בית הדין הארצי לעבודה דחה את ערעור שרה נתניהו; השופטת לא תוחלף

נתניהו ביקשה להחליף את ההרכב הדן במשפטו של גיא אליהו, עובד התחזוקה במעון ראש הממשלה, מכיוון שכבר פסק לטובתו של עובד המעון מני נפתלי

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

בית הדין הארצי לעבודה דחה היום (שני) את ערעורה של שרה נתניהו על ההחלטה לא לפסול את השופטת בתיק גיא אליהו, עובד התחזוקה לשעבר במעון ראש הממשלה.

רעיית ראש הממשלה ביקשה לפסול את ההרכב שדן בתביעתו של אליהו, זאת מכיוון שהשופטת העומדת בראשו, דיתה פרוז'ינין, היא זו שפסקה בעבר לטובת אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה, מני נפתלי. לאחר שנדחתה בקשת הפסילה, ערערה לבית הדין הארצי לעבודה.

שרה נתניהו מגיעה להעיד בבית הדין האזורי לעבודה בנוגע לתביעת גיא אליהו, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, דחה את ערעורה של רעיית ראש הממשלה על ההחלטה. "במקרה שלפניי, בית הדין האזורי לא מצא ממש בבקשת הפסילה, ונימק היטב בהחלטתו מדוע דעתו אינה נעולה ומדוע אין מקום להיעתר לבקשת גב' נתניהו לפסול עצמו", כתב השופט והוסיף: "לא מצאתי כי מדובר במקרה קיצוני המצדיק התערבות בשיקול דעת זה של בית הדין האזורי".

עוד הסביר השופט כי ישנם הבדלים בין שני ההליכים, זה של אליהו וזה של נפתלי, השוללים את הטענה כי עצם הפסיקה לטובת נפתלי משמעותה כי דעת הההרכב "נעולה" בתביעת אליהו. בנוסף אמר השופט כי ישנן תביעות רבות בהן אותו ראש הרכב דן בתביעות שונות של מספר עובדים באותו מקום עבודה, ובתביעות הללו נציגי הציבור שונים בין תיק לתיק.

בשל ערעורה, נתניהו תחוייב בהוצאות של הליך הערעור בסכום של 4,000 שקלים בסך הכל, חצי למדינה וחצי לבאות כוחות של אליהו, עורכות הדין נעמי לנדאו ונאווה פינצ'וק.

בחודש אפריל דחתה השופטת פרוז'ינין את בקשתה של נתניהו לפסול אותה מהדיון בתיק. נתניהו הגישה את הבקשה למרות שאינה נתבעת בתיק, וכשאליהו והמדינה התנגדו לבקשה. בנימוקיה כתבה השופטת כי "הבקשה לפסילת מותב (הרכב - ש"פ) מצד עד הינה חסרת תקדים, אין לה כל בסיס ודי בטעם זה כדי לדחותה". עוד ציינה השופטת כי "דין הבקשה להידחות בשל השיהוי בהגשתה. גברת נתניהו, שהיתה מיוצגת במהלכו של הליך זה, ידעה היטב שמדובר במסכת עובדתית דומה במשך זמן רב, ואף על פי כן הגישה את בקשתה רק לאחר שניתן פסק דין שאינו תואם את עמדתה". עוד ציינה השופטת כי ההרכב הוא שונה בשתי התביעות, שכן מלבד ראשת ההרכב פרוז'ינין עצמה, יש בו נציגת עובדים ונציג מעסיקים שונים מאלו שדנו בתביעתו של נפתלי.

אליהו תבע באפריל 2014 את מעון ראש הממשלה, את סמנכ"ל הכספים והמבצעים עזרא סיידוף, ואת חברת האחזקה קלינור, על סכום של חצי מיליון שקלים. שלב ההוכחות בתיק הסתיים בחודש אוקטובר וכעת הצדדים ממתינים לפסק הדין.

בכתב התביעה שהגיש נכתב בין היתר כי "סביבת העבודה במעון רה"מ יצרה תנאי העסקה פוגעניים שאין הדעת סובלת. מסדרי ניקיון המלווים צעקות, חרפות ועלבונות היו במעון עניין שבשגרה והטילו מורא על כל העובדים. לא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באירועים חריגים, כמו השלכת כלים שלא הונחו במקומם לרצפה לנגד עיניהם המשתאות של העובדים". במסגרת ההליך המשפטי נתניהו עצמה העידה בבית הדין, עדות שצורפה לתיק של מני נפתלי ושימשה בסיס לחלק מהקביעות בעניינה.

בחודש פברואר פסקה פרוז'ינין כי המדינה תשלם לנפתלי 170 אלף שקלים בגין העסקה פוגענית ממנה סבל במעון ובגין הטעייתו באשר לעתיד העסקתו בתנאי קבע כאב הבית. הפרקליטות ערערה על הקביעות המשפטיות בפסק הדין, ונתניהו עצמה ערערה על הקביעות העובדתיות שנגעו לה. גם נפתלי הגיש ערעור ובו ביקש כי בית הדין הארצי יורה לתת לו תקן של עובד קבוע בשירות המדינה. בנוסף ביקש נפתלי לערער על קביעתה של פרוז'ינין לפיה אמירותיו של ראש הממשלה נגדו בתקשורת אינן מהוות לשון הרע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ