אהרן ברק על הנצחת גנדי: גם את מורשת דוד המלך ננפץ על מה שעשה עם בת שבע?

את הדברים אמר ברק בראיון ל"ידיעות אחרונות" לצד עוד שלושה נשיאי עליון בדימוס, שהתריעו מפני כרסום במעמדו של בית המשפט ופגיעה בדמוקרטיה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שופט העליון בדימוס, אהרן ברק, התייחס לקריאות נגד המפעל להנצחת שמו של רחבעם זאבי (גנדי) בראיון ל"ידיעות אחרונות" שפורסם היום (שני), ואמר כי אינו חושב שצריך "לשכתב את ההיסטוריה". כשנשאל על תחקיר "עובדה" בנושא, ענה ברק: "דוד המלך, תראי מה הוא עשה עם בת שבע. אז מה? אנחנו הולכים עכשיו לנפץ את דוד המלך?".

בראיון הביעו ארבעה נשיאי בית המשפט העליון בדימוס את דאגתם מכרסום מעמד בית המשפט העליון. מאיר שמגר, אהרן ברק, דורית ביניש ואשר גרוניס הזהירו מפגיעה בדמוקרטיה והסתייגו מעמדותיה של שרת המשפטים איילת שקד.

אהרן ברק ומאיר שמגר בטקס חילופי שופטים ב-2012
אהרן ברק (מימין) ומאיר שמגר בטקס חילופי שופטים ב-2012צילום: דודי ועקנין

ביניש אמרה כי "זו שעה קשה למערכת המשפט. המגמה הנשמעת מפי פוליטיקאים שצריך בית המשפט שיהיה 'משלנו', שלא יתערב – בהחלט מדאיגה. הרי כל מהות בית המשפט טמונה בעצמאותו, ביכולתו לתפקד, לשפוט בלי מורא". גרוניס הוסיף כי "היו כמה התבטאויות נגד הרשות השופטת שחרגו מהמקובל, לא רק האמירה שיש לעלות על בית המשפט העליון עם דחפור, אם זה יחמיר ויעצים, בהחלט עלולים לפגוע בדמוקרטיה".

ברק הוסיף כי "סגנון הביקורת הלך וגבר. הציבור מתחיל לחשוב שזה ישפיע, וזה מכרסם ביחס לבית המשפט ובאמון בו. ואם אין אמון של הציבור, אז היה כבר מישהו שאמר שזו התחלת הסוף של הדמוקרטיה".

ברק התייחס גם לשרה שקד, ואמר כי "האחראי מטעם המדינה שאמור להגן על בית המשפט זה שר המשפטים. כלפי בית המשפט הוא צריך לבקר את מה שנדרש, ולהציע שינויים עם נשיא העליון; כלפי חוץ הוא צריך להגן על בית המשפט. הוא חומת המגן. החומה הזו התערערה היום". לדברי ברק, "החשש הוא שהציבור יחשוב שהושתקנו. השופטים לא יפסקו אחרת בגלל מה ששרת המשפטים אומרת. אבל כשהיא אומרת 'סמכות ללא אחריות', יבואו אנשים שאינם מרוצים, ותמיד יש שלא מרוצים ויגידו, 'רבותיי, תראו מה עושים לנו. זו סמכות ללא אחריות'. האמירה הזאת של 'סמכות ללא אחריות' היא הקשה ביותר ששמעתי על בית המשפט. השופט איננו צריך לרצות איש, אלא לקיים את שלטון החוק. אני דואג שהמערכת הפוליטית חשוב שהיא יכולה להשתיק אותו". 

ביניש אמרה כי "המצב עכשיו מרחיק לכת. כבר מדברים על כך שאולי ימצאו שופטים אחרים 'מתאימים לנו', זורקים סיסמאות ריקות כמו 'שופט שמרן' או 'אקטיביסט'. הסיסמאות הללו משמשות כדי לכרסם במעמד בית המשפט". היא הוסיפה כי: "הפוליטיקאים משפיעים ממילא, אבל עכשיו נדמה להם שהשופטים לא נוחים להם והם רוצים לשנות שוב ושוב את השיטה. זה לא מתקבל על הדעת. לא מחליפים שיטה אם לשר מסוים זה לא מתאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ