שרון פולבר

שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר אמר היום (שני) כי "חזקת החפות גוברת על דעת הרוב". דנציגר, שהיה בדעת מיעוט במשפטו של רומן זדורוב וזיכה אותו מרצח תאיר ראדה מחמת הספק, אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

השופט דנציגר התייחס לשאלה האם דעת מיעוט יוצרת ספק סביר ואמר: "לעניות דעתי, אמון הציבור דווקא יגבר אם תאומץ גישה שמזכה נאשם בגלל דעת מיעוט - ולו גם בשל שופט אחד. עקרון הרוב לא יכול לגבור על חזקת החפות, שהוא עקרון היסוד במשפט הפלילי". בדבריו גיבה השופט את הצעת החוק של ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני), המבקשת לקבוע כי אם דעות השופטים בעבירה שדינה מאסר עולם חלוקות, הנאשם לא יורשע. "במשפט פלילי כאשר קיים ספק סביר לא מוכחת אשמתו של הנאשם", אמרה ח"כ סוויד. "אם יש במשפט דעת מיעוט הרי זו מהווה את הספק הסביר".

ח"כ ציפי לבני מתחה בכנס ביקורת על דבריו בכנס של פרקליט המדינה שי ניצן, לפיהם הסדרה "צל של אמת" על רצח תאיר ראדה היא סכנה לדמוקרטיה. "הביקורת על הפרקליטות וגופי התביעה קריטית לאמון הציבור בגורמי אכיפת החוק", אמרה שרת המשפטים לשעבר. "שמעתי את פרקליט המדינה מלין על תוכנית טלוויזיה הפוגעת בדמוקרטיה. יש סכנה גדולה לדמוקרטיה בישראל - היא לא בתוכנית טלוויזיה. אם במקום לתקוף את התוכנית הייתם אומרים לפני ואחרי שידורה - 'יש מעלינו גוף ביקורת עצמאי שבודק את התנהלותנו' - זה רק היה מגביר את אמון הציבור בכם". לבני קראה לפרקליטים לחדול משביתתם, שבאה על רקע הצעת החוק המעגנת את מעמדו של גוף הביקורת עליהם. "אני קוראת לפרקליטים להפסיק את השביתה ולהסכים לביקורת", אמרה.

הפרקליט ניצן התייחס מוקדם יותר בכנס לסערה הציבורית שעוררו הסדרות "צל של אמת" ו"דיני נפשות", ואמר כי "משפטים פליליים אינם תוכנית ריאליטי, שבה הציבור מתבקש לסמס האם הנאשם הוא אשם או זכאי". גם נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור התייחסה לסדרות, והזהירה מפני "בתי משפט אלטרנטיביים". לדבריה, הסדרות גררו "פרסומים סנסציוניים המתיימרים לדעת את האמת כולה, גם כשאין להשערות המועלות בהם יסוד עובדתי של ממש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ