שרה נתניהו ערערה על החלטת השופטת לא לפסול עצמה מתביעת איש התחזוקה

רעיית רה"מ טוענת כי ההרכב שדן בעניינו של גיא אליהו זהה להרכב שפסק לטובת אב הבית מני נפתלי. על עיתוי בקשתה, אמרה: דעתו של בית הדין "ננעלה" רק מרגע מתן פסק הדין

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ערערה היום (רביעי) לבית הדין הארצי לעבודה נגד החלטת שופטת ביה"ד האזורי בירושלים, דיתה פרוז'ינין, שלא לפסול את הרכב השופטים שדן בתביעתו של עובד התחזוקה לשעבר במעון רה"מ, גיא אליהו. בא כוחה של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, הגיש את הבקשה למרות שמרשתו אינה נתבעת בתיק, וביקש לפסול את ההרכב כיוון שהשופטת פרוז'ינין היא זו שפסקה לטובת אב הבית לשעבר מני נפתלי. אם הערעור יידחה, נתניהו תחויב בהוצאות המשפט.

בשבוע שעבר נדחתה בקשתה של נתניהו, לאחר שהן אליהו והן המדינה התנגדו לה. בנימוקיה כתבה השופטת כי "דין הבקשה להידחות בשל השיהוי בהגשתה. גברת נתניהו, שהיתה מיוצגת במהלכו של הליך זה, ידעה היטב שמדובר במסכת עובדתית דומה במשך זמן רב, ואף על פי כן הגישה את בקשתה רק לאחר שניתן פסק דין שאינו תואם את עמדתה". על כך טענה נתניהו בערעור היום כי רק מרגע שניתן פסק הדין, דעתו של בית הדין "ננעלה".

שרה נתניהו בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בערעורה התייחסה נתניהו גם לקביעת השופטת לפיה הרכב השופטים הוא שונה בשתי התביעות, שכן מלבד ראשת ההרכב פרוז'ינין יש בו נציגת עובדים ונציג מעסיקים שונים מאלו שדנו בתביעתו של נפתלי. "זהו המותב הוא למעשה גוף אחד, ואם נפל פגם באחד מחבריו, השאלה היא אם ניתן להחליף חבר זה בכל שלב, או שמא דבק פגם גם בשאר חברי המותב", כתבו באי כוחה של נתניהו. "שאלה זו תוכרע להבנתנו מהשאלה האם נעשה כבר אותו סיעור מוחות ואותו שיתוף דעות כמתחייב מעבודת המותב והאם חברי ההרכב שוכנעו כבר מעמדתו של החבר הנמצא פגום".

השופטת הוסיפה בהחלטתה מהשבוע שעבר כי ישנם הבדלים רבים נוספים בין שתי התביעות. בין היתר, לדבריה, ההבדלים נובעים הן מכך שנדחתה בקשתו של אליהו לצרף לתיק את המוצגים והנספחים מתיקו של נפתלי, והן מהעובדה מדובר בנתבעים שונים. עו"ד כהן התייחס להבדלים אלו בערעור וטען כי מדובר בהבדלים שאינם משמעותיים. "בפסק הדין בעניין נפתלי נקבעו בסוגיית ההעסקה הפוגענית קביעות כלפי כולי עלמא, וכלל לא רלוונטי מי היה צד לו. למעשה, ולמרבה הצער, הקביעה בפסק הדין היא כה רחבה עד שעולה ממנה כי כל מי שהיה עובד במעון ראש הממשלה בתקופה הנידונה הועסק באופן פוגעני על ידי המערערת", הוסיף.

באפריל 2014 תבע אליהו את מעון ראש הממשלה, את סמנכ"ל הכספים והמבצעים עזרא סיידוף ואת חברת האחזקה קלינור, על סכום של חצי מיליון שקלים. שלב ההוכחות בתיק הסתיים בחודש אוקטובר 2015, וכעת הצדדים ממתינים לפסק הדין. בכתב התביעה שהגיש אליהו נכתב בין היתר כי "סביבת העבודה במעון ראש הממשלה יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסְדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות, שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה לנגד עיניהם המשתאות של העובדים". במסגרת ההליך המשפטי נתניהו עצמה העידה בבית הדין, עדות שצורפה לתיק של מני נפתלי ושימשה בסיס לחלק מהקביעות בעניינה.

בחודש פברואר פסקה השופטת פרוז'ינין כי המדינה תשלם לנפתלי 170 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית ממנה סבל במעון, ובגין הטעייתו באשר לעתיד העסקתו בתנאי קבע כאב הבית. הפרקליטות ערערה על הקביעות המשפטיות בפסק הדין, ונתניהו עצמה ערערה על הקביעות העובדתיות שנגעו לה. גם נפתלי הגיש ערעור ובו ביקש כי בית הדין הארצי יורה לתת לו תקן של עובד קבוע בשירות המדינה. בנוסף ביקש נפתלי לערער על קביעתה של פרוז'ינין לפיה אמירותיו של ראש הממשלה נגדו בתקשורת אינן מהוות לשון הרע.

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את מני נפתלי וגיא אליהו, מסרה בתגובה לערעורה של נתניהו: "הגברת נתניהו מחפשת להיות בכותרות. ראוי היה שאת הכותרות היתה מרוויחה בזכות פעילות ציבורית שהיתה יכולה להוביל נגד התעמרות בעובדים ובעד מינהל תקין, ופחות בהטרדת מערכת המשפט בפניות שווא, אך למרבה הצער זה אינו המצב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ