העליון: יש קלון בעבירות שביצע שמעון גפסו; הוא ירצה מאסר בפועל

הרכב של שלושה שופטים דחה את הערעור שהגיש ראש העיר נצרת עילית שהורשע בקבלת שוחד, וקיבל את ערעור הפרקליטות. גפסו בתגובה: מרגיש הקלה, אולי זה סוף לרדיפה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש העיר נצרת שמעון גפסו בבית המשפט המחוזי בחיפה, בשנה שעברה
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט העליון קבע היום (חמישי) כי עבירת השוחד שבה הורשע ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו נושאת עמה קלון וגזר עליו חצי שנה מאסר בפועל. בכך החמיר העליון את גזר הדין של גפסו שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה לפני כשנה. המחוזי קבע כי אין במעשים של גפסו קלון וגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות.

ראש העיר גפסו וסגנו עדי ברקו הורשעו כי התנו המשך העסקה של עובדת בקאנטרי שהופעל על ידי החברה הכלכלית של העירייה בכך שהגרוש שלה, סמיון ברון, יתפטר ממועצת העיר. גפסו ערער על עצם ההרשעה והפרקליטות ערערה על גזר הדין שניתן בבית המשפט המחוזי באפריל אשתקד.

שלושה שופטי בית המשפט העליון (אסתר חיות, עוזי פוגלמן, דפנה ברק-ארז) החליטו פה אחד לדחות את ערעורו של גפסו ולקבל את ערעור הפרקליטות. גפסו, שיצא במאי אשתקד לחופשה בעקבות משפט שהתנהל נגדו בתיק אחר של שוחד, חזר למלא את תפקידו בדצמבר, לאחר שזוכה בתיק זה.

שופטי העליון קבעו כי גפסו היה מעורב ישירות במהלכים שביצעו אנשיו לאחר הבחירות למועצת העיר נצרת עילית בנובמבר 2008 - שדרשו מסמיון ברון, חבר מועצה מטעם "קדימה", להתפטר מהמועצה והבהירו לו שאם לא יעשה זאת, תפוטר רעייתו לשעבר מעבודתה בחברה לפיתוח נצרת עילית בע"מ. בית המשפט קבע כי מעשיו אלה של גפסו מקיימים את כל היסודות של עבירת השוחד, בין היתר, משום שבתנאי שהציב גפסו בפני המתלונן, באמצעות עושי דברו, יש משום ניצול בוטה לרעה של מעמדו כראש העיר. עוד נקבע כי משמעות העובדה שגפסו ביקש להשפיע על הרכב חברי המועצה מן האופוזיציה (סיעת קדימה) היא כי פעל מתוך אינטרס פוליטי.

השופטים קבעו גם כי מדובר בעבירה מובהקת של שחיתות ציבורית הנגועה בפגם מוסרי וערכי המחייב קביעה כי דבק קלון במעשים. במישור העונשי נקבע כי מדיניות הענישה והראויה בעבירות של לקיחת שוחד והצורך בהרתעת הרבים מפני ביצוען מחייבים ענישה מאחורי סורג ובריח. בפסק דינה כתבה השופטת חיות כי מסע הלחצים שהוביל גפסו במטרה להביא להתפטרותו של חבר מועצת העיר בהתנותו את מניעת פיטוריה של גרושתו "מהווה מעשה של בריונות פוליטית תוך ניצול כוחו ומעמדו כראש עירייה". השופטת חיות הוסיפה: "מקובלת עליי טענת המדינה כי נסיבות ביצוע העבירה במקרה דנן מצדיקות עונש של מאסר בפועל".

חיות כתבה עוד כי בית המשפט המחוזי שגה כשקבע כי אין להטיל על גפסו קלון. "האבחנה... בין בקשת שוחד להתניית שוחד איננה אבחנה מהותית כלל ועיקר ומקובלת עליי בהקשר זה לחלוטין עמדת המדינה לפיה בכל מעשה של התניית שוחד גלומה למצער בקשת שוחד", קבעה השופטת.

עם זאת, בית המשפט העליון החליט שלא לגזור על גפסו מאסר ממושך יותר, בין היתר, נוכח השיהוי המשמעותי בהגשת כתב האישום וכן בשל נסיבות אישיות של גפסו, שאינן מפורטות מטעמי צנעת הפרט. 

בתגובה להחלטת העליון אמר שמעון גפסו הבוקר ל"הארץ": "אני אזרח שמכבד את החוק. ההחלטה היא לא לרוחי אבל אני אמלא אותה". הוא הוסיף כי נתנאל טוויטו, שהחליף אותו בעבר, החל למלא את תפקידו מיד לאחר ההחלטה וישמש כראש עיריית נצרת עילית בשישים הימים הקרובים עד לקיום בחירות בעיר. "ב-3 ביולי אתחיל לרצות את עונש", אמר גפסו והוסיף כי הוא מרגיש הקלה. "שבע שנים זה לא פשוט. סוף לרדיפה אולי". 

ב-2013 הדיח בג"ץ את גפסו מתפקיד ראש העיר, אך התיר לו להשתתף בבחירות. ב-2014, לאחר שנבחר שוב לראשות העיר, הושעה גפסו מהתפקיד. הוא חזר לכהן לתקופה קצרה לאחר מתן גזר הדין במחוזי באפריל שנה שעברה, יצא לחופשה במאי בגלל תיק השוחד הנוסף ושוב חזר למלא את תפקיד ראש העיר בדצמבר. 

בדצמבר זיכה בית המשפט המחוזי בחיפה את גפסו מאשמת שוחד בתיק אחר. גפסו הואשם כי הבטיח לשני פעילים שעבדו במטה של רשימת "עורי עיר", שבראשה עמד לפני הבחירות המוניציפליות ב-2008, כי ידאג להם למשרות בעירייה. גפסו אמר לאחד הפעילים, ישראל אוחיון, שמשכורתו שתהיה גבוהה מ-6,000 שקל בחודש. לפעיל השני, ישראל ז'נו, הבטיח תפקיד בכיר בעירייה. בית המשפט קבע שאכן היו הבטחות לפעילים, אך לא מדובר בעבירה פלילית.  

באוקטובר 2014 נסגר מחוסר ראיות תיק שוחד נוסף נגד גפסו, שבמסגרתו נחשד בקבלת 300 אלף שקל ממנהל שוק "רמלה לוד" בנצרת עילית, במרמה, בהפרת אמונים ובעבירות נוספות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ