שרון פולבר

ועד הפרקליטים הודיע הלילה (רביעי) כי הוא מפסיק את שביתתו במחאה על הצעת חוק המעגנת את סמכויות נציבות הביקורת על הפרקליטות. השביתה נמשכה כשבועיים ובמשך תקופה זו הפרקליטים לא התייצבו לדיונים בבתי המשפט. בתום דיון שנמשך 12 שעות התחייבו הצדדים להגיע להסכמות ביניהם תוך חודש.

על רקע ההשבתה, פנו ביום ראשון היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט ושרת המשפטים איילת שקד באמצעות עו"ד מנחם פיינברג לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בבקשה להוציא צו מניעה נגד הפרקליטים. במהלך הדיון שנערך אתמול בבית הדין התבקשו עורכי הדין, יו"ר ועד הפרקליטים לימור פלד ומנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור להתכנס בחדרו של השופט אייל אברהמי כדי להגיע להסכמות ולמנוע הכרעה שיפוטית בנושא.

בית המשפט המחוזי בתל אביבצילום: אילן אסייג

בסיום ההתדיינות נקבע כי הפרקליטים ישובו לעבודה וכי הצדדים ידווחו לבית הדין על שלושה מועדי מפגש לפני חג הפסח שיקבעו ביניהם לצורך המשך השיחות. בנוסף נדרשו הצדדים להגיע לתוצאות סופיות עד אמצע מאי.

השופט אברהמי התייחס לדרישת הפרקליטים שלא יהיה מערך דוברות נפרד לנציבות וכתב כי "ראוי שדברור כל יחידות המשרד ייעשה תוך סינרגיה, כשהם משווים לנגד עיניהם את המטרה עליה הצהירה מנכ"לית המשרד – שמירת כבודם ומעמדם של הפרקליטים. רשמנו בפנינו את עמדת המנכ"לית לפיה תפעל שכך יעשה על ידי כל הנוגעים בדבר, וכדי שפרקליט המבצע את תפקידו כראוי לא יהיה חשוף לפגיעה ועלבון". עוד כתב השופט כי המאבק על דמותה ומקצועיותה של הפרקליטות והפרקליטים "ראוי ונכון", והוסיף כי יש "הבנה עמוקה" בדבר הצורך בשמירת כבודם ומעמדם של הפרקליטים.

גרסטלצילום: אמיל סלמן

במהלך הדיון נעשה ניסיון לגבש הסכמה בעניין פרסום דו"חות מטעם נציבות על הפרקליטות, אולם ללא הצלחה. בין היתר מדובר בדו"ח שעניינו המכון לרפואה משפטית והממשק בינו ובין הפרקליטות. בעניין דו"ח זה עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ. בין היתר מופיעות בדו"ח התייחסויות לכמה מקרים ספציפיים שבהם התגלו ליקויים בתהליך העבודה של הפרקליטות עם המכון, ועלה חשד לפגמים מהותיים במסגרת תהליך גיבוש חוות דעת בתיקי פשיעה חמורה, כולל מקרי רצח.  

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד צבי אגמון, טוענים הפרקליטים כי "מדובר בדו"ח שנעשה בחוסר סמכות ופוגע, שלא כדין, למצער, בשמם הטוב של העותרים, אם לא למעלה מכך". עתירה זו עודנה תלויה ועומדת. טרם התקבלה בה תשובת הנציבות והעומדת בראשה השופטת בדימוס הילה גרסטל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ