בית המשפט ביטל את הבחירות לראשות העיר בת ים בשל שוחד בחירות

השופטת קבעה כי ראש העיר יוסי בכר פיזר הבטחות בחירות פסולות ופעל להעניק טובות הנאה לתומכיו. גם ראש העיר לשעבר שהורשע בשחיתות, שלומי לחיאני, פעל נמרצות למען בכר בניגוד לחוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי תעמולה עם שמותיהם של בכר ויריב במערכת הבחירות בבת ים, בשנה שעברה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה על ביטול הבחירות לראשות העיר בת ים לפני כשנה, בהן נבחר יוסי בכר, בשל שוחד בחירות. בכר גבר בהפרש זעום של 491 קולות (1.2%) על אלי יריב, שפנה לבית המשפט בדרישה לבטל את הבחירות, וטען כי שורה של מעשים פסולים הובילו לבחירתו של בכר, איש אמונו של ראש העיר הקודם שלומי לחיאני, שהורשע בשחיתות ומרצה עתה עונש מאסר. השופטת רות לבהר שרון קיבלה את טענותיו, הורתה על ביטול תוצאות הבחירות וחייבה את בכר לשלם ליריב הוצאות משפט בסך כ-60 אלף שקלים.

השופטת קבעה כי בכר פיזר הבטחות בחירות פסולות, פעל להעניק טובות הנאה אסורות לתומכיו ונעזר בעובדי עירייה בקמפיין הבחירות, בניגוד לחוק. גם לחיאני פעל נמרצות למען בחירתו של בכר ופיזר בניגוד לחוק הבטחות בשמו, בידיעתו. לפי חוק, בחירות חדשות לראשות העיר אמורות להיערך בעוד ארבעה חודשים, אך בכר צפוי לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

ראש העיר הקודם שלומי לחיאניצילום: תומר אפלבאום

"טובות ההנאה וההבטחות השלטוניות הרבות שניתנו ערב הבחירות, היו נגועות בפגיעה בטוהר המידות, כאשר לא מדובר במקרה אחד בודד כי אם במצבור של מקרים. הכמות הכה גדולה של מקרים, מצביעה על כך שמדובר היה בשיטה ודפוס התנהגות פסול", כתבה השופטת בפסק הדין. "מרבית הליקויים הנטענים נעשו במעורבותו הפעילה של המשיב, שכיהן באותה עת, החל מפברואר 2014, כראש העיר בפועל, כאשר מכח תפקידו ועמדתו היתה לו מרות והשפעה מוגברת, והיתה לו אפשרות לפזר הבטחות שלטוניות, כאשר לרשותו עמדו משאבי העירייה, עובדה שהעצימה את חומרת הליקוי, פגעה בשוויון בין המתמודדים, ועומדת בניגוד לחוק ולהנחיות מפורשות של היועמ"ש".

"מהראיות שהובאו עולה שהמשיב הבטיח הבטחות שלטוניות אסורות על פי חוק, בסמוך למועד הבחירות, בתחומים שונים (חינוך, תרבות, עבודה, ארנונה, חזות פני העיר, תביעות משפטיות מתנהלות, רישוי עסקים ועוד)", הוסיפה השופטת. "יצוין, כי חלק מההבטחות השלטוניות היו לגבי נושאים שהרשות סירבה לאשר בעבר, ועל פני הדברים תמוה מאד מה הביא את המשיב, דווקא בסמוך למועד הבחירות, לשנות דעתו לטובת התושבים, ולהיטיב עמם. אם בכך לא די, הרי שבחלק מהמקרים מיד לאחר הבחירות חזר בו המשיב מההבטחות השלטוניות שניתנו לפני הבחירות כשוחד בחירות, עובדה שיש בה כדי ללמד על כך שההבטחות ניתנו רק במטרה להשפיע על בוחרים להצביע עבורו. כך לגבי ההבטחות באשר לאי העלאת הארנונה לבעלי העסקים בקניון, וכך לגבי הבטחות רבות באשר להתערבות בהליכים המשפטיים העירוניים".

לחיאני הדגיש: "בכר זה אני"

השופטת התייחסה בפסק הדין באופן מפורט לשורה של פרשות. אחת הטענות העיקריות אליהן התייחסה בהרחבה היתה מעורבות פסולה של לחיאני בבחירות, חרף הקלון שהוטל עליו. "לחיאני לא בחל בשום אמצעים, ופעל נמרצות ובפומבי, למען בחירתו של המשיב, כאשר הוא מפזר הבטחות שלטוניות, כאילו שימש עדיין בתפקיד ראש העיר, תוך שהוא משתתף בסיורי בחירות עם המשיב, ומחלק הוראות והבטחות, כאילו המשיך לשמש כראש העיר", כתבה. "פעולותיו של לחיאני היו בפירוש פסולות ולא ראויות! לחיאני ניצל את היותו בעל השפעה רבה בעיר כדי לפזר הבטחות שלטוניות בשם המשיב. הוכח שהוא השתתף בכנסי בחירות לצדו של המשיב, והדגיש 'בכר זה אני', וכי אם בוחרים בבכר - למעשה בוחרים בו. אין לקבל את היתממותו של המשיב, שטען שלא היה מודע לפעולותיו ומעשיו של לחיאני שהביאו לו ללא ספק תועלת, והיו להם השפעה ניכרת". השופטת קבעה כי בכר היה מודע למעשיו של לחיאני, שיתף עמו פעולה והתעלם מהפסול בהבטחות שפיזר מטעמו.

יוסי בכר מצביע בבחירות לראשות העיר בת ים, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

עניין נוסף, לו ייחסה חשיבות רבה, היתה הבטחתו של בכר, ימים ספורים לפני הבחירות, לא להעלות את הארנונה בקניון בת ים, אף שידע שיש החלטה שלא ניתן לשנותה ושהנושא אינו בסמכותו. "בנסיבות אלה, אין ספק שהודעת ראש העיר באה במטרה לנסות ולשפר את סיכוייו בבחירות.  לא מדובר בהזמת שמועה בלבד, כי אם בהבטחה פסולה ללא כיסוי, המהווה ליקוי היורד לשורשו של עניין. חמורה העובדה שההבטחה ניתנה בחותמת 'ראש העיר', דבר שהעניק להבטחה משנה תוקף, ופגע בשיוויון בין המועמדים", כתבה השופטת לבהר שרון בהחלטתה.

התובע העירוני אולץ להגיע להסדרים מקלים

עוד סוגיה אליה התייחסה בהרחבה היתה התערבות פסולה של בכר ואנשיו בפעילות של התביעה העירונית. "יש משמעות לעובדה שמדובר במספר לא מבוטל של מקרים, בהם היתה התערבות פסולה של בכירים בעירייה בעבודתו של התובע העירוני, כאשר אילצו אותו להגיע להסדרים מקלים ולעכב הגשת כתבי אישום, הכל ממש בסמוך לפני הבחירות, ללא כל הצדקה עניינית, ובמטרה להשיג תמיכה במשיב". באחד המקרים, בהוראת היועצת המשפטית לעירייה עו"ד חנה כהן מינץ, הופחת באופן חריג ב-3,000 שקלים קנס של תושב ששלח לראש העיר הודעה ובה הבטחה לתמוך בו בתמורה להפחתת הקנס. במקרה אחר, הופחת קנס לתושב לאחר פגישה חריגה בנוכחות מנהל לשכת ראש העיר, יעקב מור חיים. במקרה אחר, לאחר הבחירות, הופחתו 10,000 שקלים מקנס של אדם שניהל עסק ללא רישיון במשך שבע שנים. "מדובר בטובת הנאה ממשית שניתנה כפרס לאחר הבחירות, עבור פועלו של סמי בן שטרית לתמיכה במשיב, כאשר בין השאר דאג לארגן התאורה במסיבת הניצחון של המשיב ללא תמורה", כתבה השופטת.

השופטת קבעה כי אנשיו של ראש העיר, ובהם מנכ"ל העירייה עו"ד ארז פודמסקי, מנהל לשכת ראש העיר וממלא מקום ראש העיר ויקטור טל, התערבו באופן פסול במטרה להעניק לתומכיו של בכר טובות הנאה, להקל בדינם, לעכב הגשת כתבי אישום ולא לבצע צווי הריסה. "יודגש, כי... כל אנשי לשכת ראש העיר, לגביהם נטען כי התערבו בפעולות התובע העירוני, לא הובאו גם הם להעיד. יש בכך ללמד כי אילו היו מעידים, לא היה בכוחם לסתור את המיוחס להם, ויש לזקוף זאת לחובת המשיב". עוד ציינה כי במקרים רבים, בתמורה להטבות שנאלץ התובע העירוני להעניק, זכה בכר בתמיכה, בין השאר באמצעות הצבת שלטי בחירות. השופטת קבעה גם כי עובדי עירייה, בנוסף לאנשי לשכת ראש העיר, פעלו לקדם את בחירתו של בכר, חרף האיסור המפורש בחוק.

אלי יריב, שיוצג על ידי עו"ד בעז בן-צור, בירך על ההחלטה. "לאור הפסיקה הנחרצת של בית המשפט, לטובת העיר בת ים ותושביה אני מציע למר בכר להתפטר ולסייע בידי לאחד את העיר בת ים לקראת העתיד", אמר.

יוסי בכר מסר בתגובה: "אני מכבד את החלטת בית המשפט, אולם סבור שטעה בהחלטתו להתערב בבחירות דמוקרטיות על סמך טענות חסרות בסיס של גורמים בעלי עניין אישי. לאחר שנלמד את פסק הדין, נגבש החלטה בדבר הגשת ערעור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ