היועמ"ש אסר על נשות הכותל לקיים טקס "ברכת כוהנות" בחול המועד

השר לשירותי דת: "ביטלנו את החרפה הזו"; נשות הכותל: "התפילה שלנו תתקיים ביום ראשון בכל מקרה"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברות בארגון נשות הכותל, עטופות טלית ועוטות תפילין, מתפללות בכותל המערבי לפני חודשיים
יאיר אטינגר

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט למנוע מנשות הכותל לערוך ביום ראשון הקרוב טקס "ברכת כוהנות" ברחבת התפילה המרכזית. היועמ"ש קבע כי הטקס, שאין לו כל תקדים, אסור בהתאם לתקנות השמירה על המקומות הקדושים, האוסרות בין היתר תפילה באתר הקדוש שלא כ"מנהג המקום". 

מנדלבליט כינס הבוקר (חמישי) דיון בהשתתפות נציגי המשטרה, משרד ראש הממשלה, המשרד לשירותי דת, רב הכותל ומשרד המשפטים. בדיון היתה נציגות גם למחלקת הבג"צים, כדי להיערך מראש לאפשרות שנשות הכותל יעתרו נגד ההחלטה. עם זאת, נשות הכותל לא מתכוונות להגיש בג"ץ על החלטת מנדלבליט בשלב זה.

בדיון אמר מנדלבליט כי גם אם נשות הכותל ינסו לקיים את הטקס, למרות האיסור על כך, יש להימנע מהסלמה שתביא למעצרים של מתפללות, כפי שהיה מספר פעמים במהלך השנים האחרונות. 

על פי הודעת היועמ"ש, בישיבה הוצגה עמדתם של רב הכותל והמשרד לשירותי דת, לפיה עריכת הטקס של "ברכת כוהנות" איננה בגדר "מנהג המקום" ברחבה. הנימוק היה כי טקס דתי של "ברכת כוהנות" לא מוכר, ובנוסף ממילא מעולם לא נערך ברחבת הכותל ולפיכך, עריכת הטקס אסורה בהתאם לתקנה 2(א)(1א) לתקנות "השמירה על מקומות קדושים ליהודים". מנדלבליט אישר עמדה זו מבחינה משפטית.

עוד הוחלט בישיבה כי היועץ המשפטי של המשרד לשירותי דת יזמן את נציגות נשות הכותל – כנראה עוד היום – לשימוע שבו יוכלו להציג את עמדתן. 

"ביטלנו את החרפה הזו", אמר השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס), בתגובה להחלטת מנדלבליט. "המשמעות היא שהטקס אינו חוקי על כל המשתמע מכך וכוחות המשטרה במקום יסייעו למניעת הטקס״.

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, אמרה ל"הארץ" כי היא מופתעת מההחלטה. "לפני שלוש שנים השופט (בית המשפט המחוזי בירושלים) סובל, קבע שרב הכותל הוא לא זה שקובע את מנהג המקום, משום שהממשלה לא הסמיכה אותו לכך. אם הממשלה רוצה להסמיך אותו היא צריכה להתכבד ולתת לו את הסמכות הזו. הוא לא יכול לקבוע. התפילה שלנו תתקיים ביום ראשון בכל מקרה", לדבריה.

לדברי הופמן, משטרת התנועה הארצית הודיעה לארגון כי לא תאפשר ביום ראשון גישה לאוטובוסים, שלדבריה אמורים להסיע כ-500 מתפללות. "במדינת ישראל מנסים למנוע מאתנו לקיים תפילת חג, וזה בלי קשר לברכת כוהנות. זו פגיעה בסיסית בחופש הדת. עד להחלטה אצל מנדלבליט לא היתה בעיה עם ההסעות שלנו", אמרה. עוד קבלה הופמן על העיתוי של החלטת מנדלבליט. "זה ערב חג. מי ישמע אותנו בבג"ץ עכשיו? היועץ לא מאפשר לנו זכות בסיסית".

מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, הרב גלעד קריב, הגדיר את החלטת היועמ"ש "מאכזבת" ו"פרס לגורמים קיצוניים, המבקשים לסכל את מתווה הפשרה בנושא הכותל, ובאותה נשימה להותיר אותו כבית כנסת חרדי". לדבריו, "ספק גדול אם עמדה משפטית זו היתה ננקטת אם הרבנות הראשית היתה קובעת הלכה חדשה ביחס לתפילה ברחבת הכותל. ההיבט החיובי היחיד בהחלטה הוא האישור המשתמע שקריאת נשים בתורה וההתעטפות בטלית הן כבר חלק ברור ממנהג המקום. לאור זאת אנו קוראים ליועץ המשפטי להורות לרב הכותל לספק לאלתר ספר תורה לנשות הכותל לטובת תפילתן ביום ראשון הקרוב. אנו מתכוונים להמשיך ולתמוך בפעולתן של נשות הכותל, שבניגוד לחרדים הסכימו למתווה הפשרה. עד שמתווה זה ייושם במלואו נמשיך להיאבק על הזכות של כל יהודי ויהודיה להתפלל כדרכם ברחבת הכותל הקיימת". עוד הוסיף קריב כי "אפשר אולי מכוח אותו רציונל לאסור את התפילה לשלום המדינה. דבר חדש שזה מקרוב בא".

אתמול דחה בג"ץ עתירה של ארגון ימין, "בצדק", למנוע את ברכת הכוהנות. העיתון החרדי-ליטאי "יתד נאמן" הקדיש הבוקר את כותרתו הראשית לעימות התורן בכותל, תחת הכותרת "בג"ץ מגבה חילול הקודש". עורך העיתון, ישראל פרידמן, כתב מאמר חריף שקרא ל"מאבק בלימה", "לבלום את כוחה של הערכאה ואת השתלטות בג"ץ על החיים בישראל". לדבריו, "התעוזה הנוראה לאשר לקבוצה קיקיונית והזויה לערוך טקס פרובוקטיבי שנועד רק לצורכי התגרות ותקשורת שהם קוראים לו ברכת כוהנות ליד שריד בית מקדשנו מושא כמיהת דורות, רושמת שיאים חדשים".

טקס "ברכת כוהנות" הוא תקדים בו מסלימות נשות הכותל את מאבקן, על רקע חוסר יכולתה של הממשלה ליישם את החלטתה מלפני כמעט שלושה חודשים בדבר הסדרת המחלוקת באתר הקדוש. הממשלה אימצה דו"ח שהכינה במשך יותר משלוש שנים ועדה בראשות מנדלבליט עצמו, בתפקידו הקודם כמזכיר הממשלה, אבל אז הודיעו הסיעות החרדיות בקואליציה כי הן מתנגדות למרבית חלקי ההסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ