יממה אחרי הבקשה למשפט חוזר לאסיר, נמצאו לפתע שני ארגזי ראיות אבודים

בסנגוריה הציבורית סבורים שחומרי החקירה, בהם הקלטות ומסמכים, יסייעו בזיכוי שלום עובדיה מרצח עו"ד שמואל לוינסון לפני יותר מ-20 שנה. ההגנה עתרו לעליון בבקשה לקבל החומרים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדיה ובתו, מתוך האלבום המשפחתי
עובדיה ובתו, מתוך האלבום המשפחתיצילום: צילום רפרודוקציה

יממה לאחר הגשת הבקשה לקיים משפט חוזר לאסיר שלום עובדיה, הודיעה לפתע הפרקליטות על איתורם של שני ארגזים ובהם תיעוד קולי וחזותי של חקירתו. מדובר בחומרים שאותם דרשו בסנגוריה הציבורית לקבל זמן רב, ללא הצלחה. בעקבות ההודעה שבו וביקשו אתמול (שלישי) בסנגוריה לקבל לידיהם את החומרים לצורך השלמת הבקשה למשפט חוזר.

הסנגוריה הציבורית פנתה אתמול לבית המשפט העליון בבקשה להורות לפרקליטות לאפשר עיון בחומרי חקירה מתיקו של עובדיה. חומרים אלה לא הועברו לידי הסנגוריה בשום שלב של המשפט. בסנגוריה סבורים שיש בהם כדי לזכות את עובדיה מרצח עורך הדין הירושלמי שמואל לוינסון, בגינו הוא מרצה עונש מאסר כבר יותר משני עשורים.

כחלק מההכנה למשפט חוזר ביקשו בסנגוריה להעביר מוצגים מתוך התיק לבדיקות מעבדה מתקדמות, אשר עשויות להוכיח את חפותו של עובדיה. בפרקליטות התנגדו למסירת המוצגים בטענה שהדבר יפגע בזכותה של משפחת הקורבן לשלוות נפש. אלא שלאחר הגשת העתירה הודיעה אלמנת המנוח נירה לוינסון כי היא אינה מתנגדת לקיום בדיקות במוצגים או לכל צעד אשר יסייע בחקר האמת. בעקבות כך הודיעה הפרקליטות שהיא מוכנה להעביר את המוצגים לבדיקות נוספות. עם זאת ציינו בפרקליטות כי אבדה להם הראיה המרכזית והמוצג המשמעותי ביותר - כובע הגרב של הרוצח שנמצא בזירה. 

ב-2009, שנתיים אחרי תחילת ההליכים למשפט חוזר, הגיע מידע לסנגוריה הציבורית לפיו כל חקירותיו של עובדיה בתחנת המשטרה תועדו קולית וחזותית, ולא רק בתמלילים שנמסרו להגנה. ב-2015 ניסתה הסנגוריה שוב לקבל את החומרים, אך הבקשה נענתה בשלילה בטענה שהם אבדו. על בסיס תשובת הפרקליטות ניסחו בסנגוריה הציבורית בקשה למשפט חוזר ועמדו על כך שאובדן הקלטות מהווה הפרה של הוראות חוק הארכיונים ושל הוראות הפסיקה המחייבות לשמור תיקי רצח לצמיתות.

תמונת לוינסון בדיווח ב"הארץ" על התקדמות בחקירה, ב-1994צילום: ארכיון הארץ

ב-28 בפברואר הגישה ההגנה בקשה למשפט חוזר ולאחר יממה קיבלה עו"ד קרן אבלין-הרץ, מנהלת המחלקה למשפטים חוזרים בסנגוריה הציבורית, הודעה מנציג הפרקליטות ולפיה החומר האבוד נמצא. "ניתן אפוא להבין את התדהמה שאחזה בקרב צוות הסנגוריה כשהפרקליטות הודיעה לפתע על איתורם של שני ארגזים", נכתב בעתירה, "התברר כי ארגזים אלה מכילים, בין היתר, שתי קלטות בהן תועדה חקירתו של עובדיה שלום". עוד נמצאו שישה קלסרים שהחומר בהם לא הועבר לידי הסנגוריה בשום שלב. בפרקליטות טענו כי מדובר "בחומר מודיעיני". 

בתגובה על הטענות אמרו בפרקליטות כי מכתב ובו הודעה על קיומם של ששת הקלסרים נמסר לסנגוריה הציבורית כבר ב-2009, וכי לא נעשתה במשך השנים כל פנייה על מנת לעיין בחומר זה. הסנגוריה הציבורית השיבה לפרקליטות ואמרה כי אינה מכירה כל הודעה בדבר קיומן של התיקיות וכי נודע לה על קיומן רק לאחר הגשת הבקשה למשפט חוזר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ