מנהל אברבנאל לשעבר, ד"ר יהודה ברוך, חשוד בביצוע עבירות מין במטופלת

ד"ר ברוך מודה בניהול מערכת יחסים, אך מכחיש כי היה ביניהם קשר טיפולי, "בפרט בזמן הרומן". הוא זומן לחקירה באזהרה, אך טרם הוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנהל בית החולים אברבנאל לשעבר, ד"ר יהודה ברוך, חשוד שקיים קשר מיני עם מטופלת. במשטרה חוקרים חשד לעבירות של קיום יחסי מין של מטפל נפשי עם מטופלת, מעשה סדום תוך ניצול מחלת נפש ומעשה מגונה של מטפל נפשי במטופל. ד"ר ברוך זומן לחקירה באזהרה. על פי פרוטוקולים של בית משפט, ד"ר ברוך הודה כי בין השניים התנהלה "מערכת יחסים רומנטית" שכללה יחסי מין מלאים, אך לדבריו מעולם לא היה ביניהם קשר טיפולי, ו"בפרט לא בתקופת הרומן". בית המשפט התיר לפרסם היום (ראשון) את שמו של ברוך.

בשנה שעברה הגישה המתלוננת מאיה ברגר, כיום בת 27, תלונה במשטרה וללשכה לאתיקה של , ואף פנתה בנושא לשר הבריאות . לטענתה, ברוך ניצל את התלות הטיפולית שלה בו לאחר שניסתה להתאבד וקיים עמה יחסי מין. עורכת דינו של ברוך טענה כי ברגר מנסה לפגוע בו, כי ביקש לסיים את מערכת היחסים ביניהם. בהחלטה בנושא פרסום שמו קבע בית משפט השלום כי "קיימות לא מעט ראיות" המעידות על יחסי מטפל־מטופלת, אך לפי הודעת הפרקליטות, התיק עדיין "לא בשל להכרעה האם להגיש כתב אישום".

ד"ר יהודה ברוך, ב-2014
ד"ר יהודה ברוך, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

בפניית ברגר לשר הבריאות בנובמבר 2015 סיפרה כי פגשה בד"ר ברוך באוקטובר 2014, בעת שהיה מנהל אברבנאל, כשהגיעה לבית החולים לאחר שניסתה להתאבד. היא ציינה שברוך היה מיודד עם הוריה שנים רבות ולמד עמם רפואה. "הוא בדק אותי וכעבור יומיים גם שחרר אותי לחופשה", כתבה. "לאחר אשפוזי הוא לקח אותי לטיפול תחת חסותו. סמכתי עליו בעיניים עצומות, הייתי בטוחה שהוא מעוניין בטובתי ובשיקומי הנפשי".

ברגר כתבה עוד כי "הגדרנו מטרות ובנינו חוזה טיפולי מקובל. לא חלף הרבה זמן עד שפיתחתי תלות מוחלטת בד"ר ברוך ובטיפולו והייתי נתונה להשפעתו והפחד לאבד אותו היה חזק מכל דבר שחשתי בחיי. לתדהמתי, הוא ניצל את התלות הזו לקיום יחסי מין אתי". כחודשיים לפני הפנייה לליצמן הגישה תלונה במשטרה וללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. את התלונות הגישה זמן קצר אחרי שנכנסה להריון מברוך ועברה הפלה.

לידי "הארץ" הגיעו מסמכים, שחלקם עשוי להעיד, לכאורה, כי אכן התקיימו יחסים טיפוליים בין ברגר לברוך. כך, למשל, תכתובת סמס שבה מבקשת ברגר מברוך "הסדר של שיחה שבועית בינינו", והוא משיב "בשמחה", ומוסיף לאחר מכן כי הוא רוצה לדבר עם המטפלת הקודמת שלה, משום ש"יותר מדי מטפלים בו זמנית זה לא נכון" - מכך משתמע כי הוא מגדיר את עצמו כמטפל. מסמכים נוספים מעידים, לכאורה, על הנחיות טיפוליות שעברו מברוך לברגר, ובדו"ח סיכום של אחד מאשפוזיה באברבנאל, מוגדר ברוך בסיכום האשפוז כ"רופא המטפל". כמו כן, בשיחה עם "הארץ", כמו גם בראיונות קודמים, עמדה ברגר על כך שהיחסים ביניהם היו יחסים טיפוליים לכל דבר, וכי כל הסובבים אותם גם תפסו אותם כך.

ברוך ונציגיו מדגישים כי מערכת היחסים לא היתה טיפולית בשום שלב. בין היתר מסרה עורכת דינו, גליה כהן, כי "כיוון שד"ר ברוך ביקש לנתק את מערכת היחסים הרומנטית בינו לבין גב' ברגר - מערכת יחסים בהסכמה בין שני בגירים שהתנהלה בידיעתם ובברכתם של הוריה של גב' ברגר - גב' ברגר שמה לעצמה למטרה לפגוע בד"ר ברוך בכל דרך אפשרית. היא עשתה כן באמצעות הפצת שקרים, תלונת שווא למשטרת ישראל, תלונת שווא למשרד הבריאות וגם באמצעות פניות יזומות לעיתונאים בכלי תקשורת שונים - בדיוק כפי שאיימה שתעשה ערב ניתוק היחסים הרומנטיים בין השניים".

מאיה ברגר
מאיה ברגרצילום: דודו בכר

התיק הועבר לפרקליטות, שביקשה מהמשטרה השלמות חקירה. ד"ר ברוך אף זומן לחקירה באזהרה. יחד עם זאת, לפי הודעת המדינה לבית המשפט, במסגרת הדיון על איסור פרסום שמו של ברוך, התיק עדיין "לא בשל להכרעה האם להגיש כתב אישום, שכן יש לערוך עוד פעולות חקירה רבות שייארכו מספר חודשים".

בשבוע שעבר התיר בית המשפט העליון לפרסם את שמו של ברוך ואת העובדה כי הוא הפסיכיאטר החשוד בביצוע עבירות מין בברגר, שעדותה פורסמה לפני כחודשיים בכתבה בערוץ 2. היה זה לאחר ששתי ערכאות - בית משפט השלום ובית המשפט המחוזי - דחו את בקשתו לאסור את פרסום שמו, וקבעו כי האינטרס הציבורי בפרסום שמו גובר על הפגיעה בו כתוצאה מהפרסום. בית משפט השלום התרשם כי "קיימות בתיק לא מעט ראיות" המצביעות על קיומה של מערכת יחסים של מטפל ומטופל.

ברוך היה, עד לא מזמן, אחד המנהלים הבכירים במערכת הבריאות הממשלתית. הוא שימש במשך 10 שנים מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל על שלוחותיו השונות, ובנוסף הקים וניהל במשך שנים ארוכות את תחום הקנאביס הרפואי בישראל. בנובמבר 2014 הגיע להסדר פרישה מרצון מאברבנאל, בשל טענות על תפקודו כמנהל בית החולים ובעיות שקשורות לניהול תחום הקנאביס במשרד הבריאות.

בשיחה עם "הארץ" סיפרה ברגר כי אף שהיה מיודד עם הוריה, ברוך לא הכיר אותה עד אוקטובר 2014. אז, ביום הולדתה ה-26, הגיעה ארצה מלימודי הרפואה שלה בבודפשט וניסתה לשים קץ לחייה. ניסיון ההתאבדות שלא צלח הביא אותה לאברבנאל, זמן קצר ביותר לפני פרישתו של ברוך מתפקיד המנהל.

יומיים לאחר מכן שוחררה ברגר מבית החולים ושבה ללימודי הרפואה בהונגריה. לדבריה, ברוך המשיך לסמס ולהתעניין במצבה. "בשלב הזה אני יזמתי ושאלתי האם ניתן לארגן קשר מסודר של שיחות טיפוליות", סיפרה ברגר בשיחה עם "הארץ". "הוא ענה שבשמחה, והטיפול החל. מהר מאוד הייתי תלויה בו כמו בחמצן". לדבריה, הקשר הטיפולי ביניהם נמשך תשעה חודשים לפני שקיימו לראשונה יחסי מין מלאים.

אחד מטיעוניו של ברוך על כך שלא היה בין השניים קשר טיפולי נוגע לעובדה שברגר לא שילמה לו כסף. היא מספרת כי דווקא רצתה לשלם, אך נבלמה על ידו בטיעונים שונים. בית משפט השלום, שדן בבקשתו של ברוך שלא לפרסם את שמו, קבע כי קיימות בתיק "לא מעט ראיות" הנוגעות בין השאר "לסיבה בגינה בחר שלא לקבל כסף מידי המתלוננת, וראיות המצביעות על האופן שבו נתפסה מערכת היחסים ביניהם על ידי מכריהם".

עורכת דינו של ברוך מסרה בנושא זה: "בית המשפט השלום קבע כי 'קיימת הסכמה על מרבית העובדות' ובתוך כך ציין שורה של עובדות מוסכמות, לכאורה, שחלקן מובאות בכתבה. ואולם, מדובר בקביעות אשר היום ברור כי הן שגויות. כך, למשל, בית משפט השלום קבע כי ד"ר ברוך החליט על אשפוזה של גב' ברגר ואילו נציגת הפרקליטות עצמה אישרה, בדיון בבית המשפט המחוזי, כי ד"ר ברוך לא הורה על אשפוזה של גב' ברגר. ואכן, בית המשפט העליון קבע כי 'המחלוקת בין הצדדים אינה משפטית גרידא, כפי שנקבע בבתי המשפט קמא, וייתכן כי התמונה העובדתית כפי שנפרשה בהחלטות קמא מורכבת יותר'".

בית החולים אברבנאל
בית החולים אברבנאלצילום: דודו בכר

על פי ברגר, כעבור כמה זמן החל ד"ר ברוך להכניס אופי מיני למפגשים ביניהם. לאחר הפעם הראשונה, אמרה, "חזרתי הביתה והייתי בשוק. ידעתי שזה לא בסדר אבל הרגשתי שאני לא יכולה לדבר עם אף אחד, לא היו לי הוכחות, פחדתי שיחשבו שאני משוגעת", אמרה. והיה פחד נוסף, חזק יותר: "פחדתי נורא לאבד אותו. זה היה פחד חזק ומושרש ומתוחזק. המטפלת הקודמת עזבה אותי, והרגשתי שאם גם הוא יעזוב אותי, אז אני חסרת תקנה. גם ההורים שלי חששו שהוא יעזוב אותי".

בשלב הזה, סיפרה, החליטה ברגר להיענות לברוך. "אמרתי לעצמי: אני כבר פשוט אלך עם זה כדי להמשיך את הטיפול. הבנתי שאין לי יכולת להתנגד ואני כל כך מפחדת לאבד אותו, אז הלכתי לכיוון הזה כדי לגמור עם זה", סיפרה. השניים החלו לקיים יחסי מין באופן קבוע, לדבריה, בתדירות הולכת וגוברת - פעם ביומיים, במשך כמה שבועות.

"ידעתי שזה לא תקין אבל לא יכולתי להבין עד הסוף", סיפרה. "צריך להבין שהגוון של ההודעות והסמסים והשיחות שלנו היה גוון טיפולי. זו סיטואציה כל כך מבלבלת. לא היה בי כוח או אומץ להגיד לא. בראשי, לומר לו 'לא' היה סיום מערכת היחסים הטיפולית. הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בזה".

באוגוסט 2015 גילתה ברגר כי היא בהריון מברוך, וביצעה הפלה. "זה הדבר הקשה ביותר שחוויתי בחיי", אמרה. לדבריה, "המצב הנפשי שלי היה קטסטרופלי ושוב חשבתי להתאבד. התאשפזתי בגהה כי לא הצלחתי לישון, לאכול. ההיפרדות מברוך אפשרה לי להבין מה באמת קרה פה, ואז בערך אחרי חודש הבנתי שאני צריכה להתלונן עליו במשטרה".

בהסתדרות הרפואית ובמשרד הבריאות ממתינים להתפתחויות בחקירת המשטרה בטרם ינקטו צעדים בעניין ברוך. "דרך הפעולה בנושאים אתיים היא שנותנים קודם כל להליכים המשטרתיים או המשפטיים החוקיים להסתיים ורק אז אנחנו ממשיכים לטפל", ציינו גורמים בהסתדרות הרפואית.

עורכת דינו של ברוך, עו"ד גליה כהן, מסרה: "מכיוון שהעניין מצוי בחקירה משטרתית, ד"ר ברוך לא יתייחס לפרטי ההאשמות של גב' ברגר. עם זאת, ד"ר ברוך מבקש להדגיש כי בינו לבין גב' ברגר לא התקיימו יחסי מטפל־מטופלת, שכן ד"ר ברוך מעולם לא היה מטפל של גב' ברגר. ואכן, אין חולק כי גב' ברגר, או מי מטעמה, מעולם לא שילמה לד"ר ברוך בעבור פגישות טיפוליות (שלא היו), אין גם חולק כי חלק מהמפגשים בין ד"ר ברוך לבין גב' ברגר נערכו בבית הוריה. כל אלה (ואחרים) מעידים כי מדובר במערכת יחסים רומנטית ולא במערכת יחסים בין מטפל למטופלת. גב' ברגר היא סטודנטית לרפואה בשנה השישית והיא בת להורים רופאים, ולכן הטענה המועלית בכתבה, מפיה של גב' ברגר, כאילו היא 'חשבה לעתים כי היחסים האינטימיים הם חלק מהטיפול', היא טענה שעל פניה ברור כי היא כוזבת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ