המבקר: התנהלות נתניהו ומקורביו במימון הטיסות מעלה חשד לפלילים

היום יתפרסם דו"ח על מימון נסיעות נתניהו לחו"ל כשהיה שר האוצר. המבקר: התשלום על ידי גורמים חיצוניים "חרג מהכללים". הפרקליטות: "החומרים נבחנים". לפי חוות דעת במשרד המבקר, לא חלה התיישנות

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ורעייתו שרה נוחתים בגרמניה, בפברואר. במשרד המבקר מייחסים למקורבי נתניהו ניסיונות להכפישו
אמיר אורן

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מצא שהתנהגותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ומקורבים לו נגועה בחשד לעבירות פליליות על שורת חוקים האוסרים על עובדי ציבור לקבל מתנות וטובות הנאה. החשדות עוסקים בתקופת כהונתו של נתניהו בתפקיד שר האוצר בשנים 2005-2003 ובתקופת קיומה של הביקורת על מימון נסיעות נתניהו, רעייתו ובניו. הם נוגעים בין היתר ל"חשש למימונים כפולים, הסטת מימונים" ו"אי-בהירות לגבי התחשבנות עם חברת 'אל-על' בגין שימוש של משפחת נתניהו בנקודות בונוס של המדינה, שנוצלו לכאורה לנסיעות פרטיות". 

ממשרד המשפטים נמסר, בתשובה לשאלה בדבר העברת ממצאי המבקר ליועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין וליועץ הנוכחי אביחי מנדלבליט, כי "החומרים נבחנים". בבחינת החשדות, במתכונת של בדיקה או חקירה סמויה, עוסקים צוותים בפרקליטות מחוז ירושלים וביחידה הארצית לחקירות הונאה, בפיקוחם של עו"ד אורי קורב, מהתובעים הבולטים בתיקי ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ושל ראש יאח"ה, תת-ניצב כורש בר-נור. לפי גרסתה הרשמית של המשטרה, "לא מתקיימת חקירה גלויה, הכוללת זימון עדים".

דו"ח המבקר 66ג' לשנת 2015 יוגש אחר הצהריים (שלישי) ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ויתפרסם רשמית בשעה 16:00. התשתית הראייתית לחשדות הפליליים נשענת על הדו"ח אך אינה נכללת בו, כדי שלא לחשוף אותה ובכך להביא לשיבוש החקירה. בדו"ח עצמו מתוארת פעילות שהמבקר שולל בחומרה, אך אינה מגעת לפלילים לדעתו. מטעמו של נתניהו נמסר, בתשובה לשאלה, כי אינו מודע לטענה כלשהי בדבר חשדות לפלילים וכי כל פעולותיו היו תקינות.

החוק אוסר לצטט מדו"ח המבקר עצמו לפני פרסומו, אך משרד המבקר התיר להקדים ולפרסם הבוקר את ההודעה לעיתונות בדבר הפרק העוסק במימון נסיעות נתניהו. ההודעה מבהירה את ההבדל בין הדו"ח והחשדות הפליליים: "לאור בדיקת היועץ, בעניינים אלה (המימונים הכפולים, הסטת המימונים וניצול פרטי של נקודות השייכות למדינה) ונוספים, יש סוגיות הנוגעות לנושא שמבקר המדינה מנוע מלבדוק במסגרת דו"ח זה".

בהודעת המבקר נאמר כי נבדקו "נסיעות בתפקיד של נתניהו ושל בני משפחתו שנלוו אליו (ואשר) מומנו בידי גורמים חיצוניים ובהם גורמים פרטיים; נסיעות במימון מפעל אגרות מלווה הפיתוח - ה'בונדס'; תשלום הוצאות על ידי ראש לשכתו של נתניהו; ליקויים בהליך הגשת בקשות לנסיעות שרים לחו"ל ואישורן על ידי הממשלה". השופט המחוזי לשעבר שפירא קבע כי "נסיעות נתניהו ובני משפחתו במימון גורמים חיצוניים בתקופת היותו שר האוצר חרגו מהכללים החלים בנושא, והדבר עלול ליצור מראית עין של קבלת טובות הנאה או של ניגוד עניינים. נתניהו לא פנה לוועדת המתנות או לוועדה למתן היתרים, כדי שתבחן אם יש בקבלת המימון החיצוני משום קבלת טובת הנאה או מתנה אסורה".

במקצת החשדות נגד נתניהו ומקורביו יש הד לתיקי אולמרט: קבלת כספים ממקורבים, כולל כסף מזומן במעטפות; ומימון כפול לנסיעות לחו"ל (את סוכנות "ראשונטורס" מחליף הסניף הירושלמי של סוכנות הנסיעות "איילה טורס"). במשרד המבקר חושדים שמימון חיצוני, של גוף הקשור במדינת ישראל (הבונדס) אך ללא אישור ושלא לתכלית קיומו, או של אנשי עסקים, שימש גם לפירעון חובות שהצטברו מנסיעות קודמות. חשד נוסף הוא שבלשכת נתניהו מונו לתפקידים בשירות המדינה עובדים שמשימתם העיקרית היתה מציאת מממנים לנסיעות ולחובות.

במשרד המבקר הביעו בשנים האחרונות הסתייגות חריפה מאטיות טיפולו של וינשטיין בחומרים שהועברו אליו וחשש שהזמן החולף אפשר לחשודים לכאורה להיערך לחקירה ולהשפיע על תוצאותיה. בהודעת המבקר צוין כי בדצמבר 2012 הועברו לבדיקת היועץ "חומרים הנוגעים למימון נסיעות נתניהו לחו"ל", אולם רק לאחר 21 חודשים, בספטמבר 2014, הודיע וינשטיין כי "לא נמצא שיש מקום לפתוח בחקירה בחשד לביצוע עבירה פלילית מצד נתניהו". בעקבות הודעת היועץ למבקר על סיום בדיקתו "בעניינים אלה" המשיך שפירא את הביקורת "ובמהלכה", גם למקרא תגובות המבוקרים לטיוטות הדו"ח, "עלו סוגיות נוספות המעלות חשש לפלילים. לפיכך העביר המבקר במאי 2015 ושוב בדצמבר חומרים ליועץ דאז", שפרש מתפקידו ב-1 בפברואר השנה.

שפירא סמך את ידיו על עבודת צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד המבקר, אלי מרזל, ובהשתתפות ראשי האגף לתפקידים מיוחדים רינה קרמף ואיציק לב ועמיתתם מירי וייס, בתיאום עם יועץ המבקר לתפקידים מיוחדים, ניצב בדימוס וראש יאחב"ל לשעבר, עמיחי שי. שפירא גם נערך להתמודד עם הטענה הצפויה שהעבירות לכאורה התיישנו מאז 2005. לפי חוות דעת שהוכנה במשרד המבקר ואושרה בידי שפירא, מרוץ ההתיישנות נפסק בנסיבות מסוימות, החלות על נתניהו (תקדים ח"כ אבנר שאקי, שבו נקבע כי "מרוץ ההתיישנות ייעצר אם ניתן להצביע על קשר סיבתי בין מעמד החשוד כח"כ לבין אי-העמדתו לדין").

במשרד המבקר מייחסים לחוגים המקורבים לנתניהו התקפות אישיות על שפירא בימים האחרונים ומאמץ לאסוף נגדו חומרים. מטעמו של נתניהו הוכחשה כל מעורבות בהתקפות על שפירא. "אין לנו כל תרעומת על המבקר", נמסר מסביבתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ