יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תת אלוף במילואים גל הירש נחקר בשבוע שעבר באזהרה במשטרה במסגרת חקירת המכרז לפינוי נפלים בחוף הים בראשון לציון, בו זכתה החברה שבבעלותו - כך נודע הערב (שני). החקירה החלה בעקבות טענות לאי-סדרים בנוגע למכרז שבה זכתה חברת "דפנסיב שילד" וזאת למרות שאין לה ניסיון קודם בתחום לעומת חברות אחרות. מדובר במכרז שעלותו מיליוני שקלים.

מהמידע שנמצא בידי המשטרה עולה כי בכירה בעיריית ראשון לציון, שהייתה מקורבת להירש, היא זו שקידמה את זכייתו של במכרז. הטענות לגבי הטיית המכרז התפרסמו מיד לאחר הודעת השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שהירש הוא המועמד שלו לתפקיד המפכ"ל. הירש טען שהמידע אינו נכון וכי החברה זכתה במכרז כדין.

הירש מחוץ לביתו בראש העין, ב-2015צילום: ניר קידר

החקירה בפרשת פינוי הנפלים מחוף ראשון לציון מצטרפת לפרסומים על חקירות נוספות בעניינו של הירש, בנושא עסקאות בטחוניות אותן ניהל בארצות שונות, ואלו הביאו את ארדן להודיע על ביטול מינויו למפכ"ל.

בחודשיים האחרונים פשטה המשטרה על משרדי עיריית ראשון לציון ואספה מסמכים הנוגעים למכרז. גם שותפיו של הירש נחקרו בנוגע לאותו מכרז וכעת צפויה המשטרה לזמן נחקרים נוספים. התחקיר שחשף את הפרשה פורסם לראשונה בחדשות 2 על ידי העיתונאי חיים ריבלין.

לפני כחצי שנה הודיע ארדן להירש על הסרת מועמדותו לתפקיד המפכ"ל בשל התמשכות בדיקת היועץ המשפטי לממשלה בעניינו. הבדיקה החלה לאחר שלידי היועץ הגיעו חומרים הנוגעים לשתי עסקאות שביצעה דיפנסיב שילד בגיאורגיה ובקזחסטאן, ככל הנראה ב–2008 וב–2013.

ברבות מהעסקות שחקרו אנשי הבולשת הפדראלית (אף-בי-איי) מעורב שר ההגנה הגאורגי לשעבר, דוד קאזרשווילי, שנמלט מארצו בשנים האחרונות ומבוקש שם בגין עבירות שחיתות. קאזרשווילי כיהן כשר ההגנה גם בזמן שבוצעו העסקאות עם חברות שבבעלותו של הירש. קאזרשווילי הוא יהודי והוא התגורר בתקופת נערותו בישראל.

יחד עם חברות ביטחוניות ישראליות אחרות שפעלו במדינה, בעשור הקודם, גם הפעילות של הירש בגיאורגיה הופסקה בקיץ 2008, מיד עם תחילת הלחימה בין רוסיה לגיאורגיה. זאת, בעקבות אזהרה חריפה שהעביר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, באופן אישי, לנשיא דאז שמעון פרס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ