שחרור קצב: מסתמנים חילוקי דעות בוועדה, ההחלטה נדחתה ליום רביעי

ברשות לשיקום האסיר הסכימו לבחון תוכנית שיקום ייחודית עבור הנשיא לשעבר, שתאפשר לו להשתחרר, אך חזרו בהם. משה קצב מבקש לנכות שליש מעונשו, לאחר שריצה ארבע משבע שנות המאסר שנגזרו עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קצב ורעייתו גילה בצאתו לחופשת בפסח מכלא מעשיהו, לפני שנה
משה קצב ורעייתו גילה בצאתו לחופשת בפסח מכלא מעשיהו, לפני שנהצילום: ניר קידר

ועדת השחרורים הדנה היום (ראשון) בבקשתו של משה קצב לנכות שליש מעונשו צפויה למסור את הכרעתה ביום רביעי הקרוב. מסתמנים חילוקי דעות בנושא בין חברי הוועדה. על כן, אם תחליט הוועדה לא לקצר את העונש, ככל הנראה יוגש ערעור מטעם קצב על ההחלטה לבית המשפט לעניינים מנהליים בלוד.

בוועדה מכהנים השופט בדימוס משה מכליס, הקרימינולוגית חנה גורדון והפסיכותרפיסטית חניתה לאופר פישר. ברשות לשיקום האסיר בחנו בימים האחרונים את האפשרות לשינוי עמדתם באשר לשילובו של קצב בתוכנית שיקום מחוץ לכותלי הכלא. ככלל, אסירים אינם משתלבים בתכניות השיקום אם לא הביעו חרטה ולא לקחו אחריות על מעשיהם אך ברשות הביעו נכונות לבחון תוכנית ייחודית וחדשנית עבור הנשיא לשעבר. מדובר בתוכנית שעיקרה הוא שעצם אי ההודאה מצריכה הליך שיקומי וטיפול שאותו קצב היה מוכן לקבל.

ברשות לשיקום האסיר ביקשו שבועיים כדי לבחון את העמדה המחודשת אך השופט משה מכליס דחה את בקשתם והוסיף כי הכרעת הוועדה תימסר ביום רביעי. הבוקר, עם פרסום הדברים, חזרו בהם ברשות ועמדתם כי לא ניתן לשלבו בתוכנית שיקום נותרה על כנה. בפרקליטות התבססו במרבית טיעוניהם להתנגדות לשחרור על חוות הדעת של הרשות לשיקום האסיר לפיהן לא ניתן לשקם את קצב ולכן שינוי עמדה מצדם יכול היה להשפיע גם על עמדת המדינה. עם זאת עם חזרתה של הרשות מהכוונה לבחון את התוכנית החדשנית ממשיכה הפרקליטות להתנגד בתוקף לשחרור המוקדם. זאת, כיוון שקצב לא הביע חרטה ולא השתקם והן בשל פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט שתיגרם בעקבות קיצור העונש.

הנשיא לשעבר, שריצה יותר מארבע מתוך שבע שנות המאסר שנגזרו עליו, מבקש לנכות שליש מעונשו ולהשתחרר ממאסר בתוך זמן קצר. לפני שבוע הופיע קצב בפני הוועדה בדיון שנערך בכלא מעשיהו וארך 11 שעות.

בפרקליטות התנגדו לשחרור כיוון שקצב לא הודה במעשיו ולא הביע חרטה ועל כן גם לא עבר לטענתם הליך שיקומי של ממש. בנוסף, בפרקליטות טוענים שבמקרה זה שחרור מוקדם יעביר מסר בעייתי לנפגעות הטרדה מינית ועשוי לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט — נימוק שיכול לשמש עילה לדחיית הבקשה לפי חוק שחרור על תנאי.

גורמים בפרקליטות טוענים שהדיון בשבוע שעבר רק חיזק אצלם את התחושה שלא נכון לאפשר את שחרורו של קצב. לדברי הגורמים, הדברים הקשים שאמרו בדיון קצב וסנגוריו מעידים על כך שהנשיא לשעבר אינו מבין את חומרת מעשיו ואינו מתחרט עליהם.

גורמים בפרקליטות שנחשפו לתמלול הדיון, סיפרו שקצב התייחס למעשי האונס בהם הורשע כ"חוסר הבנה של הנשים". הם הוסיפו כי הוא טען שניהל מערכת יחסים קרובה עם המתלוננות, אך מכיוון שהיו צעירות וחסרות ניסיון חיים, הן לא הבינו נכונה את מהות היחסים ונתנו להם פרשנות שונה. קצב טען בדיון כי הוא מוכן להתנצל בפני כל מי שנפגעה ממנו, אבל שמבחינתו יהיה מדובר בהתנצלות על אי ההבנה, ולא על אונס.

הנשיא לשעבר הגיע לדיון מלווה בארבעה עורכי דין, ומי שניהל את רוב הדיון מצדו היה עו"ד ציון אמיר. עו"ד אמיר תקף בדיון את המתלוננות נגד קצב ולדברי הגורמים בפרקליטות, אם דברי הסנגור אכן משקפים את דעתו של קצב, הרי שאין לקצר את עונשו.

עו"ד אמיר סיפר ש-א', שהיתה קורבן לשני מעשי אונס מצד קצב, היא כיום אשת משפחה עם ילדים שאינה סובלת מנכות כלשהי. לדבריו, המשך מאסרו של מרשו לא יתרום לה דבר מלבד נקמה. למרות שקצב הורשע בכך שאנס את א' בשני מקרים שונים, עו"ד אמיר המשיך לטעון שמדובר באי הבנה ובחיבוק שלא התפרש כראוי.

את אודליה כרמון, מתלוננת נוספת נגד קצב, תיאר עו"ד אמיר כאשה אובססיבית שרדפה את מרשו במשך עשר שנים. סנגוריו של קצב טענו בדיון שנשים רדפו את קצב ולא להפך.

גורמים שונים בפרקליטות ובשירות בתי הסוהר סבורים שחלוקת התפקידים בין קצב לסנגורו אמיר היתה ברורה: קצב פנה ללב ולרגש של חברי הוועדה ואילו סנגורו השחיר את כל מי שהתנגד לקיצור העונש. בדבריו סיפר קצב על העלבון שהוא חש ועל שמו שהוכתם. הוא גם הוסיף כי הוא עובר בבית הכלא בידוקים משפילים. בשב"ס טענו בתגובה שהבידוקים נעשים לכל האסירים ושקצב אינו שונה מהיתר בנושא זה. קצב טען גם שהוא אינו יוצא לטיפולים רפואיים מחוץ לכותלי בית הכלא, משום שאינו רוצה שיצלמו אותו במדי אסיר. בשלב מסוים החל קצב לדבר על משפחתו ופרץ בבכי. הוא הדגיש בדיון כמה פעמים שאם וכאשר ישתחרר אין בכוונתו לשוב לחיים הציבוריים בגילו המתקדם והוא רק מעוניין לחזור לחיק משפחתו.

גורם בפרקליטות אמר ל"הארץ" כי מבחינת הפרקליטות קצב הוא עבריין מין סדרתי בעל אישיות נרקיסיסטית שלא מוכן להתנצל על מעשיו. לדברי הגורם, העובדה שקצב מסרב עדיין להכיר בהרשעתו באונס גורמת לפרקליטות לעמוד על כך שעונשו לא יקוצר.

אם אכן העונש לא יקוצר, יוכל קצב לערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי ולעליון. במידה וערעוריו יידחו, הוא יוכל לפנות ולבקש קיצור עונש פעם נוספת בעוד חצי שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ