ראש העיר אשקלון, החשוד באונס ובמתן שוחד, ישוב לתפקידו תחת הגבלות חמורות

איתמר שמעוני, שנעצר לפני ארבעה חודשים והורחק מהעירייה, לא יוכל לעסוק בנושאי תכנון ובנייה או לחתום על חוזים. הפרקליטות: העיכוב בהגשת האישום נובע מהתחכום בו נהג שמעוני

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

ארבעה חודשים לאחר שנעצר בחשד לאונס וקבלת שוחד והורחק מהעירייה, ישוב ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני, לתפקידו תחת הגבלות משמעותיות. בין היתר לא יוכל שמעוני לעסוק בנושאי תכנון ובנייה ולא יוכל לחתום על חוזים בין העירייה לגורמים חיצוניים. חזרתו של שמעוני לתפקיד תחת מגבלות היא תוצאה של הסכם בין הפרקליטות לשמעוני, אותו אישרה אתמול (שלישי) שופטת בית המשפט המחוזי בלוד.

בין היתר נקבע כי שמעוני לא יוכל לעסוק בנושאי תכנון ובנייה, ובכלל זה בוועדה המקומית, ועדת המשנה והוועדה המחוזית, לרבות חתימה על היתרים. הוא גם לא יכהן כחבר בוועדות שונות של מועצת העיר, ובכלל זה ועדת הכספים וועדת המכרזים. הוא לא יכהן באף תפקיד בתאגידים העירוניים ולא יעסוק בענייניהם, למעט החברה העירונית לחברה, תרבות וספורט.

שמעוני בהארכת מעצרו, בינואר
שמעוני בהארכת מעצרו, בינוארצילום: מוטי מילרוד

מגבלה נוספת שהוטלה על שמעוני היא מניעת מעורבותו בהתחייבויות ובהתקשרויות של הרשות המקומית. סמכות החתימה תעבור לממלא מקומו. בנוסף לא יפעיל שמעוני כל סמכות בנושאי כוח אדם, לרבות ענייני משמעת - סמכויות אלו יעברו אף הן לממלא מקומו.

בשבוע שעבר קבע בית משפט השלום בראשון לציון כי המגבלות על שמעוני יוסרו אם המשטרה והפרקליטות לא יגישו נגדו כתב אישום עד 13 במאי. התאריך נדחה ל-16 במאי בעקבות ערר שהגישו המשטרה והפרקליטות לביהמ"ש המחוזי בלוד על ההחלטה. בדיון טען נציג הפרקליטות כי המדינה זקוקה לחודשיים נוספים על מנת להגיע לכתב אישום.

בא כוחה של הפרקליטות נימק את משך הזמן הארוך הנדרש בכך ששמעוני פעל בתחכום על מנת ליטול את השוחד לכאורה, ובהיקף החומר שהצטבר בתיק. "נוצר מצב אבסורדי. אם יש ראש עיר לא מתוחכם, לקח מעטפה מקבלן, ממש ביד, יש מצלמות או עד מדינה שאמר שלקח את המעטפה, אז אפשר להגיש כתב אישום בזמן קצר", אמר. "אבל כשיש ראש עיר מתוחכם, כאשר צריך לזקק את העבירות, צריך לעבור על הרבה עדים, חומרים והאזנות כדי לפענח את השיטה ולהביא חומר מוגמר בפני בית המשפט, אז אומרים לנו רגע, לוקח הרבה זמן, אבל הזמן הזה, זה בגללו". 

איתמר שמעוני נעצר לפני ארבעה חודשים בחשד לאונס, בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות בעבודה, מעשה מגונה והטרדה מינית והתנכלות. בנוסף חושדים במשטרה כי שמעוני קיבל שוחד תמורת קידום ענייניהם של קבלנים ויזמים, תוך ביצוע עבירות מרמה והלבנת הון. החשד הוא ששמעוני ניצל את כספי השוחד כדי לשלם דמי שתיקה לכמה מקורבנות עבירות המין שלו.

יחד עם שמעוני נעצרו חשודים נוספים, בהם גם אחיו, מנכ"ל העירייה חיים סופר, והקבלן ואיש העסקים האשקלוני יואל דוידי. לאורך כל המערכה המשפטית לא הצליחו במשטרה והפרקליטות לגבש כתב אישום נגד שמעוני. ההגבלות עליו - הרחקתו מהעירייה והאיסור עליו ליצור קשר עם יתר המעורבים -הוארכו כמה פעמים לאורך התקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ