בלי הנחות סלב: החיים החדשים של אהוד אולמרט באגף 10 של כלא מעשיהו

בעקבות היחס המועדף שהעניק שב"ס בעבר לאסירים מפורסמים, נעשה כל מאמץ לתת לרה"מ לשעבר את חווית הכלא שחווה כל אסיר. זמן מוגבל בחדר הכושר, צנזורה על סרטים ורשימת איסורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד אולמרט מובל לבית הכלא מעשיהו

בשורה משמחת נכנסה בימים האחרונים לאגף 10 בכלא מעשיהו. שירות בתי הסוהר החליט לאשר לכלואים להקים גינה של צמחי תבלין וירקות. לא עוד חריימה כלא מבוסס שימורי טונה ורסק בלבד. עתה יוכלו אסירי האגף להוסיף גם פלפלים וכוסברה לסיר הבישול. האישור לעבד את חלקת האדמה הקטנה התקבל באגף כחודשיים לאחר שנכנס אליו ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. עוד טרם בואם של מורשעי פרשת הולילנד לכלא, הצטייר אגף 10 המשופץ בכלא כמעין בית הבראה, בו יחסית מעט תאים ובכל אחד מהם רק שניים־שלושה אסירים.

ואולם, בחודשיים שחלפו למד אולמרט שבעתיד הנראה לעין יחלוק את מרבית זמנו במחיצת איש העסקים דני דנקנר ומהנדס העיר ירושלים לשעבר, אורי שטרית. שב"ס העביר לשמונת אסירי האגף מסר חד: לא הגעתם לווילת חברים, כי אם לכלא לכל דבר ועניין שבו אין "הנחות סלב".

אגף 10 בכלא מעשיהוצילום: שב"ס

אולמרט הבין את המסר די מהר. זמן קצר לאחר שהחל לרצות את עונשו בא לבקרו בנו שאול, ובאמתחתו חבילה של 300 סרטים - שיועדו לצפיית אביו ושאר חברי האגף במועדון שהוקם במתחם. אלא שאנשי שב"ס פסקו: 30 סרטים בלבד. ובמחשבה שנייה, אפס סרטים עלילתיים, רק כאלה המנציחים אירועים משפחתיים. ולא כל אירוע משפחתי, וגם לא כל סרט, הדגישו בשב"ס. כדי שתאושר הקרנת סרטון חתונה או בר מצווה, יש להעבירו ראשית לצפיית אנשי המודיעין, שיוודאו כי לא נשתלו שם מסרים אסורים למיניהם.

אולמרט ובני משפחתו חשבו שזו בדיחה. "איזה מסר יכולים להעביר לו, מפת בריחה?", אמר מקורב למשפחה ששמע על ההחלטה, "מתי יחכה המסוק שיוציא אותו משם?". אולמרט החליט לוותר על הסרטונים החגיגיים ועל החגיגה הבירוקרטית שנדרשה עבורם.

כחלק מהשיפוצים שעבר אגף 10 טרם אכלוסו, הוחלט להקים בו גם חדר כושר קטן ובו הליכון וכמה מכשירים נוספים. פחות למען הכלואים ויותר מטעמי ביטחון - למען הפרדתם מהאוכלוסייה הכללית בכלא. אך בשונה מהאסירים האחרים, מדרי האגף נמנעה הגישה למקום במשך שבועות. הסיבה: כדי שאסיר יוכל להתאמן דרושה נוכחות מדריך כושר מוסמך מטעם שב"ס, אך לשירות לקח זמן מה לגייס את האדם המתאים למשימה. רק באחרונה אושר לו תקן, ומדריך מגיע פעמיים בשבוע למשך 40 דקות בכל ביקור.

המטבח באגף 10 בכלא מעשיהוצילום: שב"ס

אך כאן לא נפתרו כל בעיות הכושר של דרי האגף. באופן כללי, החוקים לשימוש במכשירים בבתי הסוהר מאוד קפדניים. כך למשל כל אסיר מוגבל ל–20 דקות על ההליכון. זאת, בניסיון למנוע ויכוחים ועימותים בין אסירים על הזכות להשתמש במכשיר. באחד הימים הגיע אולמרט לחדר הכושר והחל לרוץ על ההליכון. אף כי היה היחיד בחדר, ואיש לא התכוון לעלות אחריו על המכשיר, בתום 20 דקות הורה לו המדריך לסיים את הריצה. גם כשניסה ראש הממשלה לשעבר להסביר שהמכשיר יוותר מיותם ב–20 הדקות הבאות, הובהר לו כי נהלים הם נהלים והגיע הזמן לנוח.

זמן מנוחה לא חסר לאולמרט. ועל כן את רובו הוא מעביר בכתיבה. למעשה בחודשיים האחרונים החל להעלות על הכתב את סיפור חייו: העשייה הפוליטית, המפגשים עם המנהיגים, השיחות בחדרים הסגורים, ההחלטות שקיבל ואלה שלא הספיק. כדי להקל על הכתיבה, ביקש מיד עם כניסתו לכלא להכניס לתאו מחשב נייד. "לא", השיבו בשב"ס, והבהירו כי זו בקשה שלא מאושרת לאיש מהאסירים.

בתגובה הציעו בני משפחת אולמרט להעביר את המחשב לאנשי המודיעין של שב"ס כדי שאלה יסירו ממנו כל פרט חומרה שיכול לאפשר גלישה או חיבור לאינטרנט - עד כי המחשב יהיה לא יותר מקופסה בעלת מקלדת ומסך בה ניתן יהיה להשתמש אך ורק במעבד תמלילים ולשמור קבצים. הקבצים הללו, הציעו בני המשפחה, יעברו סריקה בידי אנשי מודיעין ולא יצאו את כתלי הכלא עד למועד שחרורו של אולמרט. "לא", נותרה תשובת שב"ס שהבהיר כי מחשב לא ייכנס לתא. אולמרט נותר עם הדפים והעטים.

גם מדיניות הביקורים בכלא לא מקלה עם אסירי אגף 10. בשירות בתי הסוהר מאפשרים לבקר את האסירים בימים ראשון ושישי כאשר כל מפגש נמשך חצי שעה. זאת מאחר שהאולם שבו נערכים המפגשים בבתי הסוהר יכול להכיל בו זמנית רק את חלק ממשפחות האסירים, ולכן מתקיימים כמה מחזורי ביקורים לאורך היום: בזמן שקבוצה אחת נמצאת באולם, הקבוצה הבאה עוברת בידוק ביטחוני וחיפוש - וכך הלאה.

חדר המועדון באגף 10 בכלא מעשיהוצילום: שב"ס

ואולם, חדר המבקרים באגף 10 יכול להכיל את כל משפחות שמונת האסירים בו זמנית. אך היעדר אילוץ זה לא שינה את הוראות שב"ס באגף, וגם בו מסתיימים הביקורים בתום חצי שעה - כדי לא ליצור אפליה שעשויה להביא לאי שקט באגפים האחרים, הסבירו בשב"ס.

החשש הזה לא נוצר יש מאין. בעבר סיפק יחסו של שב"ס לכלואים "מפורסמים" לא מעט כותרות. כך היה כאשר זכה עופר נמרודי לביקור פרטי של סגן נציב שירות בתי הסוהר, יוסי פולק, לפני כניסתו לכלא כדי "לסגור" את תנאי כליאתו והצ'ופרים להם הוא יזכה. במקרה אחר הודח מפקד כלא מעשיהו בשל החגיגות שנהג להעניק ל"סלבס" שהיו כלואים אצלו. על כן, כיום גם אם ייתכן שיש חריגות פה ושם, באופן גורף שירות לא מעניק שב"ס מתנות, גם לא הנחות קלות.

כך, גם נגד נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, שבאחרונה עבר עבירת משמעת, הופעלו סנקציות שמנעו ממנו זכויות. אותה עבירה אף עלתה בדיוני ועדת השחרורים והיתה חלק משיקוליה. ההחלטה שלא לשחרר את קצב - הכלוא אף הוא במעשיהו, אך באגף התורני - מעסיקה לא מעט את דרי אגף 10. חלק מהם מבינים שללחץ התקשורתי שהיה סביב נושא קיצור שליש מעונשו ולעובדה שלא הביע חרטה עלולות להיות השפעות גם עליהם. זאת ביתר שאת מאחר שגם היום הם טוענים לחפותם.

אך עיסוקם של דרי האגף בקצב לא מסתיים בהחלטה שלא לקצר את עונשו. מיד עם כניסת אולמרט ויתר המורשעים לכלא, הציע הנשיא לשעבר לעבור לאגף 10 ולהיות מעין מנטור עבורם שיסייע להם בהתאקלמות. אלא שהצעה זו נפלה על אוזניים ערלות. מורשעי הולילנד הבהירו בכל דרך לשב"ס שאינם מעוניינים בחברתו, בין היתר בשל סוג העבירה שביצע והחשש שחבירתו אליהם תכתים אותם כמי שקיבלו את מעשיו.

בינתיים, כל עוד שחרור מוקדם הוא בגדר חלום רחוק, מוצאים להם דיירי האגף גם עיסוקים פחות צפויים. אחד משכניו של אולמרט לאגף הוא מאיר רבין, מי שנחשב למאכער שיצר את החיבור בין ההון לשלטון בפרשת הולילנד והורשע בקבלת שוחד. מאז נכלא, הצליח לקרב את ראש הממשלה לשעבר לדת - שהחל להניח תפילין מדי יום ולהצטרף לתפילות. אך למרות ההתחזקות, והעובדה שאולמרט גם החל לקרוא וללמוד תורה, נדמה שחזרה בתשובה ומעבר לאגף התורני, רחוקה מלהיות מעבר לפינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ