שי שירזי: הבן שהיה צפוי לרשת את השליטה בארגון הפשע

שי שירזי, שנורה אתמול למוות, סומן כממשיך דרכו של ריקו שירזי הכלוא. למרות גילו הצעיר הוא כבר הורשע בסיוע לרצח, ובמקרה אחר נחשד ברצח כפול. החשש: מותו יצית מלחמה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי שירזי בבית המשפט, ב-2009
שי שירזי בבית המשפט, ב-2009צילום: ניר קידר

שי שירזי, שנורה אתמול (שבת) למוות בצפון תל אביב, סומן הן על ידי המשטרה והן בקרב גורמי הפשיעה בישראל כיורש המיועד של אביו — ראש ארגון הפשע ריקו שירזי. הוא תואר כאדם כריזמטי והתבלט מבין "נסיכי" הדור השני של משפחות הפשע הישראליות. 

כששירזי הבן היה בגיל 13 בלבד, הורשע אביו בסיוע לרצח של עבריין נתנייתי ששמו משה דוד ונכלא לחמש שנים. הוא שוחרר ב–2001, סמוך להתפוצצות פרשת הבנק למסחר. במשטרה חושדים כי כספים רבים ממעילת הענק זרמו אל שירזי, אך לא הוגש נגדו כתב אישום בפרשה. 

באותה שנה, קיבל שי בן ה–18 מאביו רכב ב־מ־וו יוקרתי. כמה ימים לאחר שקיבל את הרכב, הוא השתתף במרוץ בלתי חוקי וגרם לתאונת דרכים שנהרגו בה שניים מחבריו הקרובים: שרון מישייב ואלעד רוזנבלום, בני 18. שירזי הורשע בגרימת מוות ברשלנות וב–2003 נידון לשנתיים מאסר בפועל. לדברי גורמים במשטרה, עם כניסתו של הבן לכלא החל שירזי האב להבין שהוא צפוי ללכת בדרכו, והשניים החלו להיערך ליום שבו הבן יירש את עסקיו הרבים של האב. 

באפריל 2009 עמד שי שירזי במרכזה של תקרית אלימה: במסגרת מאבק בין גורמים עברייניים, הוא בא למועדון בנתניה יחד עם כמה אנשים נוספים, ודרש מהבעלים דמי חסות. ארתור מטייב, אחד מבעלי המקום, סירב וקרא לאנשים נוספים כדי שיעמדו לצדו. במקום התפתחה קטטה שבה שירזי וחבריו דקרו את מטייב ואנשיו, חבטו בהם במוטות עץ, בעטו בהם והיכו אותם באגרופים. מטייב נדקר בגבו, בראשו, בזרועות ובצוואר, וכתוצאה מכך מת. שירזי הורשע בסיוע לרצח במסגרת עסקת טיעון ונידון לחמש שנות מאסר וחצי. 

מותו של שירזי הוא מכה לארגון הפשיעה המשפחתי. שירזי האב נמצא כיום בכלא, לאחר שבדצמבר האחרון נגזרו עליו שמונה שנות מאסר בעקבות הרשעתו בעבירות מסים והלבנת הון. בנוסף, במסגרת פרשה 512 חשוד שירזי האב כי ניסה להתנקש בעבריין אסי אבוטבול. הפרשה הביאה בשנה שעברה להגשת כתבי אישום חמורים נגד בכירים בעולם הפשע הישראלי, בהם גם האחים איציק ומאיר אברג'יל.

למשפחת שירזי היו בעבר סכסוכים רבים, חלקם עם ארגוני הפשיעה הגדולים והמשפיעים בישראל, ובעיקר עם משפחת אבוטבול. עם זאת, בשנים האחרונות פעל שירזי כאיש עסקים והתמקד בהלוואות בשוק האפור. במסגרת עיסוקו זה, אומרים גורמים במשטרה, התפתחו סכסוכים בין שירזי לבין "כנופיות" קטנות של עבריינים, שניסו לפלס את דרכם בעולם הפשיעה ולבנות לעצמם שם, לאחר המכה שספגו הארגונים הגדולים בפרשה 512. 

שירזי קיבל את ההודעה על רצח בנו היום בבוקר, בתאו שבכלא רימונים. כמי שנחשב ראש ארגון פשע, הוא כלוא באגף ההפרדה מחשש שעבריינים אחרים ינסו לפגוע בו. בשב"ס ובמשטרה מתנגדים בשלב זה לאפשר לו לצאת ללוויית בנו, בטענה שאבטחת האירוע היא מעמסה גדולה מדי. ההערכה היא שיאושר לו לפקוד את קבר בנו במועד אחר מבלי להודיע על כך מראש. שירזי עתר לבית המשפט לצאת בכל זאת ללווייה.

גורמים המעורים בהתנהלות העולם התחתון בארץ סבורים כי הרצח של שירזי בן ה–32 עלול להיות יריית פתיחה לסכסוך אלים בין ארגוני פשיעה. החשש הוא שארגונו של שירזי ינסה לנקום את הרצח של הבן — בין היתר כדי להוכיח כי הוא עדיין גורם משמעותי וכי שליטתו בשטח לא התרופפה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ