שלושה נאשמים בולטים בפרשה 512 שוחררו למעצר בית; השופט: הראיות חלשות

השלושה, בכירים בארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל, מואשמים במעורבות בניסיון ההתנקשות בזאב רוזנשטיין, בו נהרגו שלושה עוברי אורח. השופט קבע כי אין הצדקה להחזיקם במאסר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שלושה נאשמים בולטים בפרשה 512, במסגרתה נעצרו אשתקד עשרות חשודים והוגשו כתבי אישום בגין עבירות בתחומי הפשיעה המאורגנת, שוחררו אתמול (שני) למעצר בית. אף שבמשטרה מחשיבים את השלושה לבכירים בארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל, והם מואשמים במעורבות בשני ניסיונות חיסול – השופט קבע כי הראיות נגדם חלשות ואין הצדקה להחזיקם במאסר.

השלושה; ישראל אוזיפה, גולן אביטל ואהרון סוסן, מואשמים במעורבות בפיגוע פלילי נגד העבריין זאב רוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ב-2003, בו נהרגו שלושה עוברי אורח ונפצעו 30 אנשים, ובניסיון חיסול נוסף במסגרת המאבק בין שני ארגוני הפשיעה.

הפיגוע הפלילי נגד זאב רוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי בתל אביב ה-2003. שלושה אנשים נהרגוצילום: אוריאל סיני

לפי התביעה, אוזיפה שימש כמנהל בזרוע האירופית של הארגון, שהכווין את פעילותו הכלכלית והפלילית של הארגון בתחום עבירות הסמים. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, כתב בהחלטתו כי הראיות שיש למשטרה בנוגע למערבותו של אוזיפה במעורבות בניסיונות החיסול של רוזנשטיין "בעייתיות". לדבריו, "אין בנמצא ראיות בדבר מעורבותו (של אוזיפה) בייזום ארועים אלימים, אלא בעיקר כעבריין סמים". השופט שגיא הגדיר את אוזיפה כ"דג במים" בתחום הסמים.

בנוגע לאביטל, נימק השופט שגיא את החלטתו בכך שחלקו בניסיונות החיסול של רוזנשטיין "מתמקד באספקת מערכות ההפעלה שנרכשו על ידו למעלה משנתיים לפני הרכבת המטענים". השופט שגיא מוסיף כי מכתב האישום לא עולה כי מדובר בדמות מרכזית בארגון ו"אין מדובר במי שנמנה על המעגלים הפנימיים והמתכננים של ביצוע העבירה או עם חוליית הביצוע".

יצחק אברג'יל בעת הגשת כתבי האישום בפרשת 512 בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ביוליצילום: תומר אפלבאום

אהרון סוסן נקשר בעיקר בתיק הסמים, אבל במשטרה מייחסים לו גם חלק בניסיונות החיסול של רוזנשטיין. במשטרה יחסו לסוסן את החשד שהוא היה בין חברי חוליית החיילים שתצפתו על אזור שבו בוצע ניסיון החיסול. השופט שגיא כתב כי מצא "חולשה ראייתית ביחס למידת מעורבותו (של סוסן) בתכנון, ובהמשך ביחס לטענה כי השתתף בביצוע אחת התצפיות". לכן החליט השופט שגיא כי "רמת המסוכנות העולה מאישומים אלה (עבירות הסמים), גם בשים לב לחלוף הזמן, היא מופחתת".

פיצוח פרשת 512 התחיל הודות לעד מדינה שגייסו האמריקאים ב- 2008. כעבור שלוש שנים, בשלהי 2011, הצליחה הפרקליטות לגייס עד מדינה נוסף, המקורב לאברג'יל שאף שימש כסגנו. העד שפך אור על עשרות פרשיות. במאי 2015 חשפה המשטרה את החקירה המסועפת בגל מעצרים. המשטרה והפרקליטות גייסו ארבעה עדי מדינה נוספים נגד ארגון אברג'יל ואחד נוסף נגד שירזי. ביולי 2015 הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד בכירי ארגוני הפשע בישראל. כתב האישום מייחס לראש ארגון הפשע איציק אברג'יל, אחיו מאיר, אבי רוחן, מוטי חסין ו–14 נאשמים נוספים אחריות להתנקשויות בעולם התחתון, כחלק מהיריבות וממאבקי השליטה בין הארגונים. איציק אברג'יל ורוחן נאשמים גם ברצח שלושה חפים מפשע.

כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד ראש ארגון הפשע ריקו שירזי ואיש סודו אסי יריב בגין שידול לניסיון רצח אסי אבוטבול ושידול לרצח מקורבו גיא יחזקאל, כחלק ממאבק על אזורי שליטה באזור השרון.

אוזיפה (מימין) בבית המשפט העליון ב-2010צילום: תומר אפלבאום

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ