קצב בבקשת החנינה לנשיא: בריאותי הנפשית נפגעה אחרי הדחייה לקיצור העונש

מכתב אישי מקצב הועבר לבית הנשיא, אך לא צורפו אליו חוות דעות התומכות בהידרדרות מצבו. גורם המעורה בנושא: בלי מסמכים - לא ברור למה הנשיא יקבל את הבקשה, לאחר שהוועדה דחתה אותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה קצב יוצא לחופשת פסח מכלא מעשיהו, בשנה שעברה

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, הגיש היום (ראשון) באופן רשמי את בקשת החנינה החדשה בעניינו לנשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. מדובר בבקשת חנינה ראשונה שמגיש קצב לאחר שוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר דחתה בחודש שעבר את בקשתו לשחרור מוקדם. בבית הנשיא סרבו היום לומר מהן העילות שבגינן ביקש קצב להעניק לו חנינה, והאם דיווח על הידרדרות במצבו הרפואי או הנפשי בשבועות האחרונים, המחייבת את שחרורו בהקדם.

"קצב העביר את בקשת החנינה כמכתב אישי שכתב לנשיא ריבלין. הבקשה הועברה בהמשך גם למשרד המשפטים, אך שרת המשפטים, איילת שקד, עדיין לא נדרשה לגבש את עמדתה בנושא. במכתב שכתב קצב הוא מבקש מהנשיא לנקוט כלפיו "חסד, חמלה ורחמים". לדברי מקורות משפטיים, המכתב דומה במהותו לבקשה שהגיש קצב לוועדת השחרורים לפני שבועות אחדים ונדחתה. כך, קצב איננו מודה במכתב במעשים בהם הורשע ולא התנצל באופן ישיר על מעשיו אלא ביקש סליחה אם מישהי נפגעה ממנו. 

לדברי המקורות, קצב טען במכתב שבריאותו הנפשית נפגעה לאחר דחיית בקשתו בוועדת השחרורים לפני שבועות אחדים, אך הוא לא הביא תימוכין מקצועיים כלשהם להידרדרות במצבו. לדברי המקורות, "אי אפשר להתייחס ברצינות לטענות על הידרדרות במצבו, כפי שקצב מציג אותן. אם ועדת השחרורים לא קיבלה לפני חודש את בקשתו, על סמך חוות הדעת שהגיש אז, לא ברור למה נשיא המדינה יקבל את טענותיו כעת".

מדובר בבקשת חנינה שניה ועדכנית שמגיש קצב, שכבר מונחת על שולחנו, לאחר שב-2012 הגישו בני משפחתו בקשת חנינה לידי הנשיא באותה העת, שמעון פרס. יחד עם בקשת החנינה הונחה אז גם חוות דעתה של שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, שהתנגדה למהלך על סמך חוות הדעת המקצועית של מחלקת החנינות. פרס לא השיב לבקשת החנינה ההיא וגם לא דחה אותה עד סיום כהונתו.

הנשיא ריבלין, שרת המשפטים שקד ונשיאת ביהמ"ש העליון נאור, בבית הנשיא בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

מאז מינויו של ריבלין לנשיא נפגשו עמו בני משפחתו של קצב פעמיים, כדי לדון בבקשת החנינה שהגישו אז. בלשכתו של ריבלין הבהירו כי מדובר בנוהל שגרתי במסגרתו הנשיא וצוותו נפגשים עם נציגי כל אסיר שמבקש חנינה, אם הם מבקשים זאת. 

בקשת החנינה הנוכחית של קצב הועברה היום לטיפול הלשכה המשפטית בבית הנשיא, לקראת העברתה לעיונו, בצמוד לחוות דעת נוספות שיוצמדו לה. בבית הנשיא הבהירו בימים האחרונים כי ריבלין ישקול את בקשת החנינה של קצב לאחר קבלת חוות הדעת הרלוונטיות "כפי שהוא שוקל כל בקשת חנינה אחרת", ודחו על הסף פרסומים מהשבועות האחרונים, לפיהם כבר החליט לאפשר את שחרורו המוקדם. 

קצב מרצה עונש מאסר בגין אונס, מעשה מגונה, מעשה מגונה תוך שימוש בכוח, הטרדה מינית ושיבוש הליכי משפט. בחודש שעבר דחתה ועדת השחרורים את בקשתו של קצב לקיצור עונשו. בנימוקי ועדת השחרורים נכתב כי במהלך דיוניה נמצא שקצב "תופס עצמו כקורבן, עסוק בהאשמת גורמים חיצוניים במצבו, מתנהל עדיין בצורה כוחנית ועסוק בעצמו, בצרכיו, בהפסדיו ובמחיר שהוא ומשפחתו שילמו בלבד". חברי הוועדה הוסיפו כי קצב לא הביע "חרטה ו/או אמפתיה כלפי נפגעות העבירה, אלא חזר וציין את המחיר הכבד שהוא שילם ומשלם".

לפני כחודשיים פורסם כי שרת המשפטים איילת שקד העלתה את נושא החנינה לקצב בשיחה עם הנשיא ריבלין במהלך מפגש של השניים במשכנו. אלא שמקורות המעורים בתכני השיחה הבהירו שריבלין סירב לעסוק בסוגיה והבהיר לשרת המשפטים כי הדיון בחנינה לקצב לא רלוונטי, כל עוד ועדת השחרורים לא קיבלה את החלטתה והנשיא לשעבר לא חידש את בקשתו לחנינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ