תשובת עורכי דינו של בנימין בן אליעזר לכתב האישום: "זכרונו נפגע ואירועים שלמים נשתכחו"

השר לשעבר כופר בכל האישומים נגדו, הכוללים שוחד, מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים. בעניין מאות אלפי השקלים שקיבל מאנשי עסקים נטען כי מדובר בהלוואות שניתנו כמחווה של חברות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין בן אליעזר ב-2014. עורכי דינו ממתינים להכרעת היועמ"ש בבקשתם לעכב הליכים בשל מצבו הבריאותי

השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר הגיש היום (ראשון) את תשובתו לכתב האישום שהוגש נגדו על ידי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), בה הוא כופר בכל האישומים נגדו. באי כוחו של בן אליעזר, עוה"ד יעקב וינרוט ועמית חדד, כתבו כי מאז שחלה ב-2011 והיה במצב של קומה במשך שמונה ימים "ישנה הידרדרות מתמדת במצבו הבריאותי וכיום חייו מוטלים על בלימה". עוד כתבו כי "תחלואיו של פואד פגעו לא רק בגוף. גם במישור הקוגניטיבי חלה הידרדרות משמעותית. זכרונו של פואד נפגע ואירועים שלמים נשתכחו ממנו".

באישום הראשון נטען כי בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשווילי, ביקש וקיבל ממנו 400 אלף דולר (כמיליון וחצי שקלים). בתמורה ביצע בן אליעזר פעולות מתוקף תפקידו כשר התמ"ת לטובתם של איש העסקים נניקשווילי ושותפו ג'קי בן זקן. לפי כתב האישום, בן אליעזר הפעיל, בין היתר, את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט, ופעל, יחד עם ראשת לשכתו איילת אזולאי, לשיפור סיכויי חברת 'שמן' בבעלות נניקשווילי ובן זקן לקבל רישיון קידוח באתר "מד אשדוד". רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת אזולאי, על חברי מועצת הנפט. 

על כך נכתב בתשובתו של בן אליעזר כי ההיכרות בינו ובין ננקשווילי החלה לפני שנים רבות וכי "בין השניים נרקמה חברות אמיצה המבוססת על הערכה הדדית, ותו לא". בן אליעזר טוען כי הכסף שקיבל מנניקשווילי הוא הלוואה שניתנה לו לאחר שפנה אליו "וביקש את עזרתו ברכישת נכס מגורים שיהלום את צרכיו נוכח מצבו הרפואי המידרדר". את העובדה שההלוואה מעולם לא הושבה לנניקשווילי מסבירים עורכי דינו של בן אליעזר בכך שהוא "ביקש הלוואת גישור עד שיקבל משכנתה, וזאת בשל הדחיפות שנוצרה לרכישת בית שיענה על הצרכים הרפואיים של פואד. לאחר שפואד נענה בשלילה על ידי נציגי הבנק, ומשום שמלכתחילה נניקשווילי הציע לו את הכספים במתה, סבר פואד כי ישיב את הכספים כשיצליח לגייס את הכסף הדרוש, וזאת מבלי שפנה בעניין לנניקשווילי ומבלי שנניקשווילי דרש את פירעונה (של ההלוואה) בשום שלב".

טענות דומות גוללו עורכי דינו של בן אליעזר באשר לאישום השני לפיו קיבל מאיש העסקים רוי מוצפי 260 אלף שקלים לרכישת מגרש עבור רעייתו ובנו בנס ציונה. בנוסף, לפי הפרקליטות, העביר מוצפי לבן אליעזר 500 אלף שקלים לצורך מימון רכישת הבית ביפו. גם בעניין זה טען בן אליעזר כי "הלוואה זו ניתנה במסגרת היחסים הקרובים בין השניים ועל רקע של הערכה הדדית ותו לא, ולכן לא עוגנה בחוזה ובתנאים להחזרתה".

אברהם נניקשוויליצילום: עופר וקנין

בן אליעזר מואשם גם בהלבנת הון. לפי הפרקליטות, מכרו צ'רלי יהודה המיר עבורו מט"ח שהחזיק בביתו במזומן בסך של יותר מ-2.1 מיליון שקלים. על כך טוענים עורכי הדין כי בן אליעזר "פנה ליהודה על מנת שהאחרון יסייע לו בהמרת כספים וזאת בשל החברות שנרקמה בין השניים ולאור מומחיותו של יהודה בתחום הפיננסי". עוד נטען כי "פואד מעולם לא ביקש מיהודה להזדהות כמבקש השירות על מנת למנוע זיהוי ולהביא לדיווח לא נכון".

לפי כתב האישום, בין 2007 ל-2013 לא הגיש בן אליעזר דו"חות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה והעלים הכנסות בשווי מיליוני ש"ח שצמחו לו משוחד. בן אליעזר כופר גם באישום הזה וטוען כי כל הדו"חות הוגשו על ידו במאי 2015, וכי הלוואות שנתנו לו מוצפי ונניקשווילי ניתנו "במישור הפרטי-חברי, אינן מהוות אירועי מס וככאלה לא גוררות חבות במס ואינן חייבות בדיווח".

בשלב זה ממתינים באי כוחו של בן אליעזר לתשובת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבקשתם לעיכוב הליכים בשל מצבו הרפואי של בן אליעזר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ