נפגעת אונס: הסכמתי להסדר עם האנס בגלל הקושי הנפשי להתייצב מולו בביהמ"ש

בדיון שהתקיים בבית המשפט עליון על קולת עונשו של יניב נחמן, הקריאה נציגת הפרקליטות מכתב שבו התוודתה רוני ריבר על קשייה להתעמת עמו. נחמן נידון לשישה חודשי עבודות שירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב נחמן בבית המשפט העליון, הבוקר

בית המשפט העליון דן היום (רביעי) בערעור הפרקליטות על קולת עונשו של יניב נחמן, שהורשע באונס במסגרת הסדר טיעון ונידון לשישה חודשי עבודות שירות. בערעור טענה הפרקליטות כי העונש שאינו הולם את חומרת מעשיו של נחמן ואינו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין. שופטי בית המשפט המחוזי החליטו להקל בעונשו של נחמן, בין השאר, על רקע התנהלות המשטרה בתיק והפגיעה בשמו הטוב.

בדיון הקריאה נציגת הפרקליטות מכתב שכתבה המתלוננת נגד נחמן, רוני ריבר, ובו הסכימה לעסקת הטיעון בשל הקושי הנפשי להעיד במשפט. "לבקש מאשה שעוברת אונס להתעמת פנים מול פנים עם התוקף שלה ואחר כך להילחם נגד המלה שלו ושל הסנגור שלו בבית המשפט, זה אחד הדברים הכי קשים שאפשר לבקש מאשה לעשות בחייה", כתבה ריבר. לדבריה, זו הסיבה שהסכימה לכך שכתב האישום הסופי יכלול רק אחד מהאירועים הקשורים אליה.

סנגורו של נחמן, עו"ד יובל נחמני, התנגד לבקשת המדינה ואמר בדיון כי הפגיעה שחווה מרשו מחייבת חשבון נפש נוקב. "הוא מצוי מזה חודשים בעיצומה של סערה תקשורתית. הוא חווה שיימינג על רקע עבירות שכלל לא נכנסו לכתב האישום", אמר נחמני.

לפני כחמישה חודשים הודה נחמן באונס ובמעשה מגונה בכוח. הוא נידון לעבודות שירות, בנוסף לחצי השנה שבה היה נתון במעצר, על אף שהתביעה דרשה לגזור עליו לפחות ארבע שנות מאסר בפועל. מדובר בעונש חריג, כיוון שחוק העונשין מאפשר לגזור מאסר של עד 16 שנים למורשעים בעבירה זו. השופטים קבעו כי יש להקל על נחמן כיוון שקיבל אחריות למעשיו ו"חסך" למתלוננת עדות בבית המשפט בכך שחתם על הסדר הטיעון.

במקור הוגש נגד נחמן כתב אישום בגין שלושה מקרי אונס, ניסיון אונס, שני מעשים מגונים בנסיבות אינוס בשלוש נשים. עוד הואשם נחן בתחילה בעשרות מקרים של פגיעה בפרטיות והטרדה מינית של שתי נשים נוספות. במהלך חקירת המשטרה עלה כי הוא עשה שימוש בסם אונס באופן שיטתי, אך סוגיה זו לא נכללה בכתב האישום המתוקן מכיוון שלא ניתן היה להוכיח זאת במעבדה. 

נחמן חתם על הסדר הטיעון עוד בטרם החל שלב ההוכחות בתיק. כתוצאה מכך, שונה כתב האישום נגדו כך שיכלול עבירת אונס ומעשה מגונה בריבר. בהסדר הטיעון לא התקבלה הסכמה בעניין חומרת העונש. הסיבות להסדר הטיעון היו סירובה של אחת המתלוננות להעיד בבית המשפט וקשיים ראייתיים שהתעוררו בעניינה של מתלוננת נוספת. בכתב האישום נאמר כי נחמן וריבר נהגו לקיים יחסי מין בהסכמה במשך כמה שנים.

שופטי בית המשפע המחוזי בתל אביב מרים דיסקין, ציון קאפח ורענן בן יוסף החליטו להקל בעונשו של נחמן בכמה נימוקים: המעצר שבו שהה חצי שנה ומעצר הבית שאליו הועבר לתקופה ממושכת; העובדה כי לקח אחריות על מעשיו והביע רצון כן "לפצות את המתלוננת על נזקיה"; בשל חלוף הזמן ממועד ביצוע העבירה וכן בשל התנהלות המשטרה בתיק.

בעניין התנהלות המשטרה כתבו השופטים: "הפרסומים הנרחבים והמקיפים על פרטי החקירה, תוך חשיפת זהות הנאשם ותמונתו במרכז פרשה של ביצוע סדרתי של עבירות מין רבות וקשות, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקנה בעתיד. חוסר ההתאמה שבין הפרסום שנעשה לבין העבירות שבסופו של יום הורשע בהן, הוא רב ומשמעותי, ובנסיבות מקרה זה מהווה פקטור בעל משקל במסגרת שיקולי הענישה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ