ביהמ"ש העליון הקל בעונשו של ראאד סלאח: ירצה תשעה חודשי מאסר

השופטים דחו את ערעורו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית על הרשעתו בהסתה לאלימות ולגזענות, אך הפחיתו את העונש בחודשיים. סלאח יחל לרצות את העונש ב-8 במאי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון דחה היום (שני) את ערעורו של , מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, על , אך הפחית את עונשו מ-11 חודשי מאסר בפועל לתשעה. ההחלטה התקבלה ברוב דעות של המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופטת ענת ברון, מול דעת מיעוט של השופט סלים ג'ובראן.

סלאח הורשע לפני כשנתיים וחצי בעבירות הסתה לאלימות והסתה לגזענות בעקבות דרשה שנשא. ג'ובראן סבר כי יש להותיר על כנה את הרשעתו של סלאח בעבירת ההסתה לגזענות, לזכותו מהסתה לאלימות ולהפחית את עונשו לחצי שנה של עבודות שירות. השופטים ברון ורובינשטיין סברו כי יש להותיר את ההרשעה בשתי העבירות, אך הפחיתו חודשיים מעונשו. סלאח יחל לרצות את עונשו בכלא ניצן ב–8 במאי.

שייח ראאד סלאח בצאתו מחקירתו במשטרה בחיפה, בנובמברצילום: רמי שלוש

סלאח הורשע בגין דרשה שנשא ב–2007 בשכונת ואדי ג'וז בירושלים. בדרשה אמר: "אנו אף פעם לא הרשינו לעצמנו ללוש את הלחם של ארוחת שבירת הצום בחודש רמדאן המבורך בדמם של הילדים. ואם מי שרוצה הסבר יותר מורחב, אז שישאל מה היה קורה לחלק מהילדים של אירופה, אשר דמם היה מתערבב בבצק של הלחם הקדוש". עוד אמר סלאח: "אנו מבקשים מכל מוסלמי וערבי, עכשיו באה חובתם לסייע לעם הפלסטיני. עכשיו באה חובתם להוציא לדרך אינתיפאדה איסלאמית־ערבית, כתמיכה בירושלים הקדושה ומסגד אל־אקצא המבורך".

בנובמבר 2013 הורשע סלאח בבית משפט השלום בירושלים בעבירת ההסתה לאלימות ונגזרו עליו שמונה חודשי מאסר. הפרקליטות ערערה ודרשה להרשיע את מנהיג הפלג הצפוני גם בהסתה לגזענות. בית המשפט קיבל את הערעור והשיב את התיק לבית משפט השלום. בעקבות זאת הורשע סלאח גם בעבירת ההסתה לגזענות ועונשו הוחמר ל–11 חודשי מאסר בפועל. ערעורו של סלאח לבית המשפט המחוזי בירושלים על פסק הדין המשלים נדחה באוקטובר 2015.

בפסק הדין כתב השופט רובינשטיין: "סלאח הוא דמות מוכרת בקרב הציבור הערבי ובעל השפעה, אשר נשא דברים בפני המון זועם, סמוך להר הבית בתפילת יום השישי, היא התפילה הקדושה למוסלמים, בתקופה שבה רחובות ירושלים, בעיקר באזורים המאוכלסים ערבים, געשו. ההקשר הכללי של הדרשה שנשא, השימוש החוזר ונשנה במלה 'דם' ודבריו 'נפגוש את אלוהים כשהידים בשטחו של מסגד 'אל־אקצא'", מקשים לטעות באשר לתכלית דבריו". 

על כך הוסיפה השופטת ברון: "דברי ההסתה שבדרשתו של סלאח צועקים מתוך הדף. לא ניתן לטעות בהבנתם. אמנם הוא מנסה עתה להציג את הדברים שנשא כמשתמעים לשני פנים, ככאלה שסובלים אף פרשנות מרוככת מזו המיוחסת לדרשה, אולם לא מדובר אלא בהתפלפלות ובהצדקה בדיעבד". עם זאת, בשל רמת הענישה שהיתה נהוגה בעבירות אלו בעת הרשעתו של סלאח, החליטו ברון ורובינשטיין להפחית מעונשו.

מנגד כתב השופט ג'ובראן כי יש לזכות את סלאח מהסתה לאלימות. "סבורני כי העובדה שהמבקש לא דיבר אל קהל ספציפי, להוט ופוליטי, אלא אל קהל כללי בכל רחבי העולם מפחיתה מספציפיות הקריאה, וכפועל יוצא מפחיתה את האפשרות כי קריאה זו תביא כאפשרות ממשית לעשיית מעשה אלימות", כתב ג'ובראן.

סלאח מסר בתגובה כי ההחלטה היתה צפויה והיא מוכיחה את המשך הרדיפה הפוליטית נגדו. "החלטה זו התקבלה כמה ימים אחרי שנתניהו תקף אותי באופן אישי, האשים אותי בהסתה ואמר שאני צריך להיות מאחורי סורג ובריח", אמר סלאח. "זה מוכיח שוב שהדרג המדיני, ובראשו נתניהו, שולטים בשיח הציבורי והתקשורתי וגם משפיעים על מערכת המשפט. אני לא חושש מההחלטה ולא חושש מהכלא. אני עומד על שלי ועל קריאתי לכל הפלסטינים המוסלמים בתוך הקו הירוק ובירושלים לעלות למסגד אל-אקצא ולהפגין נוכחות במקום, בעיקר עם בוא חג הפסח".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "פרקליטות המדינה רואה בחומרה רבה פרסום דברי הסתה לאלימות, לטרור ולגזענות, בין שנאמרו במרחב הממשי ובין שפורסמו במרחב הווירטואלי, ותמשיך לפעול נגד מסיתים מכל קצוות הקשת בחברה הישראלית, בנחישות וברוח כתבי האישום שהוגשו בעת האחרונה. כפי שנקבע לא אחת, חופש הביטוי הוא זכות יסוד חשובה, אך ככל זכות יסוד אחרת גם היא אינה מוחלטת אלא זכות יחסית הנתונה לאיזונים מול זכויות ואינטרסים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות