הרצוג על חקירתו באזהרה: "זה לא קל, אבל מה שלא הורג מחשל"

שעות ספורות לאחר שיצא מחדר החקירות נאם הרצוג בפני חברי מפלגת העבודה: בבחירות הבאות אני אנצח. אם יש מישהו לא רגוע - שיירגע. יחימוביץ': אין ספק שחקירה באזהרה מחמירה את המצב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג, היום בתל אביב

יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, נחקר היום (ראשון) במשך כחמש שעות במשטרה באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. לפי הודעת המשטרה, הרצוג נחקר בגין חשד לביצוע עבירות של קבלת תרומה אסורה, אי דיווח על קבלת תרומה ומסירת תצהיר כוזב, זאת בהקשר לבחירות המקדימות לראשות מפלגת העבודה בשנת 2013. 

הערב אמר הרצוג כי "לא סוד שבמהלך השבועיים האחרונים הצהרתי שוב ושוב שאגיע לכל מקום ובכל עת למסור את גרסתי – וכך עשיתי הבוקר. התייצבתי הבוקר ללא דיחוי, אני סומך על גורמי אכיפת החוק ואני מודה על המכובדות וההוגנות. ואתם יודעים שזה גם לא סוד שבכל פעם שעולה סוגיית בחירות כלליות או הפנימיות צפות תלונות שונות ומשונות. וטוב שהדברים נבדקים כפי שנבדקו גם בעבר אצל ראשי אופוזיציה קודמים שנחקרו במשטרה. תאמינו לי אני רגוע, ותהיו אתם רגועים ואם יש מישהו במפלגה שאינו רגוע - אז כדאי שיירגע".

ההתכתבות בווטסאפ בין חברי המחנה הציוני

יו"ר האופוזיציה, שדיבר בטקס הרמת כוסית לחברי מפלגת העבודה בסיעת העבודה בהסתדרות, נעמת והגמלאים, הוסיף: "ברור שזה לא קל אבל מה שלא הורג מחשל. ובבחירות הקרובות אני אנצח, ואתם תנצחו, והמפלגה תנצח".

מוקדם יותר, בצאתו מהחקירה, כתב הרצוג לחברי סיעת המחנה הציוני: "אני משוכנע לחלוטין שלא דבק במעשיי שום רבב". חבריו לסיעה, ביניהם חברי הכנסת מנואל טרכטנברג, רויטל סוויד, אראל מרגלית, מיכל בירן, איילת נחמיאס ורבין, מרב מיכאלי, יואל חסון ונחמן שי ענו להודעתו והביעו תמיכתם בו. בשבועות האחרונים נפגש הרצוג עם רבים מחברי הסיעה בניסיון לפוגג את הביקורת נגדו על רקע החשדות בעניינו וכמה מהם הסכימו להעניק לו שקט תעשייתי.  

ח״כ שלי יחימוביץ׳, שהקמפיין להשחרת שמה עמד בבסיס החקירה, פרסמה את התגובה החריפה ביותר מבין חברי המפלגה, אך גם היא לא תבעה מהרצוג במפורש לסגת מתפקידו כבר עכשיו. "אין ספק שחקירה באזהרה של יו"ר המפלגה ויו״ר האופוזיציה מחמירה את הסיטואציה״, אמרה יחימוביץ, "אני משוכנעת שטובת המפלגה והאופוזיציה לנגד עיניו של הרצוג, ואפעל בשיתוף פעולה איתו ועם חבריי למפלגה כדי להחליט אילו צעדים יש לנקוט״. 

בימים האחרונים הצהירו רק שבעה מבין חברי המחנה הציוני, חמישה מהם שלא לייחוס, על דרישתם למהלך משמעותי יותר, שלפיו הרצוג יודיע על פסק זמן בהנהגת האופוזיציה והמפלגה עד להכרעה ברורה שמנקה את שמו. חברי הכנסת היחידים מהמחנה הציוני שאמרו את הדברים בשמם היו מיקי רוזנטל ואראל מרגלית.

אחד מבכירי המחנה הציוני שתומך בהשעיה הסביר מדוע החליט שלא לצאת באופן פומבי נגד הרצוג בנושא. לדבריו, "הרצוג ממילא נמצא בצלילה. אני מניח שגם אם ייצא זכאי, הוא לא יצליח לשחזר את האהדה הציבורית כלפיו מחוץ לשורות המפלגה. אני מאמין שאלו הם שלהי ימי כהונתו, והוא לא יוביל אותנו בבחירות הבאות".  לדבריו, "העניין הוא שלאף אחד מהמועמדים האחרים אין אינטרס פוליטי להחליף אותו בשלב מוקדם כל כך ולהסתכן בשחיקת התדמית הציבורית זמן רב לפני הבחירות. כמו שהדברים נראים כרגע, זאת פרשה קטנה וספק אם אפשר יהיה להוכיח קשר פלילי של הרצוג אליה. לא מחסלים יו"ר על דברים כאלה״.  

ח"כ ציפי לבני, שותפתו של הרצוג להנהגת המחנה הציוני, אמרה כי "צריך לחכות לתוצאות החקירה ולקבלת ההחלטה בעניין. מקווה שהנושא יתברר במהרה".

גם במפלגות האופוזיציה העדיפו היום שלא לקרוא להרצוג באופן פומבי לפרוש מתפקידו כמי שעומד בראשם. הרצוג זוכה לביקורת נוקבת על תפקודו כיו"ר אופוזיציה מצד מרצ והרשימה המשותפת בעיקר על רקע פזילתו ימינה וניסיונותיו לחבור לממשלת אחדות עם נתניהו. למרות זאת, רק חברות הכנסת תמר זנדברג ממרצ ועאידה תומא סלימן מהרשימה המשותפת קראו כבר בשבוע שעבר להרצוג לפרוש על רקע זימונו לחקירה באזהרה.  

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה: "אני מאחלת לח"כ יצחק הרצוג שיצליח להזים את הטענות נגדו ולהוכיח את חפותו. אם החקירה תבשיל לכדי כתב אישום הרצוג יהיה חייב להשעות את עצמו מתפקיד יו"ר האופוזיציה". גלאון הוסיפה כי "יו"ר אופוזיציה הוא תפקיד ממלכתי השקול לשר ולכן ראוי שהלכת בג"צ שאומרת ששר שהוגש נגדו כתב אישום חייב להתפטר, תחול גם על מי שמכהן בתפקיד הזה".

בשבוע שעבר היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, הגדיר את בחינת החשדות נגד הרצוג כבדיקה, אולם בפועל המשטרה כבר קיימה חקירה בפרשה, במסגרתה נחקרו באזהרה כמה מעורבים. מאז שהחלה הבדיקה באופן גלוי החלו במשטרה לזמן מקורבים להרצוג וחלקם נחקרו תחת אזהרה.

במשטרה מבקשים לבדוק אם הרצוג הקים מטה בחירות מקביל לפריימריז, שמטרתו היתה להכפיש ולאסוף מידע נגד שלי יחימוביץ. נבדק החשד שהרצוג מימן את אותו מטה בחירות באמצעות חברות ואנשי עסקים שאת ענייניהם קידם לכאורה במשרד הרווחה בזמן כהונתו כשר.

במאי 1999 נפתחה חקירה נגד אנשיו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, בגין עבירות על חוק מימון מפלגות שהביאו מאוחר יותר לחקירתו באזהרה של הרצוג, אז מזכיר הממשלה. הרצוג הוזמן לחקירה, שבמסגרתה בחר לשמור על זכות השתיקה. בסופו של דבר החליטו היועמ"ש דאז אליקים רובינשטיין ופרקליטת המדינה דאז עדנה ארבל, לסגור את התיק נגד הרצוג, בניגוד לעמדת המשטרה. זאת, לאחר לבטים ארוכים ותוך מתיחת ביקורת נוקבת על התנהגותו במערכת הבחירות ובחקירה הפלילית.‎

לראשונה מאז החלה החקירה נגדו, יו"ר ש"ס אריה דרעי הופיע הערב (ראשון) מול פעילי מפלגתו מכל רחבי הארץ והצהיר כי הוא אינו יודע מה הם החשדות נגדו. "אין לי עד לרגע זה אפילו מושג במה מדובר", אמר דרעי לנוכחים, בהם חברי סיעתו בכנסת ונציגי ש"ס בשלטון המקומי בכל רחבי הארץ.

הכינוס באולם שמחות בירושלים, לקראת החג, נועד להחליף אירוע שנתי המוני שתכננה ש"ס לקיים בארנה בירושלים בחול המועד פסח; דרעי החליט לבטלו מחשש שיהפוך למפגן מחאה נגד החקירה נגדו בחשדות חדשים לשחיתות. באירוע שעיתונאים לא הורשו לסקרו, דרעי ביקש הערב מהנוכחים להמשיך לעבוד כרגיל ולהגביר את פעילותם לאחר הפסח. לפני האירוע ביקשו אנשיו של דרעי מחברי הכנסת, שעלו לנאום, להימנע מהתבטאויות מתלהמות ביחס לחקירה. עם זאת, השר דוד אזולאי אמר מעל הבמה כי "אנחנו מקווים בעזרת ה' שהקב"ה יפר עצתם ויקלקל מחשבתם של כל אלה שראו שהתחלנו להרים ומנסים...", ואז עצר בעד עצמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ