תחקיר "עובדה": רחבעם זאבי תקף מינית באופן סדרתי והילך אימים באמצעות עבריינים

חמש נשים סיפרו כיצד הותקפו על ידי האלוף במילואים והשר לשעבר. אחת העידה על אונס. רפי איתן סיפר כיצד ירה זאבי למוות בבדואי חף מפשע. משפחת זאבי: "זה משפט במעמד צד אחד". ח"כ יואל חסון לשר האוצר כחלון: להקפיא העברת תקציבים להנצחת מורשת גנדי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחבעם זאבי (גנדי) כאלוף פיקוד המרכז

תחקיר "עובדה" ששודר הערב (חמישי) פורש עדויות על התנהלותו הפסולה של רחבעם זאבי (גנדי), מי שהיה שר התיירות, חבר כנסת ואלוף פיקוד מרכז בשנות השישים. לאורך הכתבה של עמרי אסנהיים מתוארים יחסיו עם העולם התחתון, איומיו על עיתונאים ואף מקרה שבו פוצצו עבריינים מטען ליד דלת ביתה של עיתונאית לאחר שביקש "שיטפלו" בה. כמו כן מובאות עדויות נשים ששירתו תחת פיקודו של זאבי וחוו הטרדות מיניות בוטות ואף אונס.

עדות אחרת, מפיו של השר לשעבר רפי איתן מייחסת לזאבי ירי בשני תושבים בדואים חפים מפשע בנגב. אחד מהם נהרג והשני נפצע. לדברי איתן, האירוע התרחש כאשר כוחות הביטחון ניסו להרחיק בדואים שסייעו לכוחות המצרים בפעולות נגד ישראל לרצועת עזה. לדברי איתן, באחת הפשיטות ירה זאבי בשני תושבים בדואים.

בעקבות שידור התחקיר קרא ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) לשר האוצר משה כחלון למנוע העברת תקציבים נוספים להנצחת זכרו של רחבעם זאבי. חברי כנסת נוספים אמרו שישקלו מהלך דומה בימים הקרובים.

בתחקיר מובאות עדויותיהן של שתי נשים, ששירתו בפיקוד המרכז תחת פיקודו של זאבי. האחת, מ', סיפרה כי האלוף ניסה לאנוס אותה ואילו השנייה, ד', שהיתה אז בת 18 וחצי, סיפרה כי אנס אותה בלשכתו. עוד שתי נשים סיפרו על תקיפה מינית מצד זאבי. ש' תיארה כיצד חיבק אותה זאבי בניגוד לרצונה וניסה לנשקה לאחר שדאג להישאר עמה לבד בחדר בבסיס צריפין. אשה נוספת סיפרה כי זאבי בא יום אחד לדירתה, הפיל אותה על הרצפה וניסה לאנוס אותה, אך היא הדפה אותו. השחקנית רבקה מיכאלי סיפרה כי הוטרדה מינית אף היא על ידי גנדי ואף ספגה ממנו איומים.

רחבעם זאבי (גנדי) עם הלביאה שכלא בבסיסוצילום: דניאל רוזנבלום

מפקד חטיבת הבקעה לשעבר, עוזי עילם, מתאר בכתבה מקרה שבו הציע לו זאבי להוציא להורג חוליה של מחבלים שיצאו מהמערה שבה הסתתרו בידיים מורמות לאחר מרדף שניהל אחריהם צה"ל. דן חמיצר, שהיה טייס מסוקו של זאבי באותה תקופה, סיפר כיצד לאחר אחד המרדפים בבקעת הירדן, ביקש האלוף מטייס של אחד המסוקים לחוג עם גופה של מחבל שנהרג תלויה על חבל מעל שלושה כפרים פלסטיניים.

העבריין טוביה אושרי, שעמד בעבר בראש כנופיית כרם התימנים והיה מיודד עם זאבי, סיפר כי זה ביקש ממנו "לטפל" בעיתונאית "ידיעות אחרונות" סילבי קשת, בעקבות פרסומיה על אודותיו. לבקשתו, שלח אושרי את אנשיו לביתה של קשת ואלה פוצצו מטען חבלה ליד דלתה. מה שעורר את זעמו של זאבי – כך לפי הכתבה - היה מאמר שפרסמה קשת תחת הכותרת "הגנרל המקסיקני קסנטנייטס", בו הוקיעה את התנהלותו של אלוף פיקוד מרכז. קשת התייחסה בין השאר לאריה וללביאה שהחזיק זאבי בבסיס הפיקוד, בהן השתמש כחיות קרקס בעת שלמקום הוזמנו אורחים.

רחבעם זאביצילום: ניר כפרי

העיתונאי איתן הבר, שהיה כתב צבאי ב"ידיעות אחרונות" במשך שנים רבות ושזאבי שימש לו מקור, סיפר על מקרה שבו במהלך סיור בו השתתפו עיתונאים נוספים הצמיד זאבי אקדח לרקתו ואילץ אותו לבקש סליחה בפומבי על דבר מה שאמר.

בכתבה הובאו חומרי ארכיון שבהם מופיע הפוליטיקאי הצעיר אהוד אולמרט לצד רחבעם זאבי באולפן ערוץ 1 ומאשים אותו באיומים כלפיו. זאבי הכחיש כי היה מעורב באיומים.

עוד סיפר אושרי כי ביקר יחד עם זאבי בבית בושת יוקרתי בניו יורק ונזכר במשפט ששמע לדבריו מזאבי: "התפקיד שלי בחיים - לאכול, לעשות מלחמה ולזיין".

רבקה מיכאלי סיפרה בכתבה כי בעת שהתארחה במסיבת בר מצווה לבנו של זאבי בביתו של משה דיין, הותקפה מינית על ידו. "גנדי תופס אותי, משעין על הקיר, דוחף ידיים ברשעות, זדוניות, והולך. אני לא יודעת אם בכלל הסתכל עליי". מיכאלי הוסיפה כי היתה מבוהלת מאוד ולא סיפרה על האירוע לאיש. עוד סיפרה מיכאלי כי כאשר שמעה מבעלה לשעבר שזאבי לא ימונה ליועץ ראש הממשלה לענייני טרור בגלל הסתבכות בעסקת מלט, התקשר אליה זאבי בזעם ולאחר מכן היא החלה לקבל איומים טלפוניים על חייה ועל חיי ילדיה.

ב-2005 אישרה הכנסת את החוק להנצחת זכרו של רחבעם זאבי. החוק מסדיר את הליכי מינויים של חברי המועצה הציבורית להנצחתו וקובע שכספי ההנצחה יושקעו, בין היתר, בתמיכה במוסדות שינציחו את זכרו של זאבי ובמלגות לסטודנטים. במקביל החוק קובע כי מדי שנה ביום הירצחו של זאבי תתקיים אזכרה ממלכתית ליד קברו ובמקביל יתקיים לימוד מיוחד לזכרו בבסיסי צה"ל. 

החוק עצמו לא קובע את היקף התמיכה התקציבית של המדינה בהנצחתו ומעביר את האחריות בנושא למשרד ראש הממשלה ולמשרד האוצר. בתחקיר שפרסם גידי וייץ ב"הארץ" לפני שנים אחדות נחשף כי על פי סיכום שהושג, החל מ-2011  משרד ראש הממשלה התחייב להקצות מדי שנה בין שלושה ל-4.9 מיליון שקלים לשמירת מורשת זאבי. באותה כתבה נאמר כי השמירה על מורשתם של זאב ז'בוטינסקי ובנימין זאב הרצל לדוגמה תוקצבו בכ-350 אלף שקל בלבד.

ממשפחת זאבי נמסר בתגובה: "מדובר בכתב אישום במעמד צד אחד. מערכת עובדה לא הצליחה לייצר מצג של הוגנות כלפי אדם, גיבור ישראל, שאיננו עמנו כדי להגן על עצמו. פרסום חד צדדי של טענות נשים על אירועים, שלטענתן בלבד קרו לפני כ–50 שנה, בזמן שרחבעם זאבי נמצא בקברו כבר 15 שנה, ואינו יכול להפריך את הדברים – הוא מעשה לא מוסרי ולא אתי. איך יכולה גוויה להתגונן בפני האשמות שווא כאלו?

"הטענות בדבר קשר עם עבריינים נבדקו כבר לפני שנים על ידי משטרת ישראל ולא נמצא בהן דבר. עובדה מייצרת, בפעם השנייה בשנה האחרונה, אישום פיקטיבי על ידי מתן במה לעבריינים מורשעים – רוצחים. מפעל ההנצחה על שמו של זאבי חוקק בידי כנסת ישראל. אין מדובר בהנצחה אישית, אלא בפעולות חינוכיות חשובות להעמקת הכרת הארץ לצעירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ