משה קצב נשאר בכלא: ועדת השחרורים דחתה את בקשתו לקיצור מאסר

חברי הוועדה קבעו כי תוכנית השיקום שהציע הנשיא לשעבר משה קצב לא תוכל "למנוע המשך התנהלות לקויה, עיסוק אובססיבי בחפותו ואולי גם המשך פגיעה בנפגעות". עורכי דינו: "נערער"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קצב יוצא לחופשת פסח מכלא מעשיהו, בשנה שעברה

ועדת השחרורים דחתה היום (רביעי) את בקשתו של הנשיא לשעבר משה קצב לנכות שליש מעונשו. זאת לאחר שריצה יותר מארבע מתוך שבע שנות המאסר שנגזרו עליו. עורך דינו של קצב הודיע כי בכוונת ההגנה לערער על ההחלטה.

בנימוקי הוועדה נכתב, בין היתר, כי ההחלטה באה לאחר שבמהלך הדיונים "נמצא שהאסיר תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד. גם לאור שאלות הוועדה, לא הביע האסיר חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם". חברי הוועדה ציינו כי "זכותו של אסיר לדבוק בחפותו ולהמשיך להאמין שהינו חף מפשע. אולם מצב זה מונע מהאסיר שבפנינו כל אפשרות להתחלה של הפנמה ומכאן התחלה של טיפול".

באשר להליך השיקומי ציינה הוועדה כי קצב לא עבר הליך טיפולי משמעותי בתוך כתלי בית הסוהר כפי הנדרש. במהלך הדיונים בפני הוועדה ניסו באי כוחו של קצב לפעול בשיתוף עם הרשות לשיקום האסיר, לכינון תוכנית שיקום ייחודית שתחל עם שחרורו של קצב במספר מפגשים שבועיים. בנימוקי הוועדה נכתב כי "אם יחל הטיפול לאחר השחרור, לא תוכל הוועדה להתרשם משינוי יחסו של האסיר". עוד נכתב בנימוקים כי "אילו האסיר כן באמירותיו שהוא מבקש טיפול בבעיותיו, היה עליו להתחיל את הטיפול תוך כדי מאסרו, ולא לתת את יהבו שהוועדה תחליט לשחררו ולקבל את הטיפול לאחר מכן". הם הוסיפו כי "לא יהיה בכוחה של התוכנית הפרטית למנוע המשך התנהלות לקויה, עיסוק אובססיבי בחפותו, ואולי גם המשך פגיעה בנפגעות העבירה, ולא יהא בה למנוע את אותו סיכון שנקבע בחוות הדעת כלפי נשים".

חברי הוועדה סיכמו ואמרו: "בפנינו אסיר המכחיש את העבירות שביצע, שממשיך וטוען לחפותו למרות פסקי הדין בעניינו, וממשיך להיות עסוק בהוכחת חפותו כפי שהדבר בא לידי ביטוי בדבריו בפנינו, כאילו ולא היה כלל הליך משפטי, והוא ממשיך אותו גם היום". לפי חברי הוועדה השופט בדימוס משה מכליס, הקרימינולוגית חנה גורדון והפסיכותרפיסטית חניתה לאופר פישר, "מדובר במי שלא עבר כל טיפול סביב העבירות שביצע, למעט אותן מסגרות חינוכיות. בתי המשפט קבעו מפורשות שמדובר בעבירות חמורות וציינו את חומרת הפגיעה בקורבנות והפגיעה בנפשן". חברי הוועדה ציינו כי "נפגעות העבירה הביעו עמדתן לשלילה בפני הוועדה, גורמי הטיפול הביעו את עמדתם בחוות הדעת השונות". בהתייחסם לעמדת הנפגעות התייחסו חברי הוועדה לשני מכתבים שהתנגדו לשחרור והתקבלו מ-א' ממשרד התיירות ומאודליה כרמון.

קצב ועו"ד אמיר בדחיית ערעורו של קצב בעליון ב-2011צילום: תומר אפלבאום

בקביעה לגבי מסוכנותו האפשרית של קצב ציינו חברי הוועדה כי הם מתבססים על "אמירות בתי המשפט בפסקי הדין על חומרת העבירה והסדרתיות שבה, הכחשתו של האסיר את העבירות בהן הורשע, היעדר אמפתיה של האסיר לקורבנותיו, עמדת נפגעות העבירה על הנזק הנפשי שנגרם להן והצפוי אם ישוחרר, חוות הדעת של העובד הסוציאלי של הכלא לגבי הטיפולים שעבר האסיר, העובדה שהמסגרות שבהן השתתף האסיר במהלך מאסרו הינן חינוכיות בעיקרן ולא טיפוליות, העובדה שהמסגרות שבהן השתתף לא נותנות מענה לעבירות בהן הורשע, והעובדה שהאסיר איננו מוכן להתנצל בפני הקורבנות, אלא רק בפני מי שחושב עצמו נפגע ממנו".

חברי הוועדה ציינו גם כי לפי סעיף בחוק שחרור על תנאי, יש לשקול את הפגיעה באמון הציבור במקרים בעלי חומרה יתרה, וכי עניינו של קצב נכנס תחת הגדרה זו כאשר שחרורו יהווה פגיעה באמון הציבור.

את קצב ייצגו עורכי הדין ציון אמיר, שני אילוז, יהושוע רזניק וענת הדר. עו"ד אמיר מסר בתגובה כי בכוונתו לערער על ההחלטה. "צר לנו על ההחלטה הזו. זו החלטה לא צודקת, שמפלה את משה קצב לרעה ביחס לכל אסיר רגיל אחר, שהיה משתחרר אלמלא היה מדובר בנשיא לשעבר", אמר. "עיקר ההנמקה של הוועדה נעוץ בכך שהוא לא הודה בעבירות המיוחסות לו. על זה יש להביע צער גדול מאוד. לא היינו רוצים לחיות בחברה שמאלצת אנשים להודות. אנחנו רוצים לחיות בחברה שמאפשרת לכל אדם לכל אדם לדבוק באמונתו ובחפותו, ושלא מאלצת אדם להודות בכוח רק כדי שישוחרר ממאסר". לדברי אמיר, "החלטת הוועדה מעבירה מסר שפוגע באחד מעקרונות השיטה המשפטית הדמוקרטית שלנו, לפיו לכל אדם יש זכות לחירות מחשבתית. זה לא שיקול שכתוב בחוק ומונע קיצור מאסר, ולכן נביא את העניין הזה להכרעה בערכאת ערעור". הוא הוסיף כי קצב "הגיב בכאב גדול" להחלטת הוועדה.

תומא סלימאןצילום: אמיל סלמן

חברות כנסת מכל הקשת הפוליטית בירכו על החלטת הוועדה. יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי, ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה כי בהחלטתה הביעה הוועדה "הבנה לחשיבות של הודאת הפושע במעשים שלו והבעת חרטה עליהם. זהו מסר ברור לחברה, שמערכת המשפט על כלל רבדיה לא תסבול שום זלזול בפשעים נגד נשים ובמיוחד כשהפושע הוא אישיות ציבורית בכירה". יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה כי "אדם שלא הביע מעולם חרטה על מעשיו החמורים וללא בושה ירד לחיי המתלוננות נגדו, לא ראוי לשום הקלה בעונשו. בית המשפט גזר את דינו ואין שום קיצורי דרך". חברות הכנסת גלאון, רוזין וזנדברג (מרצ) אמרו כי "קורבנות הפשעים המיניים של קצב ישלמו לנצח את מחיר המעשים שלו, ואת המחיר החברתי שנאלצות לשלם אלו שמעזות לצאת נגד גבר חזק ומקושר. שום דבר לא יקצר את 'עונשן'. טוב שמערכת המשפט החליטה שלא לקצר את שלו".

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו בירכה אף היא על החלטת הוועדה. "הוועדה קיבלה החלטה נכונה ורגישה, התעקשה כי הצדק יעשה וכי אנס מכחיש לא יוכל להשתחרר טרם זמנו. קצב ממשיך להיות מסוכן - ההתעלמות וההתנכרות שלו מהנזק שעשה מעבירה מסר מחריד לנפגעות, ומצביעה על היכולת שלו להמשיך ולפגוע בעתיד", אמרה.

הוועדה התכנסה להכריע בעניין ביום ראשון השבוע, אך לאחר שהסתמנו חילוקי דעות בין חברי הוועדה הוחלט לדחות את ההחלטה. נציגי הפרקליטות לא הגיעו היום להקראת ההכרעה בעקבות שביתת הפרקליטים שהחלה בשבוע שעבר, ולאחר שהדיון לא עבר את ועדת החריגים.

ברשות לשיקום האסיר בחנו את האפשרות לשינוי עמדתם באשר לשילובו של קצב בתוכנית שיקום מחוץ לכותלי הכלא. ככלל, אסירים אינם משתלבים בתוכניות השיקום אם לא הביעו חרטה ולא לקחו אחריות על מעשיהם, אך ברשות הביעו נכונות לבחון תוכנית ייחודית וחדשנית עבור הנשיא לשעבר. מדובר בתוכנית שעיקרה הוא שעצם אי ההודאה מצריכה הליך שיקומי וטיפול שאותו קצב היה מוכן לקבל.

ברשות ביקשו שבועיים כדי לבחון את העמדה המחודשת אך השופט מכליס דחה את בקשתם והוסיף כי הכרעת הוועדה תימסר היום. ביום ראשון, עם פרסום הדברים, חזרו בהם ברשות לשיקום האסיר ואמרו כי עמדתם, לפיה לא ניתן לשלבו בתוכנית שיקום, נותרה על כנה.

בפרקליטות התבססו במרבית טיעוניהם להתנגדות לשחרור על חוות הדעת של הרשות לשיקום האסיר לפיהן לא ניתן לשקם את קצב, ולכן שינוי עמדה מצדם יכול היה להשפיע גם על עמדת המדינה. עם זאת, עם חזרתה של הרשות מהכוונה לבחון את התוכנית החדשנית, המשיכה הפרקליטות להתנגד בתוקף לשחרור המוקדם. זאת, כיוון שקצב לא הביע חרטה ולא השתקם והן בשל פגיעה באמון הציבור במערכת המשפט שתיגרם בעקבות קיצור העונש.

בפרקליטות התנגדו לשחרור כיוון שקצב לא הודה במעשיו ולא הביע חרטה ועל כן גם לא עבר לטענתם הליך שיקומי של ממש. בנוסף, בפרקליטות טוענים שבמקרה זה שחרור מוקדם יעביר מסר בעייתי לנפגעות הטרדה מינית ועשוי לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט — נימוק שיכול לשמש עילה לדחיית הבקשה לפי חוק שחרור על תנאי.

גורמים בפרקליטות טוענים שהדיון ביום ראשון רק חיזק אצלם את התחושה שלא נכון לאפשר את שחרורו של קצב. לדברי הגורמים, הדברים הקשים שאמרו בדיון קצב וסנגוריו מעידים על כך שהנשיא לשעבר אינו מבין את חומרת מעשיו ואינו מתחרט עליהם.

גורמים בפרקליטות שנחשפו לתמלול הדיון, סיפרו שקצב התייחס למעשי האונס בהם הורשע כ"חוסר הבנה של הנשים". הם הוסיפו כי הוא טען שניהל מערכת יחסים קרובה עם המתלוננות, אך מכיוון שהיו צעירות וחסרות ניסיון חיים, הן לא הבינו נכונה את מהות היחסים ונתנו להם פרשנות שונה. קצב טען בדיון כי הוא מוכן להתנצל בפני כל מי שנפגעה ממנו, אבל שמבחינתו יהיה מדובר בהתנצלות על אי ההבנה, ולא על אונס.

גורם בפרקליטות אמר ל"הארץ" כי מבחינת הפרקליטות קצב הוא עבריין מין סדרתי בעל אישיות נרקיסיסטית שלא מוכן להתנצל על מעשיו. לדברי הגורם, העובדה שקצב מסרב עדיין להכיר בהרשעתו באונס גורמת לפרקליטות לעמוד על כך שעונשו לא יקוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ