן בעתירה נגד מינויו של דרעי לשר הפנים בפרטי הבדיקה בעניינו. בבקשה טענה התנועה כי "נוכח הפרסומים, מחובתו – הן כיועץ המשפטי לממשלה, והן כמשיב לעתירה – לפנות אל בית המשפט באמצעות באי כוחו ולעדכנו בפרטי הבדיקה, זאת על מנת שבבואו של בית המשפט לפסוק בעתירה תונח בפניו המסכת העובדתית העדכנית לעת הזו". בנוסף ביקשה התנועה כי בפני בית המשפט יובאו השיקולים בגינם הוחלט בשלב זה לפתוח בהליך של בדיקה מקדימה בלבד.

בימים אלה דן בג"ץ בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד מינוי של דרעי לשר הפנים. בינואר האחרון קבע פרקליט המדינה שי ניצן כי מינויו של השר בלתי אפשרי מבחינה משפטית וכי יש לפסול אותו. עמדתו של ניצן מנוגדת לעמדתו של מנדלבליט, שטען כי המינוי אינו נוגד את הדין.

שר הפנים דרעי הוא אחד משני הפוליטיקאים הבכירים החשודים בפלילים. כך הותר אמש לפרסום. באישורו של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, נפתחה בדיקה בעניינו של דרעי, אולם בשלב זה לא נפתחה חקירה פלילית נגדו. על כל פרטי הבדיקה והחשדות נגד השר הוטל צו איסור פרסום.

אמש כתב דרעי בחשבון הטוויטר שלו: "פניתי הערב ליועמ"ש ודרשתי להסיר את צו איסור הפרסום ככל שהוא נוגע אלי. הודעתי כי אני עומד לרשות כל גורמי החקירה ואענה על כל שאלה שאדרש".

אתמול פורסם כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בודקת בחודשים האחרונים חשדות לפלילים הנוגעים לשני פוליטיקאים בכירים בשתי פרשות שונות. כתב ערוץ 2 עמית סגל דיווח אמש על אחת משתי הפרשות שמונחות לפתחה של המשטרה ושבמרכזה עומד דרעי. ל"הארץ" הגיע מידע על פרשה נוספת שנבדקת ביאח"ה, העוסקת בחשדות נגד דמות מפתח במערכת הפוליטית. מדובר בשתי פרשות שונות שנמצאות בשלבים ראשוניים בלבד, כך שבשלב זה קשה להעריך אם יבשילו לכתב אישום. בינתיים, איש מהפוליטיקאים לא זומן לחקירה באזהרה. הפרשה העוסקת בדרעי מטופלת על ידי המשטרה זה כמה חודשים ונמצאת בשלב מתקדם יותר מהפרשה שפרטיה הגיעו לידי "הארץ", שבה נבדקו בין השאר חשדות ראשוניים למימון פעילות פוליטית בידי בעלי אינטרס.

בספטמבר האחרון נשאל דרעי בראיון למוסף "הארץ": "איך אדם שאוהב את החיים הטובים, שלכל תשעת ילדיו יש דירות, שהקים לאחרונה בית נופש משפחתי במושב ספסופה ושעם חבריו בעבר נמנים אנשים עשירים מאוד, מבקש להנהיג את השקופים? האם אין בכך משהו ציני?". על כך ענה השר: "אוקיי, תשמע, אני גאה ברוך השם, שיש לי פרנסה, יש לי בית ולילדים שלי יש בית. ברוך השם. אני יודע שהיו מצפים לראות אותנו באופן טבעי במצב של חלק גדול, לצערי הרב, של האנשים שאני מייצג. אבל אני שמח שאני לא נמצא שם וזה לא מוריד כהוא זה מהדאגה שלי. זו השאיפה שלי — שגם אנשים אחרים יצאו משם".

דרעי הושעה בתחילת שנות ה-90 מכהונתו כשר במשרד הפנים, בעקבות אישומים שנטל שוחד בעת שכיהן בתפקידים ציבוריים. בהמשך הורשע, נשלח לשלוש שנות מאסר בפועל והשתחרר ביולי 2002 לאחר ריצוי שני שלישים מעונשו. לפי חוק יסוד הממשלה, הקלון שבהרשעתו הוסר שבע שנים מאז סיים לרצות את העונש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ