המדינה מתנגדת לבקשת שרה נתניהו לפסול את השופטת בתביעת איש התחזוקה

רעיית רה"מ ביקשה לפסול את דיתה פרוז'ינין, שפסקה נגדה באחרונה במשפטו של מני נפתלי. הפרקליטות: "אין חשד למשוא פנים"

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים41
שרון פולבר

המדינה מתנגדת לבקשתה של שרה נתניהו  דיתה פרוז'ינין מלדון בתביעתו של עובד התחזוקה לשעבר במעון ראש הממשלה, , שתובע את משרד ראש הממשלה בטענה לפגיעה בתנאי העסקתו. השופטת פסקה לטובתו של אב הבית לשעבר  בתביעתו. בתגובה כתב ענבל וילנר מפרקליטות מחוז ירושלים אזרחי כי "אין חשש למשוא פנים ועל כן אין עילה לפסילה".

הבוקר (רביעי) הגישו גם עורכות דינו של אליהו התנגדות לבקשת שרה נתניהו. "מדובר בחוליה נוספת בשרשרת ההתעמרות של הגב' נתניהו בעובדיה או באחרים, תוך שימוש ציני וחסר כל בסיס והגיון משפטי", מסר אליהו. 

גיא אליהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בשבוע שעבר
אליהוצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה לבקשה שהוגשה על ידי עורכות הדין נאווה פינצ׳וק-אלכסנדר ונעמי לנדאו, נכתב עוד כי עובד התחזוקה לשעבר "מודאג מאוד מכך שרעיית ראש הממשלה החליטה לפתוח במתקפה חזיתית ומתוקשרת כנגד מערכת המשפט בישראל, תחת כל עץ רענן, לרבות ובמיוחד כנגד בית הדין האזורי לעבודה בירושלים. מתקפה הכוללת התקפה אישית כנגד שופטים ונציגי ציבור המכהנים בדין". עוד נכתב כי "מטרת המתקפה מצד נתניהו גלויה וברורה: מדובר בשימוש לרעה, תדיר וחוזר, בהליכי בית משפט מטעם מי שאיננו צד להליך, מתוך כוונה להשתמש בהליכים באצטלה להגנה, לכאורה, מפני טענות על הוצאת לשון הרע".

באות כוחו של אליהו הוסיפו כי כיוון שנתניהו עצמה כלל אינה נתבעת ולכן אינה צד להליך, "מדובר בבקשה חסרת תקדים מצד עד לפסול מותב. בקשה שאין לה כל בסיס בדין, בפסיקה או בספרות המשפטית ודינה להידחות על הסף".

לפני עשרה ימים פנתה רעיית ראש הממשלה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בבקשה לפסול את השופטת דיתה פרוז'ינין, השופטת שפסקה לטובתו של אב הבית לשעבר מני נפתלי. בבקשה שהגיש עורך דינה של נתניהו, יוסי כהן נכתב כי "בפסק הדין (בעניין נפתלי, ש"פ) קבע בית הדין קביעה כולי עלמא – ולפיה מעון ראש הממשלה מנוהל באופן המהווה העסקה פוגענית כלפי עובדיו - לרבות אליהו - בניגוד למבוקש בתובענה ובאופן המוכיח כי דעתו ננעלה". על כך הוסיף כהן בבקשה כי "לאחר שבית הדין הנכבד קבע כי המעון מנוהל באופן העולה לכדי העסקה פוגענית, כל שנותר לו הוא להכריע בתיק אליהו באופן זהה; דעתו בקשר להעסקה הפוגענית כבר הובעה מפורשות, עמדתו ידועה, נהירה וברורה... תפקידו של בית הדין בעניין אליהו מתמצה לכל היותר במתן חותמת גומי לאותן הקביעות שקבע בפסק הדין".

שרה נתניהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, באוקטובר האחרון
תניהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

אליהו תבע באפריל 2014 את מעון ראש הממשלה, את סמנכ"ל הכספים והמבצעים עזרא סיידוף, ואת חברת הקבלן "קלינור אחזקה", על סכום של חצי מיליון שקלים. שלב ההוכחות בתיק הסתיים בחודש אוקטובר וכעת הצדדים ממתינים לפסק הדין. בכתב התביעה שהגיש נכתב בין היתר כי "סביבת העבודה במעון ראש הממשלה יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה, לנגד עיניהם המשתאות של העובדים". במסגרת ההליך המשפטי, נתניהו עצמה העידה בבית הדין, עדות שצורפה לתיק של מני נפתלי ושימשה בסיס לחלק מהקביעות בעניינה.

בחודש פברואר פסקה השופטת פרוז'ינין כי המדינה תשלם למני נפתלי 170 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית ממנה סבל במעון, ובגין הטעייתו באשר לעתיד העסקתו בתנאי קבע כאב הבית. הפרקליטות ערערה על הקביעות המשפטיות בפסק הדין, ונתניהו עצמה ערערה על הקביעות העובדתיות שנגעו לה. גם נפתלי הגיש ערעור ובו ביקש כי בית הדין הארצי יורה לתת לו תקן של עובד קבוע בשירות המדינה. בנוסף, ביקש נפתלי לערער על קביעתה של פרוז'ינין לפיה אמירותיו של ראש הממשלה נגדו בתקשורת אינן מהוות לשון הרע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ