החייל שירה במחבל בחברון: "הפעלתי כוח סביר בירייה אחת, אותנו לימדו שאם יש ספק, אין ספק"

התובע הצבאי אמר בדיון בבקשה להחזיר את החייל למעצר מלא כי בסרטון, שנחשף ב"הארץ", החייל נראה מחויך ולא בסערת רגשות כפי שהוא מנסה לטעון

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החייל היורה יוצא מהדיון, היום בקריה
גילי כהן

"הפעלתי כוח סביר בירייה אחת", אמר סמל א', החייל היורה מחברון בחקירתו - כך לפי סנגורו, עו"ד אייל בסרגליק, שהקריא היום (שלישי) את הציטוטים בדיון בקריה בבקשת התביעה הצבאית להחזיר את החייל למעצר מלא. "יריתי כדור בודד כדי לנטרל את הסכנה שחשתי. קיבלתי בשבריר שנייה החלטה קשה, לירות כדי לנטרל סכנה", אמר עוד החייל לחוקרים לדברי סנגורו והוסיף: "אם היתה חגורת נפץ לא הייתי בבית דין אלא בבית עלמין, בקדיש עליי ועל המשפחות. לא הייתי יורה בו סתם, אלא אם הייתי מרגיש סכנה ממשית".

לדברי עו"ד בסרגליק, החייל התייחס בחקירה לעובדה שאיש מחבריו בזירה לא נראה כאילו חש בסכנה ואמר כי מדובר בשאננות. "אם עכשיו היתה עליו חגורת נפץ וחלילה היה מתפוצץ, מה היה אז? אותנו לימדו שאם יש ספק, אין ספק", ציטט את החייל.

התובעים הצבאיים אמרו בדיון כי הממצאים הפתולוגיים מוכיחים שיריית החייל היא שגרמה למותו של המחבל, שהחייל לא נראה נסער לאחר הירי וכי ייתכן וכבר בשבוע הבא יגובש כתב האישום נגדו. התביעה הצבאית ערערה על החלטת השופט הצבאי סא"ל רונן שור לשחרר את החייל ממעצר. החל מיום שישי החייל מרותק לבסיס במסגרת מה שמכונה "מעצר פתוח". התביעה דורשת להחזירו למעצר מלא.

התובעת הצבאית הראשית, אל"ם שרון זגגי פנחס, אמרה בדיון כי "השורה התחתונה של ממצאי הניתוח הפתולוגי, הירייה הקטלנית במחבל היתה הירייה לראש של החייל".

סמל א' נחקר אתמול שוב במצ"ח. לטענת אל"ם זגגי פנחס, כאשר החייל נשאל בנוגע לגרסתו על כך שחשד שהמחבל נושא עליו חגורת נפץ - הוא התחמק משאלות המשך ולא השיב לשאלות בנוגע להתנהלות החיילים האחרים בעניין. לדבריה, במהלך החקירה אתמול אמר החייל ששמע רק פעם אחת את את החובשים האזרחיים בזירת האירוע צועקים שהמחבל נושא עליו מטען. 

עוד אמרה התובעת הצבאית הראשית כי "כל ההתנהלות של המפקדים היא שהחשש ממטען לא היה רציני. אף אחד לא חשב גם שצריך לירות בראש של המחבל. אדם שחשש שיש מטען, והציל את כולם ויורה בראש (לפי גרסתו), היה מתבקש שזה יעלה (מדבריו) בדקות אחרי, בשעה אחרי. זה לא עולה".

התביעה הצבאית הגישה לבית הדין את הסרטון שנחשף ב"הארץ", בו נראה החייל לוחץ ידיו של ברוך מרזל לאחר הירי. לטענת התובע הצבאי, סרן אבישי קפלן, "המשיב (החייל) לא נראה לחוץ יותר מדי. הוא ניגש לשני אזרחים במקום, לוחץ את ידם, מחייך גם. טפיחות ידידותיות על השכם. ניתן לראות שהוא לא לחוץ ולא בסערת רגשות, למרות שהוא מנסה לטעון שבזמן שהוא מחלק כיפים, הוא עדיין נמצא בסערת רגשות".

בתגובה, אמר סנגור נוסף של החייל, עו"ד אילן כ"ץ, כי התביעה מציגה "תמונה חד צדדית המנוגדת לראיות". לדבריו, מפקד הפלוגה של החייל אמר בעדותו ביום האירוע כי "הוא היה בשוק מהאירוע. ילד טוב, חייל שקט". כמו כן, הפראמדיקית שנכחה במקום אמרה בעדותה: "הרגשתי שהוא מאוד מבוהל והפניתי אליו את הקב"ן".

עו"ד כ"ץ הציג את עדותו של חייל שנכח באירוע, כפי שתועדה בחקירת מצ"ח. "החייל (סמל א') לא היה נראה מרוצה, אלא לחוץ אחרי הירי. ראיתי על הפרצוף שלו שהוא לא יודע מה לעשות, והוא היה נראה לחוץ", אמר החייל לחוקריו. "בהתחלה חשבתי שהמעשה של החייל חמור, אבל אחר כך שהבנתי שהוא עשה את זה כי חשש ממטען, הבנתי שהוא פעל באינסטינקט. הוא ראה את המחבל זז ולכן ירה בו", הוסיף. 

עו"ד כ"ץ אמר כי רק אתמול הגיע קצין בריאות הנפש לבסיס בו החייל שוהה במעצר כדי לבדוק האם הוא רוצה לשוחח עמו. "אין פה שום יכולת להוכיח שהתגבשה כאן כוונה או ראשיתה של כוונה, שיכולה להביא להרשעתו של החייל בהריגה", אמר. לטענת הסנגור עו"ד אייל בסרגליק, סמל א' היה אמור להישפט בדין משמעתי על ידי המח"ט, אך בהתייעצות עם הפרקליטות הצבאית הוחלט להעבירו לחקירה במצ"ח.

מאז יום שישי האחרון שוהה החייל בבסיס. במהלך היום החייל עושה עבודות רס"ר בבסיס. נאסר עליו לשאת נשק וליצור קשר ישיר או עקיף עם מי מהעדים הרלוונטיים לחקירת המקרה.

הפרקליט הצבאי הראשי, תת־אלוף שרון אפק, התייחס אתמול בכנס לשכת עורכי הדין באילת לפרשה ואמר כי "הפרקליטות הצבאית לא תקבל החלטות על פי סקרי דעת קהל". תא"ל אפק אמר כי "ניתן להיות חסיד של חופש הביטוי, אבל בד בבד לראות את הסכנות בשיח הזה. השיח שהתפתח עלול להזיק ולפגוע בצבא, בכך שהוא עלול לקרוא תיגר על סמכות המפקדים להנחות את החיילים לקבוע את המותר והאסור ולהגדיר כללי התנהגות ופתיחה באש". 

הפצ"ר הוסיף כי "המפקדים הם אלו שנקראים לברר את העובדות, לקיים תחקיר צבאי ולנקוט צעדים ערכיים ופיקודיים. חלקים מהשיח התיימרו להכתיב למערכות החקירה כיצד לנהוג. אני רוצה להדגיש באופן חד משמעי — הפרקליטות הצבאית לא תקבל החלטות על פי סקרי דעת קהל. נפעל מתוך גישה מקצועית ועניינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ