נדחתה בקשתו של אחד מרוצחי דני כץ להשתחרר שנה לפני תום מאסרו

פתחי גנאמה, שריצה 29 מתוך 30 שנות מאסר, ערער על החלטת ועדת השחרורים לא לשחררו בגלל שמדובר "אירוע טראומתי שנצרב בתודעה הלאומית". ביהמ"ש: "ההחלטה סבירה ומוצדקת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי מרכז דחה את בקשתו של אחד מרוצחי הנער דני כץ לקיצור מאסרו. זאת, לאחר שריצה 29 שנות מאסר מתוך 30 השנים שנגזרו עליו. הרוצח, פתחי גנאמה, שממשיך להכחיש את מעורבותו ברצח, עתר לבית המשפט לאחר שוועדת השחרורים דחתה את בקשתו בטענה כי "גם קיצור של שנה אחת עלול לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט", בין היתר היות ורצח דני כץ הוא "טראומה לאומית".

בהחלטת הוועדה נכתב כי "באבחון שנערך לגנאמה לא התגלה פוטנציאל להתנהגות אימפולסיבית וחסרת שיפוט, לקיום דחפים תוקפניים או לעוינות כלפי הזולת והערכות מסוכנותו היא נמוכה". עם זאת, הוועדה קבעה כי "ממצאי האבחון היו מספיקים לשחרורו המוקדם של העותר שנה לפני תום מאסרו, אך משמדובר במי שרצח את דני כץ, אירוע שנצרב כאירוע טראומתי בתודעת אזרחי ישראל, ממצאים אלו אינם מספיקים".

פתחי גנאמה (מימין), ב-2008
פתחי גנאמה (מימין), ב-2008צילום: תומר נויברג ג'יני

בית המשפט קבע כי החלטת ועדת השחרורים היא סבירה ומוצדקת וכי היא "שקלה את כל השיקולים הראויים ולא מצדיקה התערבות ערכאה משפטית". עוד נקבע כי שחרורו של גנאמה "יפגע באופן חמור באמון הציבור במערכת המשפט, באכיפת החוק ובהרתעת הרבים. די בתיאור נסיבות הרצח המתוכנן כדי להצדיק את החלטת הוועדה".

דני כץ נעלם מביתו בשכונת דניה בחיפה ב-1983 כשהיה בן 14. שלושה ימים לאחר מכן נמצאה גופתו במערה ליד סכנין כשעליה סימני חבלה והתעללות מינית. חמישה ערבים ישראלים - אחמד כוזלי, סמיר גנאמה, פתחי גנאמה, עלי גנאיים, ועאטף סביחי - נעצרו תוך חודשים אחדים בחשד לרצח. הם הועמדו לדין בבית המשפט המחוזי בחיפה וב-14 באוקטובר 1985 הורשעו בחטיפה ורצח ונידונו למאסר עולם. ערעורם לבית המשפט העליון נדחה ב-1991.

ב-1995, לאחר שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודית קרפ, בדקה ומצאה ראיות חדשות שעוררו ספק בדבר אשמתם של החמישה, הגיש פרקליטם בקשה למשפט חוזר. בפברואר 1999 החליט נשיא בית המשפט העליון דאז, אהרן ברק, לערוך לחמישה משפט חוזר בבית המשפט המחוזי בתל אביב. שלוש שנים לאחר מכן הורשעו החמישה בפעם השנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ