כתב אישום: רצח בגלל "טעות בזיהוי"

לפי כתב האישום, נשקו של החייל עומר אבו סבית שימש לרצח, אך לא ברור מי היה היורה. הנרצח זוהה ככל הנראה בטעות כמעורב בקטטה שפרצה קודם לכן סמוך לאשדוד

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ראשון) כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד חייל צה"ל עומר אבו סבית, על מעורבתו ב-16 בינואר סמוך לצומת בית קמה. על פי המשטרה, הרצח בוצע בגלל טעות בזיהוי.

כתב האישום מייחס לאבו סבית עבירת רצח, על אף שאין ודאות לגבי מי ירה באבו עסידה. עם זאת, אין מחלוקת כי הנשק שבאמצעותו בוצע הירי לעברו של אבו עסידה וגרם למותו הוא נשקו הצבאי של אבו סבית.

עומר אבו סבית, בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היום
עומר אבו סבית, בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

האירוע החל בקטטה שהתפתחה בצומת עד הלום ליד בין שלושה קרובי משפחתו של אבו סבית לבין קבוצת אנשים שזהותם לא ידועה לפרקליטות. בתום הקטטה נמלטו קרובי משפחתו של אבו סבית, ואחד מהם התקשר אליו וקרא לו לחבור אליהם על מנת לאתר את החבורה שהכתה אותם. אבו סבית הגיע עם נשקו.

לאחר שהתאספו נסעו שוב אל צומת עד הלום, ומשלא מצאו את החבורה שהכתה אותם נסעו לכיוון דרום עד שהגיעו לצומת בית קמה, שם התפצלו לשני כלי רכב. עומר נהג ברכב אחד, בו ישבו גם קרוביו פארס ואיימן. בשלב מסוים בחיפושם איתרו השלושה רכב מסוג הונדה אקורד שהעלה את חשדם כי מדובר ברכב של אחד המעורבים שהכה אותם.

על פי האישום, קילומטר וחצי מצפון לצומת בית קמה השיגו השלושה את הרכב, בו נהג אוסאמה אבו עסידה, ואחד מיושבי הרכב יצא ממנו וירה לעברו כ-15 כדורים. אחד מהכדורים פגע בראשו של אבו עסידה והביא למותו. מהמשטרה נמסר כי בחקירה של ימ"ר נגב עלה כי ככל הנראה מדובר בטעות בזיהוי, שכן לפי החקירה אבו עסידה כלל לא היה באשדוד באותו הערב אלא בילה בעיר אחרת באזור המרכז.

מבקשת הפרקליטות להארכת מעצרו של אבו סבית עד תום ההליכים עולה כי כתב האישום מתבסס על חוות דעת בליסטית, שקבעה כי הנשק שירה הוא נשקו של אבו סבית. כמו כן סבורים בפרקליטות כי המכלול בנשקו של אבו סבית הוחלף לאחר הרצח. בנוסף, עולה כי במהלך האזנת סתר שביצעו בימ"ר נגב לאבו סבית נקלטה שיחה בה הוא מתאם גרסאות עם אחד המעורבים.

איימן שנכח ברכב נעצר אף הוא, אך שוחרר לאחר שעלה כי מהרכב ירדו רק פארס ועומר בעת הירי. בחקירתו סיפר איימן כי לא ראה מי ירה ורק שמע קולות ירי. פארס ברח לאחר האירוע וטרם נמצא והובא לחקירה.

סנגורו של עומר אבו סבית, עו"ד רמי שלבי, אמר כי אבו סבית מסר תחילה גרסה ראשונית מוטעית מפני שפחד מפארס שאיים עליו כי יפגע בו ובמשפחתו. לדבריו, בחקירותיו אמר אבו סבית לחוקרים כי מי שירה בנשק היה פארס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ