צעירים נוצרים: הכומר גבריאל נדאף העביר לנו מסרים מיניים

כמה נוצרים סיפרו לחדשות 2 כי הוטרדו על ידי האב נדאף, שפועל למען גיוס לצה"ל וידליק משואה ביום העצמאות. מהתכתבות עם מקורב פלסטיני עולה כי נדאף ביקש טובות הנאה תמורת סיוע בהשגת אישורים שונים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכומר גבריאל נדאף בטקס בנצרת עילית, 2014
הכומר גבריאל נדאף, 2014צילום: גיל אליהו

האב גבריאל נדאף הטריד מינית לכאורה נערים וקיבל טובות הנאה פסולות בזכות קרבתו לראשי מערכת הביטחון, כך עולה מתחקיר חדשות 2 ששודר הערב (ראשון). נדאף, שצפוי להשיא משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל ביום רביעי, נודע בזכות פעילותו למען גיוס ערבים נוצרים לצה"ל, ונחשב מקורב לראשי מערכת הביטחון.

בתחקיר, הובאו תכתובות שניהלו מספר צעירים ערבים-ישראלים עם נדאף בפייסבוק. באחת מהן פנה האב לצעיר שביקש את עזרתו בעניין הקשור לשיבוצו בצבא, וכתב לו – "אתה תמיד מוצא חן בעיני. אני לא יודע מה עובר עלי בכל פעם שאני רואה אותך במדים. לא יודע מה. מרגיש מוזר. גבריות". צעיר אחר, חייל משוחרר שביקש מנדאף לסייע לו בהליך הגיוס למשטרה, סיפר: "הוא (נדאף) התחיל לדבר על המין, התחיל לשאול אותי – 'איך הוא אצלך? חזק? קטן? גדול?' אז קלטתי".

צעיר נוסף סיפר – "הוא (נדאף) אמר לי – 'תבוא, תיקח אותי לטיול וזה ... ניפגש מתי שאתה רוצה, מתי שאתה יכול'. אני אמרתי לו 'טוב, באיזו כנסיה, או באיזה משרד', (הוא ענה לי) 'לא, לא. מה כנסיה, מה זה משרד? לא, נצא לטיול ביחד, נשב ביחד'", לשון אותו צעיר.

בהתכתבות אחרת שהוצגה בתחקיר, כותב האב נדאף למקורבו הפלסטיני חליל גאנם שהוא מוכן לסייע לסוחר תשמישי קדושה לקבל אישור כניסה לישראל בתמורה לטובות הנאה – "אני מוכן לכתוב לו בקשה אישית כמנהיג פורום הנוצרים בישראל. אבקש שהוא יבוא לבקר אצלנו, הוא רק ייקח את הבקשה. הוא צריך להעביר אגרה לתרומה – 2,500 שקל". גאנם שואל – "ומה החלק שלי", ונענה על ידי נדאף: "תתכבד: 500".

בהתכתבות זו צצים מספר מסרים מיניים מרומזים. כך למשל כותב האב נדאף לגאנם, כשהשניים דנים בעניינו של תלמיד בית ספר פלסטיני המעוניין להיכנס לישראל:

נדאף: "(דיברתי עם הצעיר שרצה להיכנס לישראל) פעם אחת. והוא נפתח. אולי הבין מהר".

גאנם: "הוא חיפש אישור (כניסה לישראל)".

נדאף: "אז תסביר לו מה הוא צריך לעשות קודם. תרמוז לו, תגיד לו: מה דעתך על האב?".

בהזדמנות אחרת, ביקש גאנם מנדאף לדאוג לקבוצה של פלסטינים מהשטחים המבקשים אישור יציאה לחו"ל. לאחר שהשניים מעריכים את שוויה של כל בקשה באלף דולרים, הם שוקלים תמורה נוספת.

נדאף: "תראה לי תמונה שלו כדי שאבוא".

גאנם: "הוא אמר לי בתנאי: שהוא יסדר אותי ביוון. הוא ימצא חן בעיניך, הוא גבוה ושחום. שור".

נדאף: "קודם כל, הוא ימלא את חובתו. אני אדאג לעניינו ואעשה שיחות טלפון".

האב נדאף הוא אחד מבולטי המנהיגים הרוחניים בחברה הערבית-נוצרית בישראל. בזכות פעילותו למען גיוס נוצרים לצה"ל, הפך נדאף לדמות ציבורית בולטת בישראל. בעבר, נערכו בכנסת מספר דיונים על רקע הטרדות שעבר, לכאורה, נדאף על רקע פעילותו למען גיוס ערבים לצבא. הוא נחשב למקורב לבכירי מערכת הביטחון. על רקע זה נבחר להשיא משואה ביום העצמאות.

על פי החוק למניעת הטרדה מינית, לכהן דת אסור להעלות הצעות מיניות במסגרת הדרכה או ייעוץ. סעיף 3(א)(6)(ז) לחוק קובע כי כהן דת שהציע הצעות מיניות חוזרות ונשנות, או התייחס באופן חוזר למיניותו של אדם שהתייעץ עמו הטריד מינית. זאת, גם אם המוטרד לא הביע התנגדות.

לאחר פרסום התחקיר, אמרו פעילים לשעבר בפורום לגיוס נוצרים, בראשו עומד האב נדאף, כי התריעו על התנהגות לא הולמת שלו מראש. אחד מהם אמר ל"הארץ" כי הוא וכמה מחבריו ניסו להזהיר שהאב מתנהג באופן "לא נאות" לכאורה, אך איש לא הקשיב להם: "שרים ופעילים פוליטיים בעיקר בליכוד התלהבו שמדובר בכומר עם צלב וגלימה וחיבקו אותו חיבוק דב, בלי לבדוק ובלי לשאול".

מאז שנודע שנדאף ישיא משואה תקפו מספר פעילים לשעבר בפורום את ההחלטה. בשארה שליאן, שהיה ממקימי הפורום ונחשב לפעיל בולט למען גיוס נוצרים לצה"ל כתב בדף הפייסבוק שלו: "אני כל כך שמח שיש מישהו שעולה לבמה ומדליק את המשואה עם גלימה וצלב בולט. (אבל) הוא הצטרף אלינו, סטה מהדרך לבד ועשה הכל על מנת לדחוק אותנו מהדרך שלו. עצמאי ובולט לבד! יש התנגדות שנשלחה לוועדת הכנסת שלפחות תשנה את ההגדרה של הכומר! לנו אין בעיה שהוא ידליק משואה, אך לא להסתיר את האמת", כתב.

בתגובתו לתחקיר כתב נדאף: "גורמים פליליים בקהילה, יחד עם גורמים שהקנאה בהצלחת מפעל חיי העבירו אותם על דעתם, חברו כדי למנוע ממני לקבל הכרה על תרומתי למען גיוס ערבים נוצריים לצה"ל. גורמים אלה ביצעו פשע מתוחכם נגדי ונגד הפורום והצליחו לייצר מצגי מרמה נגדי באופן שייראו אמיתיים כביכול. האמת היא שלא עשיתי דבר כלשהו מהמתואר בכתבה – לא פגעתי מינית באיש, לא ניסיתי לפגוע באיש, ולא פעלתי להסדרת רישיונות לפלסטינים לבוא לישראל. הגורמים העויינים, שלצערי נתתי בהם אמון עד כדי עבודה בקרבתי – ניצלו את האמון והשתלטו על דפי הפייסבוק שלי, ואף על המסרים בפלאפון שלי כדי לכתוב דברי שקר, בשמי כביכול. אלוהים יעניש אנשים אלו על הפגיעה בי, באשתי ובשני בני המשרתים עתה בצה"ל. ערכתי שתי בדיקות פוליגרף אחת אצל המבקר הפנימי של איגוד בודקי הפוליגרף ובמכון פוליגרף נוסף ושתיהן אוששו את דברי האמת שלי. מכיוון שאני בטוח בצדקתי הגשתי ללא כל חשש תלונה במשטרה ואני בטוח שזו תגלה את האמת ותחשוף כי מדובר במזימה נגדי". עם זאת, בבדיקת פוליגרף שנערכה לו מטעם חדשות 2 נמצא הכומר דובר שקר.

מלשכת שרת התרבות מירי רגב נמסר בתגובה: "השרה רגב מגבה את הוועדה הציבורית אשר בחרה פה אחד בכומר גבריאל נדאף להדליק משואה ביום העצמאות ואיננה מתכוונת להתערב בהחלטות הוועדה. כמו כן, השרה לא תתייחס לבעלי אינטרס אשר מנסים לפגוע בכומר נדאף בשל פועלו למען מדינת ישראל וגיוס בני העדה הנוצרית לצה״ל".

נדאף אינו מדליק המשואות היחיד שבדימויו נפל דופי. בחודש שעבר פורסם בדה מרקר כי ענאן פלאח, שהוצגה על ידי ועדת הבחירה של משרד התרבות כעורכת דין ופרופסור לחינוך, איננה עורכת דין וכי תואר דוקטור ולאחר מכן תואר פרופסור הוענקו על ידי אוניברסיטה בקוסטה ריקה שאינה מוכרת שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ