מבקרת הפרקליטות גרסטל התפטרה על רקע מאבק הפרקליטים נגדה

השופטת בדימוס התנגדה לחקיקה שלטענתה תחליש את נציבות הביקורת, וכן למאבק הפרקליטות נגד פרסום מסקנותיה. השרה שקד: "לצערי, לא כל מלודיה יוצרת הרמוניה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה גרסטל, בשנה שעברה

השופטת בדימוס הילה גרסטל, הודיעה היום (שני) על התפטרותה מתפקיד נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות. זאת, בעקבות החוק שגיבשה שרת המשפטים איילת שקד לעיגון מעמדה של הנציבות בחקיקה. היא תישאר בתפקיד בשלושת החודשים הקרובים עד שיימצא לה מחליף.

על פי הצעת החוק, יונהג מודל דו-שנתי שלפיו בשנה הראשונה תמשיך הנציבות לפעול במתכונת הקיימת ובשנה השנייה היא תפוצל, כאשר הביקורת המערכתית תבוצע על ידי היועמ"ש, והביקורת הפרטנית תישאר בידי הנציב. בסביבתה של גרסטל אמרו זה זמן רב כי פיצול כזה יביא להחלשת גוף הביקורת ולריקונו מתוכן ועל כן היא תשקול לפרוש מתפקידה. עוד ברקע לפרישתה מאבק עיקש שמנהלים הפרקליטים נגד פרסומם של דוחות ביקורת שונים, ובמרכזם דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית שבעניינו עתרו 11 פרקליטים לבג"ץ.

לדברי גורמים המעורים בנושא, גרסטל הודיעה לשרת המשפטים על כוונתה להתפטר כבר לפני שבוע. הקש ששבר את גב הגמל נגע לפיצוץ המגעים בינה לבין היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, סביב עתירתם של 11 הפרקליטים לבג"ץ נגד פרסום דו"ח הביקורת על המכון לרפואה משפטית. גרסטל דרשה כי היא תיוצג על ידי עורך דין חיצוני אך מנדלבליט סירב והתעקש כי היא תיוצג על ידי בא כוח מטעמו. במקביל, השניים לא הצליחו להגיע להסכמות לגבי תשובת המדינה לעתירה ועל כן יוגשו בנפרד תגובת היועץ ותגובת הנציבה.

גורם בכיר במשרד המשפטים אמר "להארץ": "היועץ המשפטי לממשלה רוצה שהדו"ח על המכון לרפואה משפטית יתפרסם. זה דו"ח שמגולל קשיים משמעותיים שחשוב שיטופלו, אבל הטיוטה שלו, שהייתה אמורה להתפרסם בפברואר, כללה מספר קביעות שחרגו מסמכותה של הנציבה. בין היתר היו שם קביעות שנגעו לאופן הפעלת שיקול דעת של פרקליטים שלא אמור להיות נתון לביקורת, וביקורת פרטנית בדו"ח שאמור להיות מערכתי".

"היו מגעים בין היועץ לבין הנציבה בשבועות האחרונים וניסיונות לגשר על הפערים עם שיח מאוד ענייני והתקיימו מספר פגישות", הוסיף הגורם, "לצערי הנציבה החליטה להפסיק את המגעים לפני שבוע, כשעד אתמול ניסינו לשכנע אותה לחזור בה. ההתפטרות הפתיעה אותי". הגורם הוסיף והתייחס לסירובו של מנדלבליט לאפשר לגרסטל להיות מיוצגת באמצעות עורך דין חיצוני בעתירתם של הפרקליטים לבג"ץ נגד פרסום הדו"ח ואמר: "זה לא דבר חדש וזו הלכה מימים ימימה שפקיד בכיר ככל שהוא יהיה בשירות הציבורי מיוצג תמיד על ידי המדינה, ושעמדת היועמ"ש היא המחייבת".

עוד מתברר היום כי גרסטל העלתה בפני השרה שקד מספר מועמדים אפשריים להחלפתה. שקד מתכוונת ככל הנראה למנות מחליף שיפעל כבר על פי החוק שגיבשה, שהיא מקווה כי יאושר עד חודש יוני. במקרה כזה הכוונה היא למנות מועמד שיוסכם עליה ועל היועץ מנדלבליט בלי להקים ועדת איתור. בהודעה מטעמה כתבה הנציבה כי "בנסיבות אלו, ולנוכח העובדה שהצעת החוק שהוגשה, כוללת הוראה שלפיה, שנה לאחר כניסת החוק לתוקף, יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים, בחרה הנציבה למרות ההערכה הרבה והאהדה הרבה שהיא חשה כלפי השרה, גם מקצועית וגם אישית, שלא להמשיך ולנהל את הנציבות, ולפרוש כעת".

עוד כתבה גרסטל כי "במשך שנים רבות שקדמו להקמת הנציבות, התנגדו אנשי הפרקליטות להקמת גוף ביקורת עליהם, וכל ניסיון חקיקה כזה, נבלם. גם את הקמת הנציבות, על פי מסמך העקרונות, ליוותה התנגדות עזה ביותר של הפרקליטות. ארגון הפרקליטים יצא למאבק קשה ומיוחצן מאוד נגד קיום אפשרות הגשת תלונות פרטניות נגד פרקליטים לנציבות הביקורת...  הנציבות, שהוקמה כאמור, על ידי השופטת גרסטל, למרות ההתנגדות הרבה, קיימת ופועלת ואפקטיבית מאוד".

שרת המשפטים שקד אמרה בתגובה להודעת ההתפטרות: "הצטערתי מאוד לשמוע על התפטרותה של  הנציבה הילה גרסטל. ניסיתי אף להפציר בה לחזור מהחלטתה ללא הצלחה". השרה הוסיפה כי " לצערי לא כל מלודיה יוצרת הרמוניה. אין זה סוד כי בתקופה האחרונה נתגלעו קשיים ואי הבנות בין העומדת בראש מערך נציבות הביקורת לבין הפרקליטות. למרות הניסיונות הבלתי פוסקים להגיע להסכמות, עמם יוכלו הצדדים לחיות בשלום, חשה הנציבה כי אינה יכולה להתגבר על הפערים שנוצרו בתקופה האחרונה והודיעה על התפטרותה". שקד ציינה כי גרסטל ראתה בנציבות את עמוד הענן ועמוד האש ופעלה על פי צו מצפונה וערכיה לכל אורך עבודתה. השלמת תהליך חקיקה חוק הנציבות תושלם בחודשים הקרובים".

מארגון הפרקליטים נמסר: "ניהלנו עד היום ונמשיך לנהל גם היום מאבק לטובת ביקורת עניינית, מקצועית, אחראית ופרודוקטיבית המוסדרת בחקיקה כמו כל גוף ביקורת אחר. המאבק לא נגע לאדם כזה או אחר אלא לאופן שבו הוקם הגוף ולכך שלא הוסדרו בו ההגנות המתבקשות מקיומו של גוף כזה, המגיעות לכל אדם ולכל מבוקר".

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ ציפי לבני, הפנתה אצבע מאשימה לעבר שקד: "מצער ששרת המשפטים לא הצליחה לשמר את גוף הביקורת למען הציבור ושלטון החוק. גוף הביקורת שהקמתי כשרת משפטים חיוני לאמון הציבור בגופי התביעה והפרקליטות בישראל". לדבריה, "גרסטל היתה אשה חזקה, שופטת בחסד שפעלה ללא לאות וללא מורא והקימה גוף לתפארת. לא ניתן היה לקבל דמות מתאימה יותר לתפקיד".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה כי "יש לקוות שהתפטרותה של השופטת גרסטל תביא לשקט ורגיעה במערכת ולהחזרתה של הפרקליטות לעבודתה הסדירה, הקשה והנאמנה, אחרי שעובדיה הפכו שלא בצדק יעד למתקפה אכזרית, מסולפת ובלתי הוגנת. אין גוף נקי מפגמים ושגיאות, אך אין גם גוף מבוקר יותר מהפרקליטות. גוף הביקורת הנוסף, בהנהגתה של גרסטל, גם אם לא במזיד, תרם תרומה שלילית להכפשת הפרקליטות כולה, להתחזקותם של עבריינים רבי כוח מכל הסוגים, ולהחלשת שלטון החוק בישראל. מוטב לשרת המשפטים שתתייצב כעת לצד הפרקליטים ותחזק אותם, גם אם הדבר מאוד לא פופולרי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ