הנהלת בתי הדין הרבניים לציבור: סייעו באיתור סרבן גט, אשתו עלולה להיוותר עגונה

ד"ר עודד גז ספג סנקציות כבדות מצד ביה"ד ולמרות זאת הוא נעדר השבוע מדיון בתיק הגירושים שלו. הנהלת בתי הדין: היה נדמה שהוא משתף פעולה, אך עתה עולה כי זה היה תרגיל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הנהלת בתי הדין הרבניים פרסמה הבוקר (חמישי) הודעה חריגה הקוראת לציבור לסייע באיתורו של את סרבן הגט עודד גז, מחשש שאשתו "תיוותר עגונה לשנים רבות". גז, ששמו פורסם לפני כחודשיים, היה אמור להתייצב השבוע לדיון בבית הדין הרבני הגדול בתיק הגירושים שלו, תיק שהפך לתיק עגינות בשל סירובו להעניק לאשתו גט. האשה, ג', נאלצה לעבור לתקופה עם שני ילדיהם במקלט לנשים מוכות בירושלים. 

גז, דוקטור לפיזיקה, לא נכנע לסנקציות שהטיל עליו בחודשים האחרונים בית הדין הרבני, ובראשן "הרחקות דרבנו תם" (קריאה לנידוי) שהביאו לפרסום שמו ברבים ולפיטוריו מאוניברסיטאות בר אילן ותל אביב. בעקבות זאת שקלו הדיינים להחריף את האמצעים נגד גז, עד לכדי הטלת עונש מאסר בבית הדין. רק השבוע, ביום שני, נצפה גז בעיר העתיקה בירושלים.

גז בעיר העתיקה בירושלים, ביום שני
גז בעיר העתיקה בירושלים, ביום שניצילום: אלעד רווה

מי שעינו צדה את גז בעיר העתיקה היה אלעד רווה, עובר-אורח. הוא זיהה את גז מהפרסומים על אודותיו בטוויטר ובעיתונות, ומיהר לצלם אותו ולהעביר את התצלום ל"הארץ". לדברי רווה, הוא הספיק לשמוע את גז משוחח בטלפון ומדבר עם בן שיחו על החשש מהאפשרות שבית הדין הרבני יחליט להטיל עליו עונש מאסר.

לפי הנהלת בתי הדין, גז נעלם וקיים חשש כי אם לא יימצא בהקדם - "אשתו תיוותר עגונה לשנים רבות. כל היודע על מקום הימצאו של גז, או שפגש אותו ב-48 השעות האחרונות, מתבקש לפנות בכל שעה לאגף עגונות בהנהלת בתי הדין הרבניים בטלפון מספר 050-6094345".

עוד מסרה הנהלת בתי הדין כי לאחרונה היה נראה כי יש התפתחות ושיתוף פעולה מצד גז לקראת פתרון הסוגיה, אך עתה עולה כי מדובר לכאורה בתרגיל הונאה שנקט האיש. לאיתורו של הבעל בהקדם האפשרי יש חשיבות קריטית לעתידה של האשה. "אגף עגונות בהנהלת בתי הדין מפעיל אמצעים שונים לאיתורו של גז. הציבור נקרא לשתף פעולה ולסייע להוציא את האשה לחירות בערב החג שבו כל עם ישראל מציין את היציאה מעבדות לחירות", לשון ההודעה.

מנכ"לית ארגון מבוי סתום, עו"ד בתיה כהנא דרור, מסרה בתגובה: "היעלמותו של גז היתה צפויה ויכלה להימנע אם בית הדין היה שולח אותו למאסר ומונע מהאשה את ההמתנה הבלתי-נסבלת. מצער שבית הדין בוחר שוב ושוב בחוסר אחריות להעמיד את האשה בסיכון ולא לפגוע בבעל הסרבן באמצעות מאסר" .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ