חומר סודי נגנב מקצין בכיר במערך הסייבר

תיק שהכיל מסמכים מסווגים נגנב מביתו של סגן ראש מערך הסייבר במשטרת ישראל. ההערכה היא כי גנב התיק הצליח להוציא אותו בעזרת מגרפה או כלי דומה דרך החלון

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

תיק שהכיל מסמכים מסווגים נגנב מביתו של סגן ראש מערך הסייבר במשטרת ישראל. הקצין, בדרגת ניצב־משנה, הוא בעל תפקיד רגיש ביותר ומרבית החומרים שאתם הוא עובד הם סודיים ביותר ושימושיים גם לגורמי ביטחון נוספים שעמם פועלת המשטרה. טרם נעצרו חשודים במעשה.

על פי העיתונאי אבי אשכנזי מ"וואלה", הקצין הבכיר הניח את תיק המסמכים על שולחן במרכז הבית. ההערכה היא כי גנב התיק הצליח להוציא אותו בעזרת מגרפה או כלי דומה דרך החלון, ומשם הוציא גם את מפתחות הבית, שבעזרתם נכנס וגנב גם ארנק של אחד מבני המשפחה. לאחר מכן נמלט מהמקום.

המקרה הועבר לחקירת המשטרה. במקביל הועבר המידע גם לגורמי הביטחון השונים, העשויים להיות מושפעים מדליפת המידע. בשלב זה עדיין לא ברור מי הפורץ ואם אותו קצין, ניצב־משנה שגויס למשטרה במיוחד לתפקיד מיחידת המודיעין 8200, ונחשב אחד מבעלי התפקידים הרגישים ביותר במודיעין המשטרתי, הוא יעד הפריצה. במשטרה טוענים כי האפשרות הסבירה יותר היא שמדובר בגניבה אקראית שביצע פורץ שחיפש דברים יקרי־ערך, אך עקב רגישות החומרים שהיו ברשות הקצין נבדקת גם האפשרות כי מדובר בפריצה מכוונת. לאפשרות זו מצטרפת העובדה כי לא נגנבו מהבית תכשיטים וחפצים יקרים נוספים מלבד התיק והארנק, כי גם רכבו של הקצין נותר בחניה — אף שבידי הגנב היו המפתחות למכונית.

מהמשטרה נמסר: "אכן התקבלה תלונה ונפתחה חקירה על פי נוהלי המשטרה, אך בשל צנעת הפרט אין בכוונתו להרחיב ולמסור את פרטי נפגע העבירה. תוכן הגניבה הועבר לידיעת כלל הגורמים הרלוונטיים במשטרה".

אירוע זה מתווסף למחדל נוסף שפורסם לאחרונה ב"הארץ": 27 תיקי חקירה פתוחים נעלמו בנסיבות לא ברורות מתחנת משטרת גבעתיים לפני כחודש, כששוטרי ומפקדי התחנה בילו בנופש באילת. כאשר חזרו למשרדי התחנה הבחינה קצינת החקירות כי התיקים, שהמתינו לעבודה של צוותי החקירה, או להעברה לגורמים שונים, נעלמו.

בחודש דצמבר האחרון, מפקד התותחנים של פיקוד צפון, אלוף־משנה אילן לוי, הודח מתפקידו בצה"ל לאחר שמכוניתו נגנבה עם חומרים מסווגים. המסמכים אותרו מאוחר יותר בסיוע שב"כ. תחילה השעה הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, את אל"מ לוי, ובעקבות בדיקת האירוע הוחלט על הדחתו. לוי לא הודח מצה"ל והוא ממשיך לשרת בצבא.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ