הפרקליטים מחריפים את המחאה: לא יופיעו בבתי המשפט עד להודעה חדשה

הפרקליטים מוחים על הצעת החוק של שרת המשפטים המעגנת את נציבות הביקורת על הפרקליטות בחקיקה, שלטענתם מפלה אותם לרעה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

ארגון הפרקליטים הכריז היום (ראשון) על שביתה חלקית לפיה פרקליטים לא יופיעו בבתי המשפט עד להודעה חדשה. זאת, בשל הצעת החוק של שרת המשפטים, המעגנת את נציבות הביקורת על הפרקליטות בחקיקה.

החרפת המאבק שמנהלים הפרקליטים נגד גוף הביקורת החלה בשבוע שעבר, לאחר שבמסגרת הצעת החוק הסכימה השרה שקד כי ביקורת פנים על התביעה המשטרתית, המנהלת כ-90% מהתיקים הפלילים בישראל, תחול רק בהסכמתו של השר לביטחון הפנים. עד כה התייחסה נציבות הביקורת הן לתביעה המשטרתית והן לפרקליטות, והפרקליטים טוענים כעת כי הם מופלים לרעה.

יו"ר ארגון הפרקליטים, לימור פלד, שלחה בשבוע שעבר מכתב בו כתבה כי "לא רק שנותרנו חשופים לפגיעה באמצעות גוף ייעודי, אלא גם הופלינו לרעה באופן בלתי סביר בעליל ונטול כל הגיון ביחס לבאי כוחו האחרים של היועץ המשפטי לממשלה". עוד הוסיפה פלד "הותרת הגוף רק ביחס לפרקליטות, כגוף ייעודי שמטרתו היא טיפול בפרקליטים, תאפשר את המשך הפגיעה בנו ואת החלשת הפרקליטות, זאת כפי שנעשה במהלך השנה וחצי האחרונות, מאז הקמתה של נציבות הביקורת".

בשל החלטת ארגון הפרקליטים, בפני בית המשפט יופיעו רק פרקליטים שתאושר להם הגעה על ידי וועדת חריגים. שאר התיקים שמנהלת הפרקליטות, ובהם תיקים אזרחיים, עתירות לבג"צ ותיקים פליליים בעבירות שהעונש עליהן למעלה משלוש שנות מאסר, יוקפאו ולא יוכלו להתנהל.

בית המשפט המחוזי בתל אביב
בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: אילן אסייג

ההחלטה מגיעה לאחר שלפני שבוע עברה הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה. על פי ההצעה יונהג מודל דו-שנתי: בשנה הראשונה הנציבות תמשיך לפעול במתכונתה הנוכחית, לפיה הנציבה, השופטת בדימוס הילה גרסטל, תהיה אמונה הן על ביקורת מערכתית והן על ביקורת פרטנית על התנהלותם של התובעים המשטרתיים והפרקליטים. בשנה השנייה הגוף יפוצל והביקורת המערכתית תהיה פנימית ותוכפף ליועץ המשפטי לממשלה, בעוד שהביקורת הפרטנית תישאר בידי גרסטל.

בעקבות מחלוקת בין שקד לארדן, שדרש להחריג את התביעה המשטרתית, הוחלט כי החלת הביקורת על התובעים המשפטיים בשנה השנייה תהיה רק בכפוף לסמכותו. המשמעות היא שאם השר לביטחון הפנים יסרב, כשני שליש מהמבוקרים על ידי הגוף, המשויכים לתביעה המשטרית, לא יוכפפו לביקורת. בתום השנתיים האלו יכריע שר או שרת המשפטים איזה מודל מבין השניים עדיף. בשני המודלים הביקורת תחול בניגוד למצב היום גם על היועץ המשפטי לממשלה.

במקביל, אחד עשר פרקליטים עתרו בשבוע שעבר לבג"ץ במטרה למנוע את פרסום הדו"ח על המכון לרפואה משפטית. בין היתר הם טוענים כי למרות שהדו"ח אמור להיות מערכתי יש בו ביקורת פרטנית, ושניתן לזהותם. השופט צבי זילברטל קבע כי בשלב זה יאסרו לפרסום שמות הפרקליטים וכל פרט שיש בו כדי לזהותם, וכי המדינה תגיש את תגובתה השבוע. הדו"ח מתייחס לקשר בין המכון והפרקליטות, וכולל התייחסות למספר מקרים ספציפים בהם נפלו ליקויים ובעיות בתהליך העבודה של שני הגופים. אנשים שקראו את הדו"ח אומרים כי מדובר בדו"ח חמור במיוחד שעם פרסומו עלולה להיפתח תיבת פנדורה הכוללת אף אפשרות לפתיחת תיקים מחדש, וחשד לפגמים מהותיים שנפלו בתהליך משפטי בתיקי פשיעה חמורה, כולל מקרי רצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ